Skąd wzięła się nazwa Karpacz? Czy w Karkonoszach znajdziemy nazwy "tatrzańskie"? Kogo nazywa się „pierwszą damą karkonoskich opowieści”? Kto ma więcej Karkonoszy? My czy Czesi? Gdzie w Karkonoszach miała staną olbrzymia pieczarka? To tylko niektóre z zagadek, jakie znalazły się w najnowszej książce Waldemara Brygiera i Anny Zygmy, zatytułowanej "555 zagadek o Karkonoszach". Aby poznać wszystkie tematy (zagadki) poruszone w książce, trzeba zatem przeczytać ich jeszcze 550!
Blisko dwie dekady minęły od wydania pierwszego srebrnogórskiego albumu „Srebrna Góra. Spojrzenie w przeszłość". Przez ten czas intensywnie poszukiwaliśmy kolejnych ilustracji i pocztówek, zdobywaliśmy nowe informacje o tym niezwykłym miasteczku i górującej nad nim twierdzy. Efektem naszych wysiłków jest album, który z przyjemnością oddajemy teraz w Państwa ręce: „Srebrna Góra. Zwierciadło czasu"
Dawno, dawno temu… – każde dziecko Wam powie, że tak zaczynają się wszystkie dobre opowieści. W tej książce znalazł się zbiór legend i historii powtarzanych szeptem, z ust do ust, przez zaaferowanych mieszkańców śląskich miejscowości położonych w pobliżu naszych pięknych, rodzimych zamków i pałaców lub pozostałych po nich ruin
Jak funkcjonował tajny zakład prowadzący strategiczną produkcję na potrzeby jednego z mocarstw zimnej wojny? Czy był zamaskowany głęboko pod ziemią i niemożliwy do wykrycia przez samoloty rozpoznawcze wroga? Czy jego załogę odizolowano od społeczeństwa? W przypadku obiektu, któremu na potrzeby toczącego się śledztwa nadano kryptonim J.G., rzeczywistość była zgoła odmienna. Zakład rozpoczął funkcjonowanie kilka lat po zakończeniu drugiej wojny światowej
Komiks autorstwa rysownika Michała Stawickiego oraz historyka Arnolda Kordasiewicza wydany został przez Urząd Miasta w Dzierżoniowie w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy na matowym kredowym papierze. Na 28 stronach komiks przedstawia historię Zakładów Radiowych od przybycia założycieli fabryki w 1945 roku, poprzez moment położenia kamienia węgielnego pod budowę nowego zakładu w 1964 roku aż do 2006 roku, czyli od produkcji telewizora „Tosca” do zakończenia działalności firmy Diora
Blisko dwie dekady minęły od wydania pierwszego srebrnogórskiego albumu „Srebrna Góra. Spojrzenie w przeszłość". Przez ten czas intensywnie poszukiwaliśmy kolejnych ilustracji i pocztówek, zdobywaliśmy nowe informacje o tym niezwykłym miasteczku i górującej nad nim twierdzy. Efektem naszych wysiłków jest album, który z przyjemnością oddajemy teraz w Państwa ręce: „Srebrna Góra. Zwierciadło czasu".
Oprócz pocztówek, które są głównym tworzywem tego albumu, prezentujemy tu unikalne fotografie pochodzące z prywatnych zbiorów, a także z przedwojennych czasopism i wydawnictw turystycznych. Ich jakość nie zawsze jest doskonała, ale uznaliśmy, że warto je pokazać, gdyż ukazują niepowtarzalne chwile z życia dawnej Srebrnej Góry.
Cieszy nas bardzo, że rośnie grono zafascynowanych Srebrną Górą kolekcjonerów. To dzięki ich zbiorom mogliśmy uzupełnić naszą srebrnogórską kolekcję. Wszystkim osobom, które okazały nam pomoc w trakcie prac nad tym albumem, składamy podziękowania. Szczególnie wdzięczni jesteśmy: Grzegorzowi Basińskiemu, Pawłowi Decowi, Janowi Duerschlagowi, Kazimierzowi Gądkowi, Marcinowi Górskiemu, Zofii Krężołek-Kowalskiej, Ullrichowi Masemannowi (AlfredKollewe-Archiv), Kamilowi Pawłowskiemu i Krzysztofowi Tarachowi.
Serdecznie zachęcamy do wczytania się w ten album i wyruszenia na niecodzienny spacer: by spojrzeć na Srebrną Górę w zwierciadle czasu, które Państwu przedstawiamy.
Jacek Grużlewski, Tomasz Przerwa
Spis treści:
- Miasteczko - The town
- Drogi - Roads
- Centrum - The Centre
- "Dzielnice" - Town "district"
- Koszary - The barracs
- Zima - Winter
- Najstarsze - The Oldest
- Twierdza - The Fortress
- Święto twierdzy - Fortress Festival
- Donżon - The Donjon
- "Bastiony" - The "Bastions"
- Młodzież - The Youth
- Wysoka Skała - Hohenstein
- Ośrodek policji - Police Sports Centre
- Dzieło Rogowe - Hornwerk
- Chcochoły - Strohhaube
- Ostróg - Spitzberg
- Schronisko - The Hostel
- Szybownictwo - Gliding
- Kolej Sowiogórska - Eulengebirgsbahn
- Artystyczne - Artistically
Jacek Grużlewski, Tomasz Przerwa: "Srebrna Góra. Zwierciadło czasu". Wydawnictwo Sova, Dzierżoniów 2021. Okładka twarda, format 17 x 24 cm, stron 248, 430 czarno-białych i kolorowych ilustracji z komentarzami. Książka w języku polskim i angielskim
Zobacz także:
książka w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej