Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 4074Wszystkich: 6360984

Światła Brzegu

2020-03-21 19:55

     Zamek. Tylko z nim kojarzył mi się Brzeg. Moja znajomość tego miasta pod względem zasobów zabytków i interesującej architektury znacznie zmieniła się na plus, gdy tam trafiłem. Jadąc do tego miasta ponownie na zdjęcia nocne wiedziałem, że spacer z aparatem nie będzie krótki. Nie przypuszczałem jednak, że aż tak długi. Wyjechałem stamtąd pełen miłych, przyjemnych wrażeń. Warto popatrzeć na rozświetlony Brzeg.

Tomek Nawrot
 
Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomek Nawrot2020-03-27 11:00

  Dziękuję. Tak, przyszedł teraz czas na obróbkę zdjęć i wstawianie ich tutaj. Tym bardziej, że do miast nie da się teraz jeździć i robić zdjęcia. Nie wytłumaczyłbym się policjantowi robiąc je, że wyszedłem w koniecznej potrzebie. Aczkolwiek robienie zdjęć poniekąd jest dla mnie taką potrzebą ;)

 • Beata Kwiatkowska2020-03-26 17:10

  Bardzo ładne zdjęcia, ciekawe opisy, przyjemnie się odwiedza stronę, szczególnie w tych czasach, gdy trzeba siedzieć w domu ;-)

 • Tomek Nawrot2020-03-26 09:55

  Tomaszu i Tadeuszu, dziękuję za miłe słowa.

 • Tadeusz Jurek2020-03-25 14:14

  Jako przewodnik turystyczny z Brzegu a więc i znawca atrakcji turystycznych tego miasta, pięknie pochwalam wybór Brzegu jako obiektu zdjęć nocnych. Przyznać należy, że miasto prezentuje się na nich znakomicie, budzi zainteresowanie swoim tajemniczym urokiem i wdziękiem nie tylko zabytków. Gorące brawa!

 • Tomasz Drożdż2020-03-24 20:12

  Zdjęcia ze Świdnicy w nocy też były świetne.
  Dziękuję za informację o aparacie. Do mnie bardzo przemawia stwierdzenie, że najlepszy aparat, to ten którym akurat robisz zdjęcia. Z powodów, które wymieniasz, przez lata używałem takiej sprytnej hybrydy o nazwie Fujifilm FinePix S 4000. Oprócz opisanych przez Ciebie zalet aparat miał imponujący zoom, którym udało mi się ze Śnieżki sfotografować Jested z odległości ponad 50 km. A teraz, oprócz aparatu z matrycą APSC, i tak mam zwykle w górach przy sobie poczciwego Druha albo Lubitela na szerokie filmy. jako emeryt, mam c teraz więcej czasu na zabawy ze statywem , filtrami, kryształową kulą i innymi ustrojstwami

  Dziękuję za informacje i czekam na następny zestaw zdjęć. Może Lwówek Śląski, który jest zaskakująco fotogeniczny?

  Na FB jeszcze nie wróciłem, to i mnie nie znalazłeś.
  Dzięki za adres mailowy

 • Tomek Nawrot2020-03-24 13:49

  Z zakamarkami w miastach i miasteczkach Dolnego Śląska to jest prawda. Mam Panasonica FZ1000. To kompakt, choć zaawansowany, ma niewymienny obiektyw. Zresztą jak na zakres ogniskowych w przeliczeniu na pełną klatkę 25 - 400, jest bardzo dobry. Dzięki temu, że ma matrycę o przekątnej 1 cala, da się nim robić zdjęcia nocne z ręki. Wszystkie w ten sposób robię, bez statywu. Oczywiście czułość jest wysoka, od 3200 do 6400. W związku z tym też są szumy, ale nie rzucają się w oczy. Nie byłbym w stanie robić ze statywu, bo to znacznie dłużej trwa, a na wyjazdach wieczornych jest mało czasu. Od zapadnięcia zmroku do 22, bo o tej godzinie chcę wracać, aby nie zarywać nocy. Ten aparat to świetny kompromis między wielkością i wagą, jakością zdjęć i uniwersalnością. Aparat systemowy z obiektywem, makroobiektywem, teleobiektywem byłby ciężki, wyraźnie by się go odczuwało w plecaku. Poza tym jest jeszcze kwestia czasu i fatygi przy zmianie obiektywów. To sprzęt generujący zdjęcia o jakości porównywalnej z lustrzankami z matrycą APS-C, czyli najczęściej w nich występującą.
  Z racji dużego zakresu ogniskowych, jak i też ograniczeń fizycznych (robienie zdjęć dużych obiektów z bliskiej odległości) powstają znaczne zniekształcenia geometryczne, które najbardziej widać w postaci pochyłości obiektów posiadających linie pionowe. Właśnie nad tym pracuję. Wiem, że są programy to korygujące.
  Nie znalazłem Cię na FB. Napisz może na mojego maila: tomeknawrot@interia.pl.

 • Tomasz Drożdż2020-03-22 13:28

  Brzeg ma mnóstwo pięknych zakamarków. Podobnie jak większość dolnośląskich miast i miasteczek.
  Piękne nocne zdjęcia (TN - jakim obiektywem?)

Komentarz
Facebook