Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 480Wszystkich: 13724593

Przejdą i przebiegną 137 kilometrów!

Na zdjęciu: Osoby, dzięki którym odbywa się impreza
Na zdjęciu: Osoby, dzięki którym odbywa się impreza
2015-09-18 15:18

     137 kilometrów wokół Kotliny Jeleniogórskiej przejdą i przebiegną uczestnicy Przejścia Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej im. Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza oraz Biegu Dookoła Kotliny.  Początek tego wydarzenia dzisiaj, w piątek, 18 września.

     Trasa wiedzie  szczytami czterech pasm otaczających Kotlinę Jeleniogórską: Karkonoszy, Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich i Gór Izerskich. Początek i koniec znajduje się w Szklarskiej Porębie przy dolnej stacji kolei linowej na Szrenicę. W tym roku - z powodu decyzji Karkonoskiego Parku Narodowego mającej na celu ochronę przyrody - trasa ominie szczyt Śnieżki. Uczestnicy pójdą Drogą Jubileuszową poniżej wierzchołka najwyższej góry Sudetów.

     Przejście odbędzie się po raz dwunasty, a jego celem jest uczczenie pamięci ratowników górskich, którzy w 2005 roku zginęli w lawinie w Karkonoszach: Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza. Pierwszy z nich był pomysłodawcą okrążenia Kotliny Jeleniogórskiej górami i uczestnikiem pierwszego Przejścia w 2004 roku, razem z kolegami z GOPR-u. Nie doszli do celu, ale obiecali sobie, że uczynią to za rok. Niestety, 8 lutego 2005 Daniel zginął w lawinie.

     Jego ideę realizują co roku we wrześniu ludzie z całej Polski i innych krajów. Przyciąga ich idea i charakter Przejścia: wolny od komercji i rywalizacji. W Przejściu nie ma klasyfikacji według szybkości dotarcia do celu, nie ma zwycięzców ani nagród. Organizatorami są koledzy zmarłych ratowników z pomocą wielu ludzi - miłośników gór.

     Dla tych, którzy chcą się ścigać i lubią konkurować, organizowany jest równolegle Bieg Dookoła Kotliny - na tej samej trasie, z nieco innymi zasadami, klasyfikacją końcową według czasów ukończenia i nagrodami.  Przejście rozpoczyna się w piątek o godz. 20, a Bieg w sobotę o godz. 8 rano. Limit czasu Przejścia wynosi 48, a Biegu - 36 godzin.

     Jeśli ktoś woli krótszy dystans, może wziąć udział w Połowie Przejścia - początek w sobotę o godz. 20 na Przełęczy Widok, dystans 65 km, limit czasu 24 godziny, koniec wędrówki w Szklarskiej Porębie.  Dla rodzin i innych osób towarzyszących uczestnikom Przejścia, Biegu i Połowy Przejścia, Szklarska Poręba przygotowała Małe Przejście - pełną rabatów wycieczkę na Szrenicę.  W Przejściu weźmie udział około 400, w Biegu 50, a w Połowie Przejścia - 100 osób.

Fot: Organizator
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook