Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 13535Wszystkich: 6435975

Śląski Dom Modlitwy odzyskał dawny blask

źródło: UMWD
źródło: UMWD
2020-07-08 14:51

     Zakończyła się rekonstrukcja Śląskiego Domu Modlitwy w Łomnicy. Uważany jest on za ostatni, oryginalny z wybudowanych niegdyś ponad 200 na terenie dzisiejszego Dolnego Śląska. W uroczystości otwarcia uczestniczyli marszałek Cezary Przybylski oraz Michael Kretschmer, premier Wolnego Państwa Saksonia.

     Budynek został wybudowany przez ewangelickiech wiernych w Rząśniku w powiecie Świerzawa w roku 1748. Ze względu na zły stan techniczny przeznaczono go do rozbiórki i w roku 2008 zdemontowano. Akcję ratowania zabytku podjęli właściciele Pałacu Łomnica i Stowarzyszenie Pielęgnacji Kultury i Sztuki Śląska. Ostatecznie znalazł swoje miejsce na terenie zespołu pałacowo-folwarcznego w Łomnicy.

     - Uczestniczymy dzisiaj w wydarzeniu wyjątkowym. Perła architektury, a jednocześnie symbol otwartości i tolerancji naszych ziem, odzyskuje dziś dawny blask. Dziękuję za wysiłek włożony w odrestaurowanie tego pięknego zabytku. Dolny Śląsk pięknieje dzięki takim inicjatywom – mówi marszałek Cezary Przybylski, Bezpartyjni Samorządowcy.

     Sam budynek jest cennym zabytkiem architektury, a jego rolę można porównać do kościołów pokoju w Jaworze i Świdnicy czy znajdujących się w Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Miliczu czy Cieszynie kościołów łaski. Miejsce pamięta historię mieszkających na terenie Śląska protestantów, którzy w wyniku przesladowań religijnych pozbawieni zostali wolności wyznania oraz doświadczyli prześladowań i represji. Dotychczasowe kościoły protestantów zostały im wówczas odebrane, a w wyniku represji wielu musiało emigrować. Ci co zostali zmuszeni byli organizować potajemne spotkania, podczas których kultywowali swoją wiarę.

     Dopiero po roku 1742 król Fryderyk I Wielki przywrócił protestantom wolność religijną. Dzięki jego decyzji na terenie Śląska wzniesiono ponad 200 Domów Modlitw dla protestantów, które uzupełniły krajobraz kulturowy naszego regionu. Jednocześnie ich budowa stała się symbolem śląskiej tolerancji religijnej -  zjawiska unikalnego w skali świata w tamtym okresie.

[Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego]
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Harnaś Sudecki2020-07-14 13:24

  Szanowny Schlesingerze! Dzięki za konkretną i rzeczową odpowiedź na zadane pytanie odnośnie roli jaką ma pełnić ten obiekt.

 • schlesinger2020-07-10 09:28

  Jeżeli pierwotne plany nie uległy zmianie, to obiekt będzie pełnił rolę, do której został niegdyś powołany czyli ewangelickiego domu modlitwy. Przy okazji: nie jest to XVIII-wieczny oryginał (ten spłonął), ale jego XX-wieczna wierna replika.

 • Tomek Nawrot2020-07-10 08:58

  Silesiophilus, według zasad pisowni dopuszcza się dużą uznaniowość w stosowaniu wielkich liter. Każdy ma prawo, i będzie to zgodne z zasadami, podkreślić znaczenie opisywanego np. obiektu, jego rangę, poprzez zastosowanie wielkich liter. Oczywiście obowiązuje przy tym też logika, aby nie nadużywać tego. W tym przypadku jest to jak uzasadnione, bowiem jest jedyny na Dolnym Śląsku, tym bardziej, jeśli będzie pełnił pierwotną swoją funkcję.

 • Tomasz Drożdż2020-07-09 22:14

  Dobrze, że budynek uratowany. A S. nie ma racji. Język polski jest łatwy.
  Tak twierdził czarnoskóry aktor kabaretu studenckiego w Poznaniu:
  JA - nosze kalosze
  TY - nosisz kalosisz
  ON - nosi kalosi
  MY - nosimy kalosimy
  WY - nosicie kalosicie
  ONI - noszą kaloszą.

  A budynek z chęcią obejrzę i pójdę znów na najlepszego w okolicy łososia w pałacu w Łomnicy

 • Silesiophilus2020-07-09 19:35

  "Śląskiego Domu Modlitwy w Łomnicy" - dlaczego wielkimi literami? Czy to nazwa instytucji? Albo nazwa własna (czego - wiejskiego kościoła?). Czy znów syndrom "polska tródna jenzyka…"?

 • Jerzy K.Bieńkowski2020-07-08 17:41

  Jakie jest przeznaczenie tego obiektu?

Komentarz
Facebook