Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 425Wszystkich: 13724538

Schroniska potrzebują pomocy

2020-04-01 20:46

     W dobie obecnej epidemii, turystyka jest bodaj jedną z najciężej dotkniętych gałęzi gospodarki w naszym kraju. Widać to najlepiej w kontaktach z osobami, które z turystyki żyją, prowadzą hotele, pensjonaty, schroniska, są przewodnikami, czy wreszcie posiadają firmy przewozowe. Na horyzoncie wielu z nich pojawia się widmo bankructwa, ale nie wszyscy się poddają, wielu próbuje na swój sposób zabezpieczyć swoją przyszłość. Już w marcu, od branży turystycznej poszedł w świat przekaz: nie odwołuj, przełóż!

     Trudna sytuacja, w jakiej obecnie się znajdujemy z powodu epidemii koronawirusa, w końcu minie. Ruszymy wtedy w góry i miejmy nadzieję, że w stosunkowo krótkim czasie wszystko wróci jeśli nie do stanu sprzed epidemii, to przynajmniej do jako takiej normalności. Nam turystom górskim szczególnie bliski powinien być los schronisk, z których korzystamy przecież na co dzień. W tym trudnym czasie, gdy odgórnie zakazana została działalność zarówno hotelarska, jak i gastronomiczna, jest im szczególnie trudno.

     Z informacji, jakie mamy od dzierżawców schronisk, wynika że jednoosobowy zarząd Spółki Sudeckie Hotele i Schroniska (w osobie Grzegorza Błaszczyka) odmówił rezygnacji z czynszu. Znając wcześniejsze poczynania i podejście prezesa spółki do dzierżawców, niewiele dobrego można się było spodziewać… I nie przekonują tutaj słowa działaczy PTTK, że marzec i kwiecień to martwe okresy, więc zyski i tak byłyby niewielkie (w domyśle: schroniska wcale tak dużo nie tracą!). Wystarczy przypomnieć sobie chociażby weekendową frekwencję w popularnych i łatwo dostępnych schroniskach, zwłaszcza w pogodne dni – trudno znaleźć tam miejsce przy stole, także w zimie, czy wczesną wiosną.

     Z naszej strony (NaszeSudety.pl) proponujemy dzierżawcom schronisk bezpłatną reklamę w naszym dziale „Noclegi” na okres przynajmniej 1 roku, ale chętnie też będziemy wspierać medialnie wszelkie akcje, które pozwolą przetrwać sudeckim schroniskom. Poniżej pierwsza z nich, którą polecamy uwadze naszych czytelników. Oparta jest na popularnej opcji wykupowania voucherów na różne usługi – do wykorzystania po ustaniu zagrożenia koronawirusem. Dotyczy dwóch schronisk: w Pasterce i Na Szczelińcu Wielkim.

     W serwisie Polakpotrafi.pl istnieje projekt „Ratujmy Pasterkę”. W założeniu do zebrania jest 25 000 złotych, a za każdą wpłatę można, w zależności od jej wysokości, dostać kupon na szarlotkę, piwo, nocleg, możliwość skorzystania z sauny, wyjątkowy obiad przygotowany przez szefa pasterkowej kuchni, trening biegowy po Górach Stołowych z Piotrem Hercogiem, czy wreszcie wycieczkę po Szczelińcu Wielkim z Anną Sikorską, kierowniczką schroniska i autorką przewodnika po skalnym labiryncie lub po Górach Stołowych z Piotrem Pustelnikiem, himalaistą i zdobywcą Korony Himalajów. Możliwości jest wiele, wszystkie znajdują się pod adresem:

Polakpotrafi.pl - Ratujmy Pasterkę!

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Tomek Nawrot2020-04-02 09:06

    Przełożyć to dobre rozwiązanie, jeśli ktoś zaplanował i opłacił, wpłacił zaliczkę na pobyt typowo turystyczny, wypoczynkowy. Jednak bardzo dużo osób zarezerwowało pobyt na czas świąt. Tak uczynili moi rodzice, którzy chcieli uniknąć pracochłonnych przygotowań świątecznych. Właśnie przełożenie terminu pobytu zaproponowano im, gdy chcieli anulować pobyt i odzyskać zaliczkę. Dla nich wyjazd po okresie świąt mija się z celem. Mówią, że w Karpaczu byli już wielokrotnie i chcieli tam jechać tylko ze względu na święta, w innym terminie nie chcą. W tym przypadku więc akcja nie odwołuj, przełóż, nie rozwiązuję problemu.

  • Tomasz Drożdż2020-04-02 12:58

    Bardzo ciekawy artykuł.
    Proszę o więcej opisów takich akcji - bardzo potrzebnych w tych dziwnych czasach.
    A schroniska w Pasterce i Na Szczelińcu zasługują na to, by im pomóc w przetrwaniu.

    Do zobaczenia w niezwykłej saunie z widokiem, którą sobie właśnie zarezerwowałem na powirusowe czasy.

  • Tomasz Drożdż2020-04-02 19:46

    Mała aktualizacja - minimalną kwotę 25 000 złotych zebrano w niecałe 48 godzin!~Akcja trwa nadal i ciągle zgłaszają się sponsorzy z nowymi nagrodami.
    Warto pomagać byśmy mieli gdzie się spotkać po zarazie :-)

Komentarz
Facebook