Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-10-21 10:26

  Co jakiś czas prezentujemy Wam nowe mapy, które ukazują się na rynku wydawniczym. Dzisiaj o kilku, które wydały w ostatnim czasie wydawnictwa PLAN (wrocławski i jeleniogórski). Na początek o dwóch mapach, które już wcześniej można było kupić, ale teraz są również w coraz popularniejszej wśród turystów wersji wodoodpornej

 • 2020-10-08 07:35

   "Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny" jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy na południowym wschodzie

 • 2020-09-10 10:01

  W najnowszym numerze czasopisma "Sudety" (nr 2/173 - lipiec-sierpień 2020) znajdziemy jak zwykle sporo ciekawych informacji z Sudetów. Dużo miejsca, bo aż siedem stron, poświęconych zostało Karkonoszom w poezji. Edward Białek prezentuje w artykule wrażenia z podróży po Karkonoszach (i ich najbliższych okolicach), jakie w formie literackiej przekazali nam m.in. Hermann Stehr, Theodor Körner, czy Kazimierz Brodziński

 • 2020-09-10 08:50

  Góry Olbrzymie, gdyż taką właśnie nazwę nosiły Karkonosze i Góry Izerskie do początków XIX wieku traktowane jako jedno pasmo, mają w sobie coś z bigosu. Wszystko jest w nich wymieszane: wpływy gospodarcze, kulturowe i polityczne. Stanowią ostoję Ducha Gór, gdzie jawa miesza się ze snem, a rzeczywistość z baśnią. Są jednym z najpóźniej poznanych europejskich regionów. Tajemnicze i pociągające. Aromatyczne jak długo warzony bigos. Odzwierciedleniem ich poplątanych dziejów jest regionalna kuchnia

 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 12750Wszystkich: 7969318

Twierdza Legend w Srebrnej Górze

2020-10-03 10:00

     Największa górska twierdza w Europie. Najbardziej tajemnicze opowieści i baśnie. Od 3 do 4 października 2020 r. Srebrna Góra na Dolnym Śląsku stanie się stolicą legend. Twierdza Legend to pierwszy taki festiwal, podczas którego będzie można nie tylko stanąć oko w oko z legendarnymi postaciami, posłuchać historii o rozbójnikach, walecznych rycerzach, ukrytych skarbach oraz duchach, ale również poznać przekrojową historię powstawania legend i miejsc z nimi związanych.

     - Dolny Śląsk to miejsce wyjątkowe na mapie Polski. Każdy, kto się tu urodził, żyje w cieniu atmosferze tajemniczości, przecież to u nas ukrywane były Złote Pociągi, my mamy najwięcej zamków i pałaców w Polsce, w każdym z nich zaś straszy biała dama, rycerz bez głowy albo jakiś występny książę, Karkonosze mają swoje opowieści o Liczyrzepie, w licznych podziemiach czyhają zagubieni przed wiekami górnicy lub poszukiwacze. Postanowiliśmy pozbierać te wszystkie historie i pokazać je podczas jednej imprezy w Twierdzy Srebrna Góra. - mówi Joanna Lamparska, dziennikarka i pisarka, której fundacja Projekt Historia organizuje wraz z Twierdzą Srebrna Góra jesienny festiwal.

     Sama twierdza, która góruje nad malowniczą Srebrną Górą również ma mnóstwo legend. Wzniesiona w XVIII, uchodziła za nigdy niezdobytą.  Donżon – jej serce – to największy tego typu obiekt w Europie, składa się z czterech połączonych kurtynami wież o średnicy sześćdziesięciu metrów każda i murów o dwunastometrowej grubości. 

     - Podobno na terenie naszej twierdzy ukryty jest talar Fryderyka Wielkiego. Kiedy władca dowiedział się, że sama budowa studni w twierdzy miała kosztować 999999 talarów, dorzucił jeden dla równego rachunku i wiele osób wierzy, że kiedyś odnajdzie tę monetę – tłumaczy Emilia Pawnuk, prezes Twierdzy Srebrna Góra.  Z samymi studniami, których głębokość przekracza sześćdziesiąt metrów (najgłębsza liczy osiemdziesiąt cztery metry) również wiążą się niezwykle barwne historie. Warto je przypominać.

     Twierdza Legend to dwa dni spotkań z pisarzami, autorami baśni i przewodnikami, a także zabawy dla dzieci i dorosłych. W programie m.in. spektakle teatru kukiełkowego, spotkania z sokolnikiem, czarodziejką, płukanie złota oraz poszukiwania skarbów dla najmłodszych.  Od niedawna w twierdzy można pożyczyć wykrywacz metalu i spróbować swoich sił eksploratorskich w specjalnie przygotowanym do tego miejscu. W czasie festiwalu w zakamarkach twierdzy dodatkowo ukryte zostaną drobne „skarby”, których pomogą szukać członkowie grupy poszukiwawczej Hunter z Polkowic. Kantyna Polowa „Na tyłach” zaprezentuje ogromny tort w kształcie twierdzy, zaś zaproszeni goście z różnych zakątków Dolnego Śląska będą opowiadać legendy z ich stron. Swoją obecnością zapowiedzieli goście z Kopalni Złota w Złotym Stoku, Twierdzy Kłodzko, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego z Ziębic, Karkonoskie Tajemnice oraz księżniczka Małgorzata z zamku Grodno. Dodatkową atrakcją będą spotkania dla dzieci i dla dorosłych ze znanymi autorami. Joanna Lamparska, autorka książek o tajemnicach, zamkach i podziemiach opowie skarbach ukrytych na Dolnym Śląsku, Tomasz Duszyński, pisarz zabierze nas śladem rozbójników i wyjaśni, co zainspirowało braci Grimm. Ludmiła Gajda z Wieży Książęcej w Siedlęcinie wyjaśni skąd na Dolnym Śląsku wziął się król Artur i jego Rycerze Okrągłego Stołu.

     Twierdza Legend ma być w założeniu atrakcją dla całej rodziny, ale mieć również walor edukacyjny. W końcu w każdej legendzie jest jakieś ziarnko prawdy, a odkrywanie nieznanego jest ekscytujące. W końcu w każdym z nas drzemie ciekawe świata dziecko. Organizatorami Twierdzy Legend są Twierdza Srebrna Góra i Fundacja Joanny Lamparskiej na Rzecz Ocalenia Dziedzictwa Kulturowego „Projekt Historia”. Patronatem honorowym festiwal objął Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Nagrody ufundowały Militaria.pl

Szczegółowy program: 

SOBOTA 3 października

Salka multimedialna SPOTKANIA Z LEGENDĄ

11: 00- 12: 00 Ludmiła Gajda - Camelot nad Bobrem, czyli legendy o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu na Dolnym Śląsku”
12: 00-14: 00·Przerwa obiadowa
14: 00-15: 00·Joanna Lamparska - Co straszy w dolnośląskich zamkach – prawdziwe historie o nawiedzonych zabytkach i ich skarbach
15: 00-16: 00·Tomasz Duszyński - Szlakiem Rozbójników. Legendy braci Czirn z cyklu Legendy Ziemi Strzelińskiej
17: 00-18: 00·Gracjan Kielijański - "Liczyrzepa - imigrant czy tubylec"

Dziedziniec/Zbrojownia

SPOTKANIE Z SOKOLNIKIEM 10: 30-11:00, 13:00-13:30, 15:00 – 15:30, 17:30 – 18:00
LEGENDY DOLNOŚLĄSKIE
11:00-11:45 Leszek I Romana Majewscy - Legendy i opowieści Ziemi Kłodzkiej
13:30 -14:00 Kasia Paczyńska Opowieści o Duchu Gór
15: 30-16: 15 Emilia Pawnuk – Opowieści Srebrnogórskie
18:15-19:00 Legendy Karkonoskie Gracjan – Kielijański
TEATR LALEK Przygody Janka i Dziadka Mroza 12:00-12:40, 14:10-14:50, 16:30-17:10

Bastion miejski

Laser Tag
http://www.kwateraglowna.pl/index.htm
Drużynowe zawody Laser Tag, w których zawodnicy, podzieleni na dwie drużyny prowadzą walkę w symulującym ruiny labiryncie przy użyciu broni laserowej. Każdy zawodnik wyposażony jest w karabinek wyposażony w znacznik laserowy oraz specjalną opaskę z czujnikiem, która sygnalizuje trafienie przez przeciwnika. Drużyna, która zdobędzie największą ilość trafień przeciwnika, zwycięża. Zabawie towarzyszą też atrakcyjne efekty specjalne.

Urząd Marszałkowski
Konkursy, Fotobudka z rekwizytami, Koło Fortuny, promocja Wrocławia

Wioska Słowiańska
11: 00 -Świat przyrody u Słowian. O niezwykłym świecie zwierząt żyjących w lasach i na polach, używając starej mowy przodków, opowie Wszechbora.  Jak człowiek od najdawniejszych wieków dbał o ochronę dzikich zwierząt? Dlaczego Słowianie szanowali świat przyrody? Jakie zwyczaje Słowian, związane ze światem zwierząt przetrwały do dziś?  Poznaj świat zwierząt żyjących obok nas. Obejrzyj skamieniałe poroże jelenia z przed 800 lat.
12: 00 Świat słowiańskich ziół.  Opowie o nim zielarka Inna. Pokaże zastosowanie w lecznictwie, w barwiarstwie, życiu codziennym. Ugotuje średniowieczną zupę dla Drużyny Ślęgu.
13: 00 Stanowisko Łucznicze i spotkanie z wojem Bolesława Chrobrego poprowadzą drużynnicy Jan i Łukasz.
14: 00 Warsztat pracy w skórze. Drużyna Lęgu zaprasza do wykonania sobie pamiątki ze skóry, z motywem ślężańskim i nie tylko.
16: 00 Kącik małego przyrodnika. Układamy łańcuch pokarmowy. Zapraszamy dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy. Czy na pewno wiesz, kto kogo zjada w lesie? Przyjdź i sprawdź. Dla dzieci drobne nagrody. Naucz się mowy staropolskiej swoich przodków, opisując zwierzęta- układaj klocki edukacyjne.

Kantyna Polowa „Na tyłach”
Oprócz grochówki i wojskowej kawy czekać będzie tort w kształcie srebrnogórskiej twierdzy.

Na trasie zwiedzania

 1. Czarodziejka Dagmara - Spotkanie ze świetlistą czarodziejką - magiczne kule, zaczarowany ogień i pyłek marzeń.
 2. Każdy jest Indianą Jonesem- zabawa dla dzieci pod okiem doświadczonych eksploratorów.  W jednym z zakątków twierdzy ukryliśmy złote monety. Chętni do ich odnalezienia otrzymają wykrywacze metalu i będą szukać skarbów w towarzystwie członków Grupy Poszukiwawczej „Hunter’ z Polkowic oraz Andrzeja Boczka, znanego dolnośląskiego eksploratora. Dla tych, którym dopisze szczęście mamy nagrody, których fundatorem jest firma Militaria.pl
 3. Legendy Karkonoskie – Katarzyna Paczyńska - kreatywne warsztaty z dziećmi "Odkrywca Karkonoskich Tajemnic". Podczas warsztatów dzieci będą wykonywać karty pracy przedstawiające skarby Karkonoszy lub Ducha Gór. Pracę będą dekorować m.in.  prawdziwymi minerałami występującymi w Karkonoszach m.in. kryształami górskimi, ametystami, kwarcem różowym, cytrynami.
 4. Regiment z Twierdzy Srebrna Góra
 5. Złoty Stok Płukanie – warsztaty płukania złota
 6. Ludmiła Waleska – legendy o czeskiej księżniczce połączone z warsztatami i grami polsko- czeskimi.

NIEDZIELA 4.10.2020

Salka multimedialna SPOTKANIA Z LEGENDĄ
11: 00-12: 00·Ludmiła Gajda „Camelot nad Bobrem, czyli legendy o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu na Dolnym Śląsku”
12: 00-13: 00·Tomasz Duszyński - Poszukiwacze zapomnianej legendy z cyklu Legendy Ziemi Strzelińskiej
13: 00 -14: 00·– Joanna Lamparska Tajemnice ukrytych skarbów, czyli śladem dolnośląskich depozytów”

14: 15-15: 00 Przerwa na obiad

Dziedziniec/Zbrojownia
SPOTKANIE Z SOKOLNIKIEM 10: 30-11: 00, 13: 00-13: 30, 15: 00 – 15: 30, 17:10 – 19:00
LEGENDY DOLNOŚLĄSKIE
11:00-11:45 Dorota Tomkiewicz - Sekret Valeski. Epicko i dramatycznie o bohaterach Twierdzy Kłodzko"
13: 30 -14: 00 Tomasz Mazur i Tadeusz Kanfender – Karkonoskie Legendy15: 30-16: 15 Jarosław Żurawski - Legendy Ziębickie
17: 10-19: 00 Ania Motyka - Opowieść o Górach Sowich o siostrach zamienionych w sowy

- Warsztaty robienia masek sowich
- Legenda o Małgorzacie z zamku Grodno na dobranoc

Bastion miejski
Drużynowe zawody Laser Tag, w których zawodnicy, podzieleni na dwie drużyny prowadzą walkę w symulującym ruiny labiryncie przy użyciu broni laserowej. Każdy zawodnik wyposażony jest w karabinek wyposażony w znacznik laserowy oraz specjalną opaskę z czujnikiem, która sygnalizuje trafienie przez przeciwnika. Drużyna, która zdobędzie największą ilość trafień przeciwnika, zwycięża. Zabawie towarzyszą też atrakcyjne efekty specjalne.

Urząd Marszałkowski
Konkursy, Fotobudka z rekwizytami, Koło Fortuny, promocja Wrocławia

Kantyna Polowa „Na tyłach”
– oprócz grochówki i wojskowej kawy czekać będzie tort w kształcie srebrno górskiej twierdzy

Na trasie zwiedzania

Ziębice - Muzealna skrzynia zagadek tzn. drewniany kufer podróżny z otworami na ręce, w którym będziemy umieszczać eksponaty - sprzęty gospodarstwa domowego, a odwiedzający imprezę jedynie dotykiem będą je próbowali zidentyfikować i nazwać. Przy okazji będziemy opowiadać i pokazywać jak używano kiedyś tych sprzętów gospodarstwa domowego.

 1. Każdy jest Indianą Jonesem- zabawa dla dzieci pod okiem doświadczonych eksploratorów.  W jednym z zakątków twierdzy ukryliśmy złote monety. Chętni do ich odnalezienia otrzymają wykrywacze metalu i będą szukać skarbów w towarzystwie członków Grupy Poszukiwawczej „Hunter’ z Polkowic oraz Andrzeja Boczka, znanego dolnośląskiego eksploratora. Dla tych, którym dopisze szczęście mamy nagrody, których fundatorem jest firma Militaria.pl
 2. Czarodziejka Dagmara - Spotkanie ze świetlistą czarodziejką - magiczne kule, zaczarowany ogień i pyłek marzeń.
 3. Legendy Karkonoskie – Katarzyna Paczyńska - kreatywne warsztaty z dziećmi "Odkrywca Karkonoskich Tajemnic". Podczas warsztatów dzieci będą wykonywać karty pracy przedstawiające skarby Karkonoszy lub Ducha Gór. Pracę będą dekorować m.in.  prawdziwymi minerałami występującymi w Karkonoszach m.in. kryształami górskimi, ametystami, kwarcem różowym, cytrynami. Żołnierze Twierdzy Srebrna Góra
 4. Regiment z Twierdzy Srebrna Góra
 5. Kopalnia Złota w Złotym Stoku – warsztaty płukania złota
 6. Twierdza Kłodzko – Ludmiła Waleska – legendy o czeskiej księżniczce połączone z warsztatami i grami polsko czeskimi.

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Silesiophilus2020-10-01 21:32

  A będą czary-mary?

Komentarz
Facebook