Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2018-04-28 09:46

  Gdy w 1995 roku miałem okazję otrzymać od autora książkę z dedykacją, przeczytałem ją od deski do deski w zaledwie dwa dni. Od tego czasu minęło sporo lat, ukazały się kolejne wydania „Zwyciężyć znaczy przeżyć”, co raz to grubsze, uzupełniane o kolejne rozdziały. Całkiem niedawno, nakładem wydawnictwa Bezdroża ukazało się czwarte wydanie książki, które objętością w niczym nie przypomina już pamiętnej książki w niebieskiej okładce sprzed niemal ćwierć wieku

 • 2018-04-27 07:34

  Wydawnictwo Compass znane było do tej pory przede wszystkim z turystycznych wydawnictw, które swym zasięgiem obejmowały Beskidy i Tatry. Od kilku lat jednak pojawiają się tytuły sudeckie, początkowo nieśmiało, teraz już coraz odważniej. Wśród oferty wydawnictwa mamy między innymi przewodnik po Głównym Szlaku Sudeckim, a także mapy Gór Złotych, Ziemi kłodzkiej, Masywu Śnieżnika i Gór Sowich. Najnowszym produktem jest mapa najwyższego sudeckiego pasma: Karkonoszy oraz Gór Izerskich

 • 2018-04-13 22:11

  Przedstawiamy Wlastimila Hofmana również jako człowieka poezji, w której, jak i w malarstwie, dawał wyraz swemu wewnętrznemu, duchowemu światu. Znaczącą część informacji o życiu artysty dostarczyła korespondencja jego i jego żony, udostępniona przez przyjaciół malarza i zbieraczy a także opowieści mieszkańców Szklarskiej Poręby. Materiał ilustracyjny w większości stanowią zdjęcia rodzinne Hofmanów oraz czarno-białe i barwne reprodukcje znanych i nieznanych obrazów malarza

 • 2018-03-31 09:32

  Miedzianka to takie miejsce, gdzie… czas płynie w drugą stronę. Od tego, co jest, do tego, co było, przez co jej dziejowy koniec okazuje się… jej początkiem. Tutejsza czasoprzestrzeń zakrzywia się, wywołując przejmujący dreszcz, który im dłużej tutaj jesteśmy, tym bardziej czegoś się od nad domaga. Ale czego? Spośród resztek murów słyszymy cichutkie: Memento…

 • 2018-03-26 22:23

  Oddajemy do rąk czytelników pierwszą publikację dotyczącą kulinarnych przepisów pogranicza śląsko-łużyckiego. Kuchnia i przepisy kulinarne stanowią jeden z najistotniejszych elementów kultury narodów, narodowości i religii, mają również znaczący wpływ na ogólne utożsamianie się z grupą i miejscem. Kuchnia naszego regionu bogato czerpie ze smaków grup narodowościowych, etnicznych i religijnych, które osiedliły się na tym terenie po II wojnie światowej

Wizyt:
Dzisiaj: 1365Wszystkich: 2633440

Targi World Travel Show 2017 w Nadarzynie

2017-10-25 08:34

     W kalendarzu – jesień, nic dziwnego, że zaczął się sezon targów. Zaproszenia na targi rolnicze, motoryzacyjne, budownictwa i wiele innych, zamieszczane są w różnych nośnikach informacyjnych. Centrum targowe „Ptak Warsaw Expo” zaprosiło zainteresowanych do swojej siedziby w Nadarzynie na targi World Travel Show. Impreza odbyła się już po raz drugi w dniach 20 – 22 października 2017 r. Krajem partnerskim był Meksyk. Drugim partnerem, tak się przynajmniej przedstawił, był znakomity żeglarz, podróżnik, marynista - Aleksander Doba. 

     W czterech halach targowych swoja ofertę zaprezentowało 500. wystawców z ponad 200. krajów. Niestety mało było wystawców z Polski. Wystawcy reprezentowali nie tylko kraj, jako taki, ale prezentowali także walory wyjątkowo ciekawych regionów czy miast. Przedstawiciele licznych atrakcji turystycznych zachęcali, by koniecznie zwiedzić w ich kraju miasto, w którym istnieje np. wspaniałe muzeum, czy też urokliwy region z unikatowym drzewostanem. Na targach obecni byli również przedstawiciele branż, bez których trudno sobie wyobrazić turystykę: biura podróży, hotele, pensjonaty, przewoźnicy, turystyczne portale internetowe umożliwiające rezerwację biletów lotniczych w atrakcyjnych cenach, producenci i sprzedawcy łodzi, jachtów, przyczep i domków campingowych, camperów oraz producenci sprzętu turystycznego od namiotów, plecaków począwszy na drobnych akcesoriach, potrzebnych turyście kończąc. 

     Targi były podzielone na trzy salony: Salon Turystyki Krajowej i Zagranicznej, Salon Camper & Caravan i Warszawski Salon Jachtowy. Do najciekawszych, moim zdaniem, polskich stoisk w segmencie turystycznym należały: stoisko Piotrkowa Trybunalskiego, Świętokrzyskiego, którego tradycyjnie główną atrakcją była „Odlotowa kapsuła” – kino 5D, w którym wyświetlany był film promujący region i znany szlak rowerowy Green Velo, Kujawsko - Pomorskiego i regionu Sądeckiego. Ciekawa była również ekspozycja Kopalni Soli w Bochni, Warmii i Mazur oraz Stowarzyszenia Hoteli Historycznych zrzeszającego hotele urządzone w zamkach i pałacach. Wśród zagranicznych wystawców najlepiej zaprezentowali się: Meksyk, Indonezja oraz niemiecki region Brandenburgia. Szkoda, że zabrakło obecnego zwykle na targach tego typu, Śląska. Region zwykle prezentuje się na targach pod hasłem „Śląskie - pozytywna energia.” Było tylko małe stoisko Śląskich Smaków, niestety, bez degustacji potraw kuchni śląskiej. Nieobecna była Żegluga Ostródzko – Elbląska, Małopolska i Kraków, Pomorze Zachodnie, z uzdrowiskami Kołobrzeg i Świnoujście. Dolny Śląsk z kolei to jedynie stoiska promujące Muzeum Liczyrzepy oraz Kolejkowo – ekspozycja największej makiety kolejki elektrycznej zlokalizowanej w starym, wrocławskim Dworcu Świebodzickim.

     Caravaningowa część targów. Tu było na co popatrzeć. Część ta swoim wystrojem i bogactwem oferty pojazdów wypoczynkowych przypominała ekspozycję największych niemieckich targów caravaningowych Touristik & Caravaning w Lipsku. Ciekawe stoiska przygotowały firmy: Adria, Hobby, Cargo Ravel, prezentujące campery i przyczepy campingowe oraz firma Caretta prezentująca małe, lekkie przyczepy campingowe. Omawiane powyżej stoiska i ich oferta zgromadziły spore grono gości. Podobnym zainteresowaniem cieszyły się również konstrukcje namiotowe zamontowane na małych przyczepkach oraz dachach samochodów osobowych i terenowych. Salon Jachtowy miłośnikom morskich podróży oferował  ponad  120 łodzi żaglowych, motorowych i łodzi mieszkalnych, w tym wiele luksusowych jednostek pływających o wartości… od 20 mln euro. Drogie, ale piękne. Cóż, pomarzyć zawsze można!

     To nie wszystko. Organizatorzy przygotowali wiele imprez towarzyszących. W Salonie Turystyki Krajowej i Zagranicznej, w związku z tym, że partnerskim krajem był  Meksyk, obecność kultury i ducha tego kraju dało się dostrzec nie tylko na stoisku, ale w całej hali. Na scenie występowały meksykańskie zespoły, można było spróbować specjałów kuchni meksykańskiej oraz posłuchać opowieści Wojciecha Cejrowskiego o jego podróżach właśnie po tym kraju. Wybierający się do Meksyku, mogli uzyskać praktyczne wskazówki, przydatne w podróży.

     Miłośnicy podróży, mogli posłuchać wrażeń z eskapad takich podróżników jak wspomniani: Wojciech Cejrowski, Aleksandr Doba czy Nela – młoda reporterka. Na stoisku National Geographic, w ramach  Festiwalu Podróżników, gości w swoje podróże zabrali i podpisywali swoje książki między innymi: Martyna Wojciechowska, Elżbieta Dzikowska, Olek Hanusz, Krzysztof Starnawski, Krzysztof Walicki, Bartłomiej Jędrzejczak i Mateusz Waligóra. Na scenie Ravel Channel odbyło się spotkanie kobiet z krańca świata – Martyny Wojciechowskiej i boliwijskiej zapaśniczki Carmen Rojas. W strefie portalu Fly4Free.pl, o swoich wojażach opowiadali: Kamil Lodziński, Jakub Bączek i Ewelina Karpowicz.

     Oprócz spotkań z podróżnikami odbyła się Gala 7. Nowych Cudów Polski. Jest to konkurs na najciekawsze turystycznie miejsca w Polsce, do którego nominowane były 32 obiekty. Były to: skansen w Tokarni, dworzec Łódź Kaliska, Karkonoskie Tajemnice z Karpacza, Bulwar Nadwarciański w Gorzowie, Podziemne Miasto na wyspie Wolin, czy Centrum Spotkań Kultur w Lublinie. Zwycięzcami tego plebiscytu zostały miejsca: Karkonoskie Tajemnice z Karpacza, Bulwar Nadwarciański w Gorzowie Wielkopolskim, Podziemne Miasto na wyspie Wolin, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Zespół poaugustiański w Żaganiu, Zagroda Guciów i Szlak Kulinarny Podkarpackie Smaki. W tej samej strefie (National Geographic), można było oglądać wystawę fotografii podróżniczej.

     Oprócz wspomnianych atrakcji, były występy artystyczne, konkursy na stoiskach oraz pokaz kulinarny prowadzony przez Theofiliosa Wafidisa. W strefie Warszawskiego Salonu Jachtowego odbywały się spotkania ze znanymi żeglarzami i kajakarzami: A. Dobą, F. Walczakiem, W. Kaliskim i G. Rózikiem. Odbyły się również zawody na deskach skimboardowych oraz pokazy nurkowe, który między innymi dała Nela - Mała Reporterka. Jedną z głównych atrakcji strefy caravaningu był wielki zlot caravaningowy, w którym udział wzięło ponad 500 camperów z całej Europy.

     Mimo że World Trawel Shop - to dość młoda impreza już zaliczana jest do największych polskich targów turystycznych. Podczas tych trzech dni każdy znalazł coś dla siebie, zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą turystyczną i dokonać rezerwacji na wyjazdy w atrakcyjnych cenach, zaś branża  - odbyć spotkania i nawiązać nowe kontakty handlowe. Wystawcy nie narzekali na brak zainteresowania. Mimo wysokich cen oferowanych produktów, sprzedawcy camperów i przyczep campingowych oraz sprzętu turystycznego dokonali, jak podają nieformalne źródła, wielu intratnych transakcji handlowych.

     Targi zakończyły się. Zauważalna była troska organizatorów o  poziom i prestiż imprezy. Zadbano o atrakcyjne warunki prezentowanej oferty handlowej, nowoczesną formułę targów oraz, co jest niewątpliwym plusem imprezy tego typu, o stronę artystyczną. Artyści, dziennikarze, podróżnicy, z którymi mogli spotkać się odwiedzający targi – to ludzie nietuzinkowi, znani powszechnie ze swych dokonań. Spotkanie z nimi dopełnia wartości imprezy. Z wielką estymą wspominali otwarcie targów zwiedzający, szczególnie ludzie starsi. Słyszałem ich opinie. Co ich wzruszyło, grany „Mazurek Dąbrowskiego”.

     Pozostaje życzyć organizatorom powodzenia i sukcesów w organizowaniu następnej edycji targów.

Tekst i zdjęcia Bartosz Karwacki
Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook