Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1001Wszystkich: 13725114

Stara poczta ze Śnieżki znów cieszy oko

Fot. ČTKFot. ČTKStara poczta na Śnieżce. Fot. Michal Sváček, MAFRA
Fot. ČTK
Fot. ČTK
Stara poczta na Śnieżce. Fot. Michal Sváček, MAFRA
2019-06-22 19:51

     Nowoczesna konstrukcja budynku czeskiej poczty na szczycie Śnieżki już na dobre wpisała się w krajobraz Karkonoszy. Starsi turyści pamiętają jednak, że nie zawsze tak było i że jeszcze 10 lat temu można było wysłać kartkę z drewnianego budynku poczty. Została rozebrana w 2009 roku, przez terytorium Polski przetransportowana na teren Republiki Czeskiej, gdzie jej elementy zostały odnowione oraz zakonserwowane. 

     Podjęte zostały starania o jej postawienie na zboczach Javorovej skály, przy górnej stacji wyciągu w ośrodku narciarskim Moninec na Vlašimskiej pahorkatinie. Niestety nie udało się wówczas, bo na przeszkodzie stanęli urzędnicy, którzy powołując się na przepisy o ochronie przyrody, odmówili zgody na postawienie budynku. Stara poczta trafiła więc na niedaleki kemping, gdzie stała do ubiegłego roku. Zmienił się właściciel kempingu i chatka znów stała się bezdomna. Jej miłośnicy podjęli kolejne starania o umieszczenie jej w pierwotnie planowanym miejscu i tym razem, po pokonaniu wielu przeszkód i uzyskaniu wielu zezwoleń, przedsięwzięcie udało się zrealizować.

     Stara poczta ze Śnieżki, oprócz funkcji pocztowej, pełni teraz nowe funkcje. Przede wszystkim będzie służyła jako informacja turystyczna o regionie Toulava, położonym w połowie drogi pomiędzy Pragą a Szumawą i chętnie odwiedzanym przez mieszkańców stolicy. Z pewnością budynek starej poczty stanie się też ciekawym celem turystycznym, wszak stał kiedyś na najwyższym szczycie Republiki Czeskiej. W jego wnętrzu umieszczono też tablice, które opowiadają o historii i jego przeznaczeniu.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Bohemophilus2019-06-22 23:56

    Nooo, owa poczta leciwa cieszy tam oko już od pewnego czasu. Byłem tam rok temu latem. Sytuacja była dziwna, bo budynek poczty znajduje się na terenie jakiegoś obozowiska dla dzieci i w zasadzie był zakaz podejścia do niego, ale zakaz jakby mało poważny w sytuacji, gdy budynek jest przy szosie, na skraju tego obozowiska. Pamiętam jednak, że jak chciałem go obfotografować także od strony "zakazanej", to jakiś "człowiek obozowiskowy" obserwował mnie nie całkiem przychylnym wzrokiem, ale milczał. Do środka wstępu nie było. Rozumiem, że teraz jest.

  • Waldemar Brygier2019-06-23 07:20

    To obozowisko, o którym piszesz, to poprzednie miejsce stacjonowania starej poczty - na wspomnianym w artykule campingu. Tak przynajmniej mi się wydaje... Teraz poczta stoi wyżej :-)

  • Bohemophilus2019-06-23 09:54

    Sprawdziłem mapy.cz (funkcja: panorama) - to to miejsce, w którym poczta była rok temu i to samo, które podajesz. Mniejsza o to.
    Pamiętam, że pomyślałem wtedy o artykule o tym zacnym budyneczku do "Sudetów", ale one już świętej pamięci raczej..., o Twój portalu też pamiętałem, ale okazało się, ze to słomiany zapał, do którego przyznaję się bez bicia. Na szczęście jesteś czujny i napisałeś sam!

  • Bohemophilus2019-06-24 21:36

    ..o Twoim portalu... - miało być. Chyba mi się łepetyna przegrzewa z tego upału...

Komentarz
Facebook