Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

 • 2020-05-12 15:05

  "Podróżnicy w Górach Olbrzymich" to pionierska publikacja: zbiór blisko czterdziestu relacji podróżniczych z Karkonoszy i Gór Izerskich, obejmujących okres od końca XVII do początku XX wieku. Tłumacz i autor zbioru pominął obszerne nieraz opisy przyrody, wybierając fragmenty opisujące spotkania z ludźmi, realia społeczno-gospodarczo-kulturowe, perypetie turystyczne, szczegóły życia codziennego minionego świata “Gór Olbrzymich”

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 12736Wszystkich: 5048282

Rajska Hala w willi Hauptmanna

Fot. Tomek Nawrot
Fot. Tomek Nawrot
2019-01-19 18:11

     Ujrzałem ją najpierw na zdjęciu. Od razu postanowiłem zobaczyć, jak wygląda na żywo. Już przy wejściu na teren willi zauważyłem, że jest ładnie usytuowana w terenie. Budynek również prezentuje się okazale. Wybudowano go w latach 1900 - 1901. Hol w całości ozdobiony jest polichromią, a wykonał ją J. M. Avenarius w 1922 r. Z uwagi na tematykę tego dzieła hol nazwano Halą Rajską.

     Gerhart Hauptmann w swojej willi w Jagniątkowie mieszkał od 1901 r. do swojej śmierci w 1946 r. Stanowiła ona centrum życia towarzyskiego i kulturalnego dla pisarzy, artystów, intelektualistów mieszkających w Karkonoszach i Berlinie. Po wojnie, do roku 1997, funkcjonował w niej Ośrodek Wczasów Dziecięcych "Warszawianka". Potem przy wsparciu rządu RFN i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej zostały wykonane w niej prace remontowe i restauracyjne. 1 września 2001 r., w stulecie wybudowania willi, udostępniono ją miastu Jelenia Góra dla realizowania działań kulturalnych. Cztery lata później zaczęło funkcjonować w niej Muzeum Miejskie "Dom Gerharta Hauptmanna". Są w nim gromadzone i udostępnianie zbiory dotyczące twórczości literackiej Hauptmanna, a także literatury i historii materialnej Śląska.

     W swojej twórczości Gerhart Hauptmann często opisywał wyzysk i niesprawiedliwość, której doświadczali ludzie z niższych warstw społeczeństwa. Przedstawiał upadek moralny mieszczańskiej klasy średniej. Najważniejszym i najbardziej znanym jego utworem jest sztuka Die Weber (Tkacze), którą napisał w 1892 r. Pokazuje powstanie śląskich tkaczy z 1844 r. Gerhart Hauptmann otrzymał w 1912 r. Nagrodę Nobla.

     Muzeum czynne jest przez cały rok za wyjątkiem poniedziałków. Od października do kwietnia w godzinach 9:00 - 16:00, a w pozostałych miesiącach od godz. 9:00 do 17:00. Jagniątków znajduje się w bliskiej odległości od Szklarskiej Poręby, w której na pobyt warto wybrać Pensjonat RAAD na Uroczysku.

Tomek Nawrot
 

Zobacz także:
Pensjonad Raad na Uroczysku w Szklarskiej Porębie 

 

 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook