Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 694Wszystkich: 13769959

Tytus de Zoo zawitał do Wrocławia

2018-01-05 14:51

     Od 6 stycznia, w Centrum Historii „Zajezdnia” będzie można obejrzeć wystawę będącą hołdem oddanym Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu, twórcy przygód komiksowego Tytusa de Zoo oraz dwójki jego przyjaciół: Romka i A’Tomka. Miłośnicy sympatycznych bohaterów będą mieli niepowtarzalną okazję przeniesienia się w świat komiksu, którego kolejne księgi (od 1966 roku ukazało się ich 31) wydrukowane zostały już w ponad 11 milionach egzemplarzy.

     Komiks, na którym wychowało się kilka pokoleń, nie miał łatwego początku, bo powstał w czasach, gdy tego typu przedsięwzięcia traktowane były jako niemoralny owoc zgniłego kapitalizmu i coś nieczystego ideowo. Mimo to, udało się przebić przez komunistyczne zapory i pierwsze przygody Tytusa, Romka i A’Tomka pojawiły się pod koniec 1957 roku w popularnym „Świecie Młodych”. Dzisiaj komiksy Papcia Chmiela znają wszyscy, jak mówią autorzy wystawy: „od emeryta po przedszkolaka”. Tak też została zaprojektowana wystawa, by każdy znalazł na niej coś dla siebie.

     W każdej z kolejnych przygód, bohaterowie korzystali z przedziwnych pojazdów, które pozwalały im nie tylko na podróżowanie po naszej planecie, ale również w jej głąb, w kosmos, a nawet w przeszłość. Miały przedziwne czasami nazwy, jak slajdolot, młynkolot, bzikotykolot, gwizdkolot oraz kapustogrocholot. Powstawały w pracowniach Instytutu Wszechzbytków, tworzone były przez niezwykłego naukowca, profesora Talenta. Niektóre z nich zobaczyć można na wystawie, np. wannolot, czy mechaniczny koń Rozalia. Największym jednak zainteresowaniem z pewnością cieszyć się będzie wkrętacz, do którego można wsiąść i udać się w podróż do wnętrza Ziemi.

     Wystawa potrwa do 25 marca 2018 roku, otwarta będzie w godzinach pracy Centrum Historii „Zajezdnia” (od wtorku do niedzieli), wstęp wolny. Szczególnie warto odwiedzić ją w najbliższy weekend (6-7 stycznia), kiedy to towarzyszyć jej będzie szereg ciekawych imprez. W programie m.in. rodzinne gry planszowe, warsztaty plastyczne, konkursy z nagrodami, projekcje filmów, komiksowe sceny grane przez aktorów oraz możliwość stworzenia autorskich przygód Tytusa, Romka i A’Tomka. W sklepiku można nabyć gry planszowe, a także wszystkie wydane do tej pory księgi.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Paweł Rembarz2018-01-07 20:17

    I cóż...po to poczciwy Tytus i spółka przetrwali czasy "zgniłego komunizmu", ażeby teraz sprzedawać d*pę niemieckiemu Media Markt? Kolejny znak czasów?

Komentarz
Facebook