Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 26840Wszystkich: 5773220

Powrót kolekcji Hochbergów na Zamek Książ

Fot. Katarzyna Szwarc
Fot. Katarzyna Szwarc
2015-07-16 17:08

     W ubiegłą sobotę odbyło się otwarcie wystawy „Metamorfozy Zamku Książ”. Obrazy oraz rzeźby, które znajdowały się na Zamku przed 1942 rokiem, powróciły na swoje dawne miejsca po 70 latach. (O przygotowaniach do wystawy pisaliśmy w artykule "Do Książa wracają dzieła sztuki" - przyp. redakcji NaszeSudety.pl)

     Pierwszy dzień wystawy cieszył się ogromnym zainteresowaniem turystów odwiedzających Zamek Książ. Odzyskanie części kolekcji Hochbergów było możliwe dzięki umowie z Muzeum Narodowym we Wrocławiu, który udostępnił swoje zbiory i umożliwił ich transport do Wałbrzycha. Przygotowania do tej operacji trwały wiele miesięcy, gdyż niezbędne było stworzenie odpowiednich warunków prezentacji dzieł – zarówno pod kątem konserwatorskim, jak i norm bezpieczeństwa.

     W skład wystawy wchodzi 38 obrazów oraz 2 rzeźby, z czego 10 obrazów pochodzi z kolekcji Hochbergów, a 4 z nich to portrety barokowe przedstawicieli różnych gałęzi tego rodu. Wystawa „Metamorfozy Zamku Książ” składa się z 3 części, które dostępne są do dyspozycji zwiedzających w Sali Wystaw, na Trakcie Barokowym i w Sali Konrada.

     W pierwszej z nich znajduje się m.in. scena z „Metamorfoz” Owidiusza, przedstawiająca Pana ścigającego nimfę Syrinks oraz cykl obrazów Stephana Kesslera, opowiadający przypowieść o synu marnotrawnym. Druga część wystawy, znajdująca się na Trakcie Barokowym, to m.in. portrety, martwe natury czy pejzaże stworzone przez zespół artystów zatrudnionych przez Konrada Ernsta Maximiliana von Hochberga.

     Natomiast w Sali Konrada utworzono Galerię Sławnych, czyli portrety władców z z dynastii Przemyślidów i Piastów. Odwiedzający wystawę poznają również relacje Hochbergów panujące pomiędzy nimi, a Habsburgami i Hohenzollernami.

[Katarzyna Szwarc - www.walbrzyszek.com]
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook