Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2018-09-19 07:14

  “Ten dom ma tajemnicę. Skarby i sekrety Dolnego Śląska” to już siódmy tom przewodników innych niż wszystkie. Tym razem autorka poprowadzi Was szlakiem zamków i pałaców, w których rozegrały się mroczne wydarzenia, zaprosi na wspólnie poszukiwanie zaginionych kolekcji, opowie nie tylko o skarbach, ale i o do dziś niewyjaśnionych zbrodniach. Wśród bohaterów tej książki odnajdziecie m.in. rosyjską kochankę właściciela zamku Czocha, czy zamordowaną przez wuja młodą milionerkę z Wlenia...

 • 2018-09-19 07:08

  To już drugi z serii przewodników emocjonalnych Wydawnictwa Ad Rem. Tym razem w osobistej, pełnej oryginalnych skojarzeń opowieści Czytelnik zabrany zostaje do podziemnego świata Kowar, odbywa podróż w czasie do miasta, w którym jeszcze nie tak dawno wydobywano uran. Autor Jarosław Szczyżowski ukazuje Kowary jak miasto oglądane w negatywie. Jakby rzeczywistość nie przyznawała się tutaj do samej siebie, odwracała na lewą stronę, udawała. Ale co? I dlaczego?

 • 2018-09-04 09:23

  Przewodnik prowadzi po atrakcyjnych turystycznie i licznie odwiedzanych latem i zimą masywów górskich okalających Kotlinę Kłodzką, którymi są: Góry Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Złote i Bardzkie. Opisano liczne uzdrowiska: Kudowa, Polanica, Duszniki, Lądek oraz zabytkowe miasta i miasteczka: Kłodzko, Bystrzyca, Złoty Stok, Srebrna Góra, Radków, Ścinawka, Wambierzyce

 • 2018-09-04 07:50

  W sprzedaży jest już wrześniowy numer magazynu turystyki rowerowej "RowerTour". Jak w każdym numerze, wewnątrz znaleźć mozna wiele ciekawych informacji, inspiracji do niezwykłych podróży, a także nowinki sprzętowe i wieści ze świata dwóch kółek. Tym razem redakcja proponuje m.in. eksplorację Świętokrzyskiego Parku Narodowego, single tracki w okolicach Szczecina, a także relacje z rowerowych wędrówek po Korsyce, Sardynii, Czechach oraz miejscach egzotycznych...

 • 2018-07-25 07:25

  Z niezwykłą regularnością ukazuje się Magazyn turystyki górskiej "npm", którego 209. numer pojawił się właśnie na półkach w księgarniach i kioskach. Wśród wielu ciekawych artykułów warto zwrócić uwagę na rozmowę z Rafałem Fronią, prywatnie właścicielem jeleniogórskiego wydawnictwa "Plan", którego mapy znają wszyscy miłośnicy Sudetów, himalaistą, a ostatnio autorem książki "Anatomia góry"

Wizyt:
Dzisiaj: 247Wszystkich: 2902830

W Karkonoszach bez fajerwerków

2017-12-10 10:18

     Z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać, że zabawa materiałami pirotechnicznymi zakłóca spokój zwierzętom, zarówno tym domowym, jak i żyjącym dziko. Dodatkowo w naturze denerwuje też wiele osób, które chcą odpocząć od hałasów miasta i chłonąć w pełni uroki przyrody. Używanie materiałów pirotechnicznych, nawet krótkotrwale, zwiększa również stężenie metali ciężkich w powietrzu. Z drugiej strony jest faktem, że różnego rodzaju ognie sztuczne, fajerwerki i petardy stały się integralną częścią witania Nowego Roku. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że latem 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, która zakazuje używania środków pirotechnicznych na terenie parków narodowych.

     Temat fajerwerków poruszony został na niedawnym spotkaniu członków Rady Krkonošskiego narodnego parku. Rada zaleciła dyrekcji KRNAP zorganizowanie kampanii informacyjnej, która właśnie startuje. Ma ona na celu uświadomienie, że pirotechnika i ognie sztuczne nie pasują do parku narodowego. Częścią kampanii są plakaty, które znalazły się już w karkonoskich urzędach oraz chatach, które obsługują turystów. Pojawią się również banery informacyjne na stronach internetowych.

     Zakaz używania środków pirotechnicznych dotyczy terenu parku narodowego, nie dotyczy jego strefy ochronnej. Ponieważ centra ruchu turystycznego w większości znajdują się w strefie ochronnej parku i tylko gminy Malá Úpa oraz Strážné w całości leżą na terenie parku, dyrekcja KRNAP rozważa możliwość wydania zgody na używanie fajerwerków na terenie tych gmin w okresie, gdy ognie sztuczne są najczęściej wykorzystywane. Wyjątek miałby obowiązywać od godziny 15:00 31 grudnia, do godz. 6:00 1 stycznia.

     Na koniec roku często ma też miejsce wypuszczanie tzw. lampionów szczęścia. To również szkodliwe z punktu widzenia ochrony przyrody działanie. To również reguluje nowe prawo, które zakazuje ich używania na terenie parku narodowego, z wyjątkiem terenów zabudowanych. Zakaz spowodowany jest niebezpieczeństwem wybuchu pożaru, a także by nie zwiększać ilości śmieci w przyrodzie.

     Dyrekcja Krkonošskiego narodnego parku apeluje do odwiedzających Karkonosze i ich mieszkańców, by w ogóle nie używali środków pirotechnicznych. Celebracja adwentu, Mikołajek, czy Świąt Bożego Narodzenia może odbywać się bez hałasu i pirotechniki, więc wożenie ze sobą petard w góry jest zbyteczne. Dzięki temu uniknie się niepokojenia kogokolwiek, czy naruszania prawa.

Waldemar Brygier – NaszeSudety na podstawie materiałów prasowych KRNAP
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook