Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2019-08-18 15:37

  Dzieje Bystrzycy Kłodzkiej, niewielkiego dolnośląskiego miasta, sięgają początku XIV w. W 1319 r. otoczone już obwarowaniami pełniło ono rolę ważnego ośrodka w południowej części Ziemi Kłodzkiej. Jego mieszkańcy przybywali z ziem niemieckich i śląskich. Średniowieczna Bystrzyca miała układ typowy dla lokacji na prawie niemieckim, który doskonale widać do dziś

 • 2019-08-15 21:24

  Kolej podsudecka na ponad 200-kilometrowym szlaku tworzy wyjątkową możliwość zobaczenia zarówno głównych pasm sudeckich, jak i zwiedzenia wielu śląskich miast pochodzenia średniowiecznego o bogatym dziedzictwie kulturowym i materialnym. Książka opisuje dzieje powstania i funkcjonowania linii kolejowej powstałej dwuetapowo: w latach 1844‒1858 pomiędzy Legnicą, Świdnicą i Ząbkowicami Śląskimi i w latach 1874‒1876 pomiędzy...

 • 2019-08-15 21:20

  Książka "Mosty kolejowe na Śląsku do 1945 roku" umożliwia poznanie bogatych dziejów najważniejszych obiektów mostowych oraz prześledzenie rozwoju mostowej myśli inżynieryjnej stosowanej na Śląsku Pruskim przez ponad 100 lat funkcjonowania kolei. Od epoki wielkich kamiennych mostów sklepionych przez okres dominacji konstrukcji stalowych po stosowanie technologii żelbetowej…

 • 2019-08-03 10:12

  Ukazał się 170. numer czasopisma „Sudety. Przyroda, kultura, historia”. To spory wyczyn, bo po pierwsze i najważniejsze, tyle wydanych numerów robi wrażenie, a po drugie, bo ostatnio czasopismo ukazuje się z tak dużą nieregularnością, że wielu wróżyło mu szybko koniec. Tak się na szczęście nie stało i oto mamy kolejną dawkę artykułów, które w mniejszym lub większym stopniu zainteresować mogą miłośników Sudetów

 • 2019-07-16 08:31

  Dwustronna mapa rowerowa "Ziemia kłodzka" w skali 1:50 000. Na mapie w czytelny sposób zaznaczone zostały znakowane trasy rowerowe, a także szlaki turystyczne, atrakcje krajoznawcze, trasy narciarstwa biegowego, ośrodki narciarskie oraz szlak konny. 

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1299Wszystkich: 3613187

Trotyl pod torami

źródło: Koleje Dolnośląskie
źródło: Koleje Dolnośląskie
2019-03-28 09:39

     Przez wiele lat pasażerowie podróżujący linią kolejową Kłodzka - Wałbrzych żyli w nieświadomości, że pod torami na jednym z wiaduktów leży trotyl. 60 kg tego materiału wybuchowego znaleźli w ubiegłym tygodniu robotnicy remontujący wiadukt w Świerkach (gmina Nowa Ruda). Wezwano saperów, którzy zabrali niebezpieczne znalezisko.

     Wiadukt w Świerkach był jednym z setek takich obiektów przygotowanych przez wycofujących się pod koniec II wojny światowej Niemców do wysadzenia. Odnalezienie trotylu w Świerkach nie dziwi historyków. 

     - Most nad Zatorzem (peryferia Nowej Rudy), został wysadzony przez Wehrmacht 8 maja 1945 r. Odbudowano go w 1949 r. Natomiast sąsiedni most w Ludwikowicach, zachował się, choć tam też założono ładunki wybuchowe. Przed detonacją obronili go ówcześni mieszkańcy – opowiada Przemysław Dominas, pasjonat historii kolei. - Teraz okazuje się, że również most między Ludwikowicami a Świerkami został zaminowany. Znalezienie ładunku w świetle powyższych informacji nie jest dziwne. Dziwi mnie, że ładunki tak długo się zachowały – dodaje historyk.

     Linia Kłodzko – Wałbrzych była o tyle ważna, że Armia Czerwona mogła ją wykorzystać do transportu wojsk i zaopatrzenia dla frontu zmierzającego na zachód. Niemcy starali się odciąć wszelkie możliwe drogi, którymi wróg mógł np. dowozić zaopatrzenie dla swojego wojska.

     - Aby to uniemożliwić wysadzali najważniejsze obiekty inżynieryjne. Ten most, jak widać, też był przewidziany do wysadzenia. To był jednak fakt nieznany i jest to ciekawe odkrycie – podsumowuje Przemysław Dominas.

[AN, PIERO – Gazeta Ząbkowicka]
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook