Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2019-12-22 09:01

  Rok 2019 przyniósł wiele ciekawych pozycji wydawniczych, które wzbogaciły księgozbiory niejednego miłośnika Sudetów. Z pewnością do grona najcenniejszych, najbardziej wartościowych pozycji należy kolejny tom potężnej monografii Gór Izerskich, tym razem z podtytułem „O historii i sztuce do 1813 roku” (O historii a umění do roku 1813). Wydana przez Wydawnictwo RK, książka liczy sobie blisko 460 stron

 • 2019-12-20 09:08

  Towarzysząca wystawie "Willmann. Opus magnum" książka ma odmienny charakter od tych wszystkich - a wydano ich niemało, zwłaszcza ostatnimi czasy - które świadczą o jego ponadprzeciętnym talencie artystycznym. Do tej publikacji zaprosiliśmy tylko niewielu historyków i konserwatorów sztuki, natomiast przede wszystkim zapraszaliśmy profesjonalistów szeroko pojętej nauki i kultury

 • 2019-12-13 11:07

  Jest takie miasto, do którego w 1945 roku przyjechała Triller, Eugenia Triller, i ocaliła je od zapomnienia. O godzinie 11.45 podają tam obiad składający się z błękitnego pstrąga górskiego i tzw. śląskiej bomby, a w eleganckich kieliszkach kołysze się wino Karkonoszy. Miłośnicy wycieczek wyruszają tramwajem z placu Zamkowego do Sobieszowa i dalej pieszo wędrują na zamek Chojnik. Kinomani szturmują salę teatralną „Apollo” ze szklanym świetlikiem na suficie

 • 2019-11-21 22:53

  Zamek Chojnik w Sobieszowie to górska warownia wzniesiona przez książąt piastowskich dla obrony Śląska przed najazdem wrogów. Dziwnym i tragicznym zbiegiem okoliczności przetrwała dokładnie tak długo, jak żywot tego rodu! Ostatni z dynastii Piastów Śląskich zmarł w 1675 roku. W tym samym roku w zamek uderzył piorun, powodując wielki pożar. Warownia nigdy nie została odbudowana przez Schaffgotschów,  jeden z najzamożniejszych rodów na Śląsku

 • 2019-11-19 22:28

  Michael Willmann (1630-1706) był bez wątpienia najwybitniejszym śląskim malarzem, autorem tak znakomitych dzieł jak lubiąski cykl Męczeństw Apostołów czy dekoracja freskowa w kościele pw. św. Józefa w Krzeszowie. W świadomości przeciętnego mieszkańca Śląska wciąż jednak pozostaje on artystą mało znanym, na temat którego często powielane są błędne informacje i obiegowe opinie

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1279Wszystkich: 3917072

Roztoka najlepszym schroniskiem w Polsce!

źródło: fotopolska.eu
źródło: fotopolska.eu
2015-07-17 15:06

     Schronisko Roztoka w Tatrach zostało zwycięzcą czwartej edycji Rankingu schronisk górskich „n.p.m.”! Najgorsza okazała się Orlica w Zieleńcu. W sierpniowym magazynie „n.p.m.” (w sprzedaży od poniedziałku 20 lipca) pełna lista 66 bacówek i schronisk PTTK z klasyfikacją od najlepszego do najgorszego.

     Ranking schronisk „n.p.m.” powstaje w cyklu dwuletnim. Nie jest to jednak żadna „klikanka”, jakich wiele można znaleźć w internecie. To dokładnie przygotowywane zestawienie, które opracowujemy w oparciu o dwukrotne odwiedziny ankieterów w każdym obiekcie. Dziennikarze i współpracownicy „n.p.m.” podczas wizyty incognito traktowani są jak zwyczajni turyści, dzięki czemu mogą dokładnie i rzetelnie ocenić każde schronisko.

     Co decyduje o ocenie? Tak w jak latach poprzednich na ocenę złożyły się cztery główne kryteria: wyżywienie (jakość, wybór, cena), warunki noclegowe (czystość i standard pokoi, cena) i sanitarne (czystość i jakość sanitariatów oraz łazienek, a także ich liczba) oraz atmosfera (nastawienie obsługi do klienta, gotowość do niesienia pomocy, komunikacja telefoniczna i mailowa). Dzięki naszemu rankingowi każdy czytelnik może dokładnie zobaczyć, gdzie turysta traktowany jest jak intruz, gdzie może się natknąć na grzyb pod prysznicem, a gdzie ma problemy z wejściem do środka. Z drugiej strony z naszego rankingu jasno wynika, gdzie gospodarze dbają o obiekt, a goście to niemal domownicy.

     W IV Rankingu schronisk górskich „n.p.m.” zwyciężyło tatrzańskie Schronisko w Dolinie Roztoki, gdzie np. bufet programowo jest czynny od godz. 6 do 22! Drugie miejsce zajęła Andrzejówka w Górach Kamiennych koło Wałbrzycha. To jedyny obiekt, który we wszystkich edycjach rankingu znajdował się w pierwszej piątce. Trzecie miejsce tym razem dla Markowych Szczawin pod Babią Górą. Ten obiekt konsekwentnie, co dwa lata, poprawia swoją lokatę. Natomiast na czwarte miejsce awansowało Schronisko na Jaworzynie Krynickiej, które odnotowało skok w górę aż o 50 pozycji! W tym przypadku wystarczyła zmiana gospodarzy. „Złotą piątkę” zamyka niepozorna Bacówka na Rycerzowej w Beskidzie Żywieckim.

     Najgorzej ocenione zostało schronisko Orlica w Zieleńcu. Powód? Podczas dwóch wizyt ankieter nie mógł dostać się do środka, bo schronisko było zamknięte na cztery spusty. Nie ma nic gorszego niż zamknięte drzwi w obiekcie, który powinien być dostępny dla turystów przez całą dobę. Pełen zestaw 66 obiektów w najnowszym numerze „n.p.m.”. Sprawdźcie, których miejsc unikać, a do których warto zawitać w trakcie wakacyjnych wojaży.

     Pełna tabela z punktacją, a także dodatkowe klasyfikacje z podziałem na kategorie oceny oraz pasma górskie tylko w sierpniowym magazynie „n.p.m.”. W sprzedaży już od 20 lipca!

Szczegółowych informacji o rankingu udziela:
Tomasz Cylka, redaktor naczelny „n.p.m.” – nr tel. 537 557 237

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Marek Gałowski2015-07-17 17:38

  Przecież "Orlica" w Zieleńcu już od dawna nie jest żadnym schroniskiem PTTK i nie powinno być brane pod uwagę w tym rankingu. To obecnie jest "obiekt pomocniczy" hotelu "Szarotka"... Dla sudeckich turystów żadne zaskoczenie.

 • Waldek Brygier2015-07-17 18:16

  To chyba nie do końca prawda, bo "Orlica" nadal jest obiektem PTTK. Można to sprawdzić na przykład na stronie spółki, która jest jej właścicielem...

 • wdwd2015-07-17 21:55

  schronisko na jaworzynie k. czwarte? chyba to jakis żart ....

 • Jacek z Lublina2015-07-18 07:18

  Nie lubię "npm" i nie lubię ich konkursów, rankingów i "z bereta" wziętych zestawień. Po raz kolejny wymyślili "swoją własną wersję świata" i myślą, że turyści na to polecą?

 • Piotr Malicki2015-07-18 13:51

  "Orlica" jest obiektem PTTK, ale nie jest schroniskiem. Tak jak napisał Marek Gałowski, jest to obiekt pomocniczy, zwykle niedostępny. Znaffcy z "npm" popisali się niestety... ignorancją.

 • Marek S2015-07-18 22:17

  Niby Andrzejówka taka wspaniała, a kiedyś z żoną w środku dnia w zimie chcieliśmy wejść zagrzać się i coś zjeść to też mocno musieliśmy się dobijać.

 • Egon Sum2015-07-20 12:05

  Tylko tak spytam - czy obiekt noclegowy w środku wsi (w przypadku Zieleńca - sporego przysiółka miasta Duszniki-Zdrój) to tak aby na pewno schronisko? Może warto się zastanowić, co słowo schronisko tak naprawdę oznacza. Rzecz jasna nie oznacza to, że ma być zamknięte jak Orlica, bo to zupełnie inna bajka.

Komentarz
Facebook