Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

  • 2023-10-22 12:08

    Tragiczne historie, które na przestrzeni wieków miały miejsce w Karkonoszach przedstawili autorzy książki „Zabójcze Karkonosze”. W pierwszej części Szymon Wrzesiński – historyk i publicysta w rzetelny sposób przedstawia dzieje katastrof naturalnych, które nawiedzały Karkonosze. Przeczytamy o niszczycielskich powodziach, lawinach czy tragicznych w skutkach gwałtownych burzach i zapoznamy się z przypadkami ich ofiar. Autor wzbogaca historie licznymi relacjami świadków i zapisami z kronik

  • 2023-09-11 20:54

    Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów

  • 2023-09-06 20:12

    Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 362Wszystkich: 13557159

Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach czeskich. Sudety Wschodnie

2015-01-28 13:23

     Druga część monografii „Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach czeskich" poświęcona jest zamkom, dworom i pałacom w Sudetach Wschodnich, na historycznych ziemiach Moraw i Śląska Czeskiego, dziś w granicach Republiki Czeskiej.

     Układem treści i szatą graficzną jest ona kontynuacją części pierwszej, opublikowanej dwa lata temu, a prezentującej obiekty występujące na terenie Sudetów Zachodnich i Sudetów Środkowych w Czechach. Autorem monografii jest Romuald M. Łuczyński, historyk i znakomity krajoznawca, profesor Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu i zarazem dyrektor tamtejszego Instytutu Turystyki i Rekreacji, znany z wielu publikacji historycznych takich jak „Chronologia dziejów Dolnego Śląska", „Losy rezydencji dolnośląskich w latach 1945-1991", „Zamki, dwory i pałace w Sudetach" i wielu innych. Jest także redaktorem poczytnego miesięcznika krajoznawczego „Sudety" poświęconego przyrodzie, kulturze i turystyce tych gór na całym pograniczu Polski, Czech i Niemiec. Daje to gwarancję kompetencji i rzetelności opracowania.

     Opisywane tu rezydencje (opisano ich 48) to zamki, dwory i pałace, które w odróżnieniu od podobnych obiektów na Śląsku, w większości uniknęły zniszczeń wojennych, grabieży i późniejszej dewastacji. Po wysiedleniu Niemców Sudeckich i sprzyjających rządowi Protektoratu Czech i Moraw dawnych właścicieli — obiekty te przejęto państwo czechosłowackie. Część z nich wraz z zachowanym wyposażeniem przekształcono w muzea, część zamieniono na szkoły, ośrodki zdrowia, urzędy i in., a nawet na mieszkania. Część z nich pełni rolę obiektów kultury, od wiosny do późnej jesieni ożywianych koncertami muzycznymi, spektaklami teatralnymi, imprezami folklorystycznymi, kiermaszami, wystawami i in., gromadzącymi rzesze słuchaczy i widzów.

     Lekturę książki warto zacząć od przedstawionych w niej wiadomości ogólnych, zwłaszcza od historyczno-geograficznego opisu Moraw i Śląska Czeskiego, krain Polakom mało znanych. Pozwoli to na lepsze zrozumienie zagmatwanej historii tych ziem w ogólności, a opisywanych zamków, dworów i pałaców i dziejów związanych z nimi szlacheckich i arystokratycznych rodów w szczególności.

     Autor koncentruje się głównie, choć nie wyłącznie, na historii opisywanych obiektów i dziejach władających nimi osób, z reguły skoligaconych z podobnymi rodami francuskimi, włoskimi, hiszpańskimi, niderlandzkimi, a nawet polskimi. Wątków polskich w opracowaniu znaleźć można znacznie więcej, zwłaszcza w odniesieniu do ziem należących w przeszłości do biskupstwa nyskiego. To jeden z walorów publikacji.

     Sporo uwagi poświęca autor architekturze opisywanych budowli, często będących dziełem wybitnych architektów i budowniczych włoskich, austriackich czy niemieckich, działających także na ziemiach śląskich. Dotyczy to w równej mierze malarzy, rzeźbiarzy i innych artystów, których dzieła podziwiać można nie tylko w muzeach, ale także w obiektach świeckich i sakralnych, w ostatnich latach z pietyzmem restaurowanych.

     Ocenę atrakcyjności obiektów ułatwiają starannie dobrane i wykonane ilustracje, prezentujące ich dawny i aktualny stan.

     Dzięki zamieszczonym przez Autora informacjom o sposobie i warunkach zwiedzania opisanych rezydencji, książka Romualda M. Łuczyńskiego staje się znakomitym przewodnikiem dla coraz liczniejszego grona polskich turystów odwiedzających ten region Sudetów.

[Janusz Czerwiński - Wstęp do książki] 

 

Zobacz także:
Książka w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej 
Pierwsza część książki (Sudety Zachodnie i Środkowe) 

Galeria

  
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook