Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-02-04 08:03

  "1000 śląskich zamków i pałaców" to wydawnictwo albumowe, w którym zaprezentowane zostały śląskie rezydencje szlacheckie. Swym zasięgiem obejmuje województwo (lub zahacza o nie) dolnośląskie, lubuskie, opolskie i śląskie. W książce znalazły się również zamki i pałace z terenu dzisiejszych Czech i Niemiec. Krótkie opisy, które umieszczone są przy zdjęciach, są w językach polskim i niemieckim. Książka może być świetnym prezentem...

 • 2020-02-04 07:58

  Prezentowany album Karkonoszy jest pierwszą tegi typu publikacją na rynku wydawniczym. Zawiera unikatowe zdjęcia wykonane o różnych porach roku, dnia i przy zmiennych warunkach pogodowych. Naszym celem jest pokazanie wybranych obiektów w letnim, pełnym słońcu, ale również pokrytych szadzią, czy skrytych w gęstej mgle, bo góry nie zawsze bywają miłe i przyjazne

 • 2020-01-30 07:36

  „Śmierć, bale i skandale. Arystokracja od Śląska po Wołyń”, to zbiór ciekawych i skandalicznych historii nie tylko ze Śląska, ale również z dawnej i obecnej Polski. To kontynuacja cieszącej się dużym powodzeniem serii, ale zarazem rozpoczęcie nowej, która dotyczyć będzie losów polskiej arystokracji. Również pod względem technicznym książka jest inna - w twardej oprawie i w kolorze...

 • 2020-01-29 22:18

  Dolny Śląsk to jeden z najcenniejszych w naszym kraju regionów, obfitujących w niezwykle dużą liczbę zamków i pałaców. Gdy dodamy jeszcze do tego, leżące w administracyjnych granicach województwa dolnośląskiego ziemię kłodzką i Łużyce, to otrzymujemy przeogromną liczbę rezydencji szlacheckich. Zachowały się w różnym stanie, jedne są pięknie odrestaurowane, inne niszczeją jako ruiny

 • 2019-12-22 09:01

  Rok 2019 przyniósł wiele ciekawych pozycji wydawniczych, które wzbogaciły księgozbiory niejednego miłośnika Sudetów. Z pewnością do grona najcenniejszych, najbardziej wartościowych pozycji należy kolejny tom potężnej monografii Gór Izerskich, tym razem z podtytułem „O historii i sztuce do 1813 roku” (O historii a umění do roku 1813). Wydana przez Wydawnictwo RK, książka liczy sobie blisko 460 stron

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 2417Wszystkich: 3997870

Srebrny ołtarz znów w katedrze

Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety
Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety
2019-12-20 21:41

     Po 75 latach wrócił do wrocławskiej katedry srebrny ołtarz główny fundacji biskupa Andrzeja Jerina (1540-1594). To niezwykłe wydarzenie, bo poprzedziły je wytężone prace nad odnowieniem ołtarza, a także w znacznej części odtworzeniem srebrnych elementów. Podczas oblężenia Wrocławia ołtarz został zdemontowany i podzielony na części. Po zakończeniu działań wojennych nigdy nie był prezentowany w całości. Jego rekonstrukcję mogliśmy oglądać w czasie wystawy „Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej” w Muzeum Narodowym w 2017 roku. Wtedy też powstał pomysł, by ołtarz po renowacji, wrócił do katedry.

     Wykonany w manierystycznym stylu ołtarz ufundowany został przez bpa wrocławskiego Andrzeja Jerina. Wykonanie zlecił artystom wrocławskim: złotnikowi Paolowi Nitschowi oraz malarzowi Bartholomeusowi Fichtenbergowi. Ołtarz składa się z głównej szafy i dwóch par skrzydeł. Jest tak zbudowany, że posiada dwa otwarcia.

     Ołtarz zamknięty przedstawia dwa skrzydła, na których umieszczono głównych ojców Kościoła zachodniego. Po lewej stronie widzimy w części górnej świętego papieża Grzegorza Wielkiego. W dolnej części jest namalowana postać świętego Ambrożego, biskupa Mediolanu. Prawe skrzydło przestawia w górnej części świętego Hieronima, ukazanego w kardynalskim stroju. W dolnej części został przedstawiony święty Augustyn, biskup Hippony.

     Pierwsze otwarcie ołtarza prezentuje sceny z życia patrona wrocławskiej katedry, świętego Jana Chrzciciela. Składa się ono z ośmiu kwater malarskich, umieszczonych w dwóch rzędach górnym i dolnym. 

     Drugie otwarcie ołtarza pozwala nam zobaczyć jego najważniejszą część, czyli figuralne przedstawienia, wykonane w srebrze przez niezwykle utalentowanego wrocławskiego złotnika Paula Nitscha. W centralnej części widzimy scenę ukrzyżowania. Spoglądamy na rozpiętego na krzyżu Chrystusa, obok którego stoi jego Matka Maryja i umiłowany uczeń, święty Jan apostoł i ewangelista. Scena ukazuje, co dzieje się na ołtarzu podczas każdej Mszy świętej, czyli sakramentalne uobecnianie znawczej ofiary Chrystusa. 

     W skrzydłach bocznych zostały umieszczone, również wykonane w srebrze, figuralne przedstawienia świętych patronów katedry, kapituły katedralnej, Śląska i fundatora ołtarza. Są to od lewej górnej strony święty Jan Chrzciciel, święty Wincenty diakon i męczennik. Po prawej stronie w górnej kwaterze umieszczony został święty Andrzej apostoł, patron fundatora, a w dolnej święta Jadwiga Śląska. Na dolnym obrzeżu centralnej szafy znajduje się inskrypcja, mówiąca o fundatorze i fundacji ołtarza. Natomiast na dolnych obrzeżach skrzydeł w centrum umieszczone zostały medaliony, przedstawiające z lewej strony popiersie biskupa Jerina, a z prawej jego tarczę herbową. Wszystkie wymienione sceny umieszczone są na bordowym aksamicie, ozdobione gwiazdami, gwoźdźmi i innymi elementami dekoracyjnymi.

Opis ołtarza pochodzi z folderu wydanego z okazji uroczystości powrotu srebrnego ołtarza głównego Świętego Jana Chrzciciela (1591) fundacji biskupa Andrzeja Jerina (1540-1596) do wrocławskiej katedry pw. Św. Jana Chrzciciela.

[wab]
Fot. Waldemar Brygier - NaszeSudety.pl
Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Leszek Kumor2020-01-10 14:42

  Byłem osobiście. Ołtarz wygląda w moim odczuciu zimno, a zarazem majestatycznie. Gorzej z oglądaniem scen malarskich na skrzydłach. Prawdę mówiąc nie ma jak kontemplować sceny nawet przy zamkniętym ołtarzu. Chyba, że będą zainstalowane lunetki.

Komentarz
Facebook