Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz
Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?
Tragiczne historie, które na przestrzeni wieków miały miejsce w Karkonoszach przedstawili autorzy książki „Zabójcze Karkonosze”. W pierwszej części Szymon Wrzesiński – historyk i publicysta w rzetelny sposób przedstawia dzieje katastrof naturalnych, które nawiedzały Karkonosze. Przeczytamy o niszczycielskich powodziach, lawinach czy tragicznych w skutkach gwałtownych burzach i zapoznamy się z przypadkami ich ofiar. Autor wzbogaca historie licznymi relacjami świadków i zapisami z kronik
Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów
Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...
Diwali to jedno z najpiękniejszych indyjskich świąt. Wszystkie domy, urzędy, świątynie, mosty, drzewa i co tylko jeszcze sobie wyobrazimy, jest udekorowane lampkami. Całe Indie i wszystkie miejsca w świecie, gdzie mieszkają Hindusi, świecą się podczas tego święta tak, że z pewnością widać to światło z kosmosu. To święto symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem, czyli światła nad ciemnością, mądrości nad głupotą. Diwali to święto, które scala i jednoczy nie tylko rodziny, ale też sąsiadów i całe lokalne społeczności. Na porządku dziennym są liczne zabawy, parady, występy artystów, sztuczne ognie. A wspaniałe jedzenie i wzajemne częstowanie się wyszukanymi potrawami, obok światła jest najważniejszym elementem łączącym wszystkich świętujących…
Niemal każdego roku przez wiele lat, na Placu Solnym z okazji Diwali rozdawaliśmy setki ciepłych, indyjskich posiłków. W tym roku postanowiliśmy wprowadzić nowy element w świętowaniu Diwali - najpopularniejszego w świecie hinduskiego święta. Masala Orkiestra - to nowa, wyjątkowa potrawa (deser), którą wprowadzamy z okazji Święta Diwali. Będziemy ją serwować do dnia finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cały dochód ze sprzedaży dania Masala Orkiestra przeznaczymy na WOŚP!
Jako Honorowy Konsul Indii we Wrocławiu, z okazji tego niezwykłego, wspaniałego święta chcę podzielić się radością ze wszystkimi mieszkańcami naszego pięknego miasta, jak i ze wszystkimi gośćmi. I tak, jak nakazuje nasza tradycja - dzielę się wyśmienitym indyjskim jedzeniem. Czynienie dobra, dzielenie się posiłkiem i sprawianie radości bliźnim to istota tego pięknego święta. Happy Diwali!
W tym roku, tak jak w minionych latach, w zbiórce pieniędzy na WOŚP uczestniczyć będzie nasz Krasnal z Kuźniczej, przedstawiajający słynnego indyjskiego poetę Harivansh Rai Bachchana, ojca uwielbianego przez całe Indie aktora Amitabha Bachchana. Nasz Krasnal tylko podczas pandemii zebrał na WOŚP 80 tys. złotych.
O święcie Diwali
Kiedy jesienią zaczynają dokuczać szybko zapadające ciemności i brak słońca, wszyscy w Indiach z ogromnym napięciem i utęsknieniem wyczekują świąt Diwali. To święto ruchome - zależne od hinduskiego kalendarza księżycowo - słonecznego. Najważniejszy dzień świąt, trzeci, przypada zazwyczaj pod koniec października, lub w początkach listopada, w hinduskim miesiącu Kartika, podczas najciemniejszej nocy… Pięć dni świętowania wygląda mniej więcej tak: Pierwszego dnia wszyscy sprzątają i czyszczą domy. Wysypują też na podłogi kolorowy proszek i układają z tego wspaniałe wzory, zwane rangoli. Kupuje się też tego dnia prezenty, bogaci kupują złoto. Drugiego dnia wszyscy ubierają się odświętnie w najlepsze rzeczy i dekorują domy jak największą liczbą światełek. Całe Indie wręcz błyszczą - jest tak jasno, że nie widać różnicy między dniem a nocą. Trzeci dzień - główne święto - to tak zwana pudźa - modlitwy do Lakszmi, bogini bogactwa i wspaniałe uczty, a po nich puszczanie sztucznych ogni. Czwarty dzień właściwie rozpoczyna nowy rok, wszyscy wtedy wybierają się w gości, odwiedzają się, dają sobie prezenty i zapraszają na dobre jedzenie. Ostatniego dnia odwiedzają się wzajemnie członkowie rodzin i częstują się obficie wyszukanymi potrawami…
To jedno z najważniejszych i najpiękniejszych świąt w Indiach. Uwielbiają je i celebrują bez wyjątku wszyscy: i dorośli, i dzieci. Wszystkie domy, urzędy, świątynie, mosty, drzewa i co tylko jeszcze sobie wyobrazimy, są udekorowane lampkami. Całe Indie i wszystkie miejsca w świecie, gdzie miszkają Hindusi, świecą się podczas tego święta tak, że z pewnością widać to światło z kosmosu. To święto symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem, czyli światła nad ciemnością, mądrości nad głupotą. Diwali to święto, które scala i jednoczy nie tylko rodziny, ale też sąsiadów i całe lokalne społeczności. Na porządku dziennym Diwali są liczne zabawy, parady, występy artystów. A wspaniałe jedzenie, obok światła jest najważniejszym elementem łączącym wszystkich uczestniczących w Diwali.
Zobacz także:
strona www restauracji Masala Grill & Bar we Wrocławiu