Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2021-05-06 23:51

  Kilka tygodni temu na rynku ukazała się mapa "Góry Kamienne i Wałbrzyskie", wydana przez jeleniogórskie wydawnictwo Plan, w skali 1:40 000. Nie musieliśmy długo czekać, by do rąk dostać także laminowaną wersję tej mapy. Mapy laminowane, czy też drukowane na tzw. papierze syntetycznym, cieszą się coraz większą popularnością, bo mimo że są droższe od wersji papierowych, to z pewnością posłużą znacznie dłużej

 • 2021-03-11 15:36

  „Śmierć, bale i skandale" to pozycja od lat ciesząca się dużym zainteresowaniem czytelników, którym już sam tytuł zdecydowanie sugeruje, jakiego rodzaju treści znajdziemy wewnątrz. Książka, którą trzymasz w rękach Drogi Czytelniku, otwiera nową serię, opisującą ciekawe i wystawne życie arystokracji od 1885 do 1945 roku. Przegląd 65 lat często niesamowitych i zapierających dech w piersiach przygód oraz historii przedstawicieli jednej z najbarwniejszych warstw społecznych

 • 2020-11-26 23:05

  Ukazująca się w roku jubileuszu 75-lecia polskiej administracji we Wrocławiu oraz 75-lecia wrocławskiego środowiska akademickiego książka w popularnonaukowy sposób przybliża powojenne początki funkcjonowania Uniwersytetu Wrocławskiego i ukazuje wysiłek podejmowany w tym zakresie przez Grupę Naukowo-Kulturalną pod przewodnictwem prof. Stanisława Kulczyńskiego

 • 2020-11-10 21:36

  Od lat panuje przekonanie, że w Karkonoszach nie ma regionalnej kuchni. Wszyscy są przekonani, że obecna kuchnia to przepisy pochodzące przede wszystkim z kresów. Myślimy tak dlatego, że spora część mieszkańców naszych terenów to potomkowie przesiedleńców z przedwojennych kresów Rzeczypospolitej. Nie jest jednak tak do końca. Przecież przed II wojną światową Karkonosze zamieszkiwane były przez ludność, która miała swoje przyzwyczajenia kulinarne

 • 2020-11-10 21:15

  „Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny” jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym, miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 49Wszystkich: 10276635

Śląski Dom Modlitwy odzyskał dawny blask

źródło: UMWD
źródło: UMWD
2020-07-08 14:51

     Zakończyła się rekonstrukcja Śląskiego Domu Modlitwy w Łomnicy. Uważany jest on za ostatni, oryginalny z wybudowanych niegdyś ponad 200 na terenie dzisiejszego Dolnego Śląska. W uroczystości otwarcia uczestniczyli marszałek Cezary Przybylski oraz Michael Kretschmer, premier Wolnego Państwa Saksonia.

     Budynek został wybudowany przez ewangelickiech wiernych w Rząśniku w powiecie Świerzawa w roku 1748. Ze względu na zły stan techniczny przeznaczono go do rozbiórki i w roku 2008 zdemontowano. Akcję ratowania zabytku podjęli właściciele Pałacu Łomnica i Stowarzyszenie Pielęgnacji Kultury i Sztuki Śląska. Ostatecznie znalazł swoje miejsce na terenie zespołu pałacowo-folwarcznego w Łomnicy.

     - Uczestniczymy dzisiaj w wydarzeniu wyjątkowym. Perła architektury, a jednocześnie symbol otwartości i tolerancji naszych ziem, odzyskuje dziś dawny blask. Dziękuję za wysiłek włożony w odrestaurowanie tego pięknego zabytku. Dolny Śląsk pięknieje dzięki takim inicjatywom – mówi marszałek Cezary Przybylski, Bezpartyjni Samorządowcy.

     Sam budynek jest cennym zabytkiem architektury, a jego rolę można porównać do kościołów pokoju w Jaworze i Świdnicy czy znajdujących się w Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Miliczu czy Cieszynie kościołów łaski. Miejsce pamięta historię mieszkających na terenie Śląska protestantów, którzy w wyniku przesladowań religijnych pozbawieni zostali wolności wyznania oraz doświadczyli prześladowań i represji. Dotychczasowe kościoły protestantów zostały im wówczas odebrane, a w wyniku represji wielu musiało emigrować. Ci co zostali zmuszeni byli organizować potajemne spotkania, podczas których kultywowali swoją wiarę.

     Dopiero po roku 1742 król Fryderyk I Wielki przywrócił protestantom wolność religijną. Dzięki jego decyzji na terenie Śląska wzniesiono ponad 200 Domów Modlitw dla protestantów, które uzupełniły krajobraz kulturowy naszego regionu. Jednocześnie ich budowa stała się symbolem śląskiej tolerancji religijnej -  zjawiska unikalnego w skali świata w tamtym okresie.

[Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego]
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Harnaś Sudecki2020-07-14 13:24

  Szanowny Schlesingerze! Dzięki za konkretną i rzeczową odpowiedź na zadane pytanie odnośnie roli jaką ma pełnić ten obiekt.

 • schlesinger2020-07-10 09:28

  Jeżeli pierwotne plany nie uległy zmianie, to obiekt będzie pełnił rolę, do której został niegdyś powołany czyli ewangelickiego domu modlitwy. Przy okazji: nie jest to XVIII-wieczny oryginał (ten spłonął), ale jego XX-wieczna wierna replika.

 • Tomek Nawrot2020-07-10 08:58

  Silesiophilus, według zasad pisowni dopuszcza się dużą uznaniowość w stosowaniu wielkich liter. Każdy ma prawo, i będzie to zgodne z zasadami, podkreślić znaczenie opisywanego np. obiektu, jego rangę, poprzez zastosowanie wielkich liter. Oczywiście obowiązuje przy tym też logika, aby nie nadużywać tego. W tym przypadku jest to jak uzasadnione, bowiem jest jedyny na Dolnym Śląsku, tym bardziej, jeśli będzie pełnił pierwotną swoją funkcję.

 • Tomasz Drożdż2020-07-09 22:14

  Dobrze, że budynek uratowany. A S. nie ma racji. Język polski jest łatwy.
  Tak twierdził czarnoskóry aktor kabaretu studenckiego w Poznaniu:
  JA - nosze kalosze
  TY - nosisz kalosisz
  ON - nosi kalosi
  MY - nosimy kalosimy
  WY - nosicie kalosicie
  ONI - noszą kaloszą.

  A budynek z chęcią obejrzę i pójdę znów na najlepszego w okolicy łososia w pałacu w Łomnicy

 • Silesiophilus2020-07-09 19:35

  "Śląskiego Domu Modlitwy w Łomnicy" - dlaczego wielkimi literami? Czy to nazwa instytucji? Albo nazwa własna (czego - wiejskiego kościoła?). Czy znów syndrom "polska tródna jenzyka…"?

 • Jerzy K.Bieńkowski2020-07-08 17:41

  Jakie jest przeznaczenie tego obiektu?

Komentarz
Facebook