Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 24922Wszystkich: 5771302

Skauci w trutnovskim muzeum

źródło: denik.cz
źródło: denik.cz
2015-06-24 18:55

     W duchu jednej ze skautowskich zasad, że skaut jest czysty w słowie, myśli i czynie, w trutnovskim muzeum otwarta została czasowa wystawa zatytułowana „Skautowska lilia”, która poświęcona została skautowskiemu ruchowi w rejonie Karkonoszy. Wystawa otwarta została pod koniec ubiegłego tygodnia i będzie można ją odwiedzić do 27 września 2015 roku.

     Na wystawie zaprezentowane zostały stare fotografie, kroniki i różne proporce, przede wszystkim z Trutnova i jego okolic. Dzięki ekspozycji można poznać historię ruchu skautowskiego, który w przeszłości nie zawsze był legalnym ruchem w dawnej Czechosłowacji. Powstał jeszcze w okresie międzywojennym, w czasie II wojny światowej był zakazany, potem odradzał się powoli po 1945 roku, by w 1948 r. znów zostać rozwiązanym. Ponownie zaczął odradzać się w latach 60-tych, by w kolejnym dziesięcioleciu znów stać się niechcianym przez władze ruchem. Ostatecznie, po 1989 roku skauci znów zaczęli się pojawiać w czeskiej rzeczywistości.

     Do trutnovskiego muzeum warto też wybrać się dla innych wystaw. Czynna wciąż na przykład jest wystawa „Druga wojna światowa i ziemia trutnovska”, która przybliża życie ludności cywilnej podczas wojny. Do grudnia można też obejrzeć wystawę dokumentującą bitwę pod Trutnovem, jaka rozegrała się w okolicach miasta podczas wojny 1866 roku. Zobaczyć na niej można m.in. uzbrojenie i mundury wojujących wówczas ze sobą armii pruskiej i austriackiej.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl na podstawie: denik.cz
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook