Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 25211Wszystkich: 5771591

Roztoka najlepszym schroniskiem w Polsce!

źródło: fotopolska.eu
źródło: fotopolska.eu
2015-07-17 15:06

     Schronisko Roztoka w Tatrach zostało zwycięzcą czwartej edycji Rankingu schronisk górskich „n.p.m.”! Najgorsza okazała się Orlica w Zieleńcu. W sierpniowym magazynie „n.p.m.” (w sprzedaży od poniedziałku 20 lipca) pełna lista 66 bacówek i schronisk PTTK z klasyfikacją od najlepszego do najgorszego.

     Ranking schronisk „n.p.m.” powstaje w cyklu dwuletnim. Nie jest to jednak żadna „klikanka”, jakich wiele można znaleźć w internecie. To dokładnie przygotowywane zestawienie, które opracowujemy w oparciu o dwukrotne odwiedziny ankieterów w każdym obiekcie. Dziennikarze i współpracownicy „n.p.m.” podczas wizyty incognito traktowani są jak zwyczajni turyści, dzięki czemu mogą dokładnie i rzetelnie ocenić każde schronisko.

     Co decyduje o ocenie? Tak w jak latach poprzednich na ocenę złożyły się cztery główne kryteria: wyżywienie (jakość, wybór, cena), warunki noclegowe (czystość i standard pokoi, cena) i sanitarne (czystość i jakość sanitariatów oraz łazienek, a także ich liczba) oraz atmosfera (nastawienie obsługi do klienta, gotowość do niesienia pomocy, komunikacja telefoniczna i mailowa). Dzięki naszemu rankingowi każdy czytelnik może dokładnie zobaczyć, gdzie turysta traktowany jest jak intruz, gdzie może się natknąć na grzyb pod prysznicem, a gdzie ma problemy z wejściem do środka. Z drugiej strony z naszego rankingu jasno wynika, gdzie gospodarze dbają o obiekt, a goście to niemal domownicy.

     W IV Rankingu schronisk górskich „n.p.m.” zwyciężyło tatrzańskie Schronisko w Dolinie Roztoki, gdzie np. bufet programowo jest czynny od godz. 6 do 22! Drugie miejsce zajęła Andrzejówka w Górach Kamiennych koło Wałbrzycha. To jedyny obiekt, który we wszystkich edycjach rankingu znajdował się w pierwszej piątce. Trzecie miejsce tym razem dla Markowych Szczawin pod Babią Górą. Ten obiekt konsekwentnie, co dwa lata, poprawia swoją lokatę. Natomiast na czwarte miejsce awansowało Schronisko na Jaworzynie Krynickiej, które odnotowało skok w górę aż o 50 pozycji! W tym przypadku wystarczyła zmiana gospodarzy. „Złotą piątkę” zamyka niepozorna Bacówka na Rycerzowej w Beskidzie Żywieckim.

     Najgorzej ocenione zostało schronisko Orlica w Zieleńcu. Powód? Podczas dwóch wizyt ankieter nie mógł dostać się do środka, bo schronisko było zamknięte na cztery spusty. Nie ma nic gorszego niż zamknięte drzwi w obiekcie, który powinien być dostępny dla turystów przez całą dobę. Pełen zestaw 66 obiektów w najnowszym numerze „n.p.m.”. Sprawdźcie, których miejsc unikać, a do których warto zawitać w trakcie wakacyjnych wojaży.

     Pełna tabela z punktacją, a także dodatkowe klasyfikacje z podziałem na kategorie oceny oraz pasma górskie tylko w sierpniowym magazynie „n.p.m.”. W sprzedaży już od 20 lipca!

Szczegółowych informacji o rankingu udziela:
Tomasz Cylka, redaktor naczelny „n.p.m.” – nr tel. 537 557 237

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Marek Gałowski2015-07-17 17:38

  Przecież "Orlica" w Zieleńcu już od dawna nie jest żadnym schroniskiem PTTK i nie powinno być brane pod uwagę w tym rankingu. To obecnie jest "obiekt pomocniczy" hotelu "Szarotka"... Dla sudeckich turystów żadne zaskoczenie.

 • Waldek Brygier2015-07-17 18:16

  To chyba nie do końca prawda, bo "Orlica" nadal jest obiektem PTTK. Można to sprawdzić na przykład na stronie spółki, która jest jej właścicielem...

 • wdwd2015-07-17 21:55

  schronisko na jaworzynie k. czwarte? chyba to jakis żart ....

 • Jacek z Lublina2015-07-18 07:18

  Nie lubię "npm" i nie lubię ich konkursów, rankingów i "z bereta" wziętych zestawień. Po raz kolejny wymyślili "swoją własną wersję świata" i myślą, że turyści na to polecą?

 • Piotr Malicki2015-07-18 13:51

  "Orlica" jest obiektem PTTK, ale nie jest schroniskiem. Tak jak napisał Marek Gałowski, jest to obiekt pomocniczy, zwykle niedostępny. Znaffcy z "npm" popisali się niestety... ignorancją.

 • Marek S2015-07-18 22:17

  Niby Andrzejówka taka wspaniała, a kiedyś z żoną w środku dnia w zimie chcieliśmy wejść zagrzać się i coś zjeść to też mocno musieliśmy się dobijać.

 • Egon Sum2015-07-20 12:05

  Tylko tak spytam - czy obiekt noclegowy w środku wsi (w przypadku Zieleńca - sporego przysiółka miasta Duszniki-Zdrój) to tak aby na pewno schronisko? Może warto się zastanowić, co słowo schronisko tak naprawdę oznacza. Rzecz jasna nie oznacza to, że ma być zamknięte jak Orlica, bo to zupełnie inna bajka.

Komentarz
Facebook