Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 26671Wszystkich: 5773051

W klasztorze znów tętni życie

źródło: klasterbroumov.cz
źródło: klasterbroumov.cz
2015-04-26 09:43

     Po trwającym rok remoncie, największym w czasie ostatnich stu lat, w środę do klasztoru w Broumovie znów wróciło życie. Nie są to jednak benedyktyni, których jest zbyt mało, by podjąć próbę odnowienia klasztornego życia, w barokowych wnętrzach powstało za to Centrum Kulturalno-Oświatowe. Oprócz budynków klasztoru nowe życie dostały również klasztorne ogrody. Całość prac kosztowała około 250 milionów koron.

     Otwarte kilka dni temu Centrum Kulturalno-Oświatowe można zwiedzać za darmo w ten weekend, a więc jest jeszcze szansa (dla osób mieszkających w miarę blisko Broumova), aby wybrać się na niedzielną wycieczkę i zobaczyć efekty rocznej rekonstrukcji. Szczegóły imprezy znajdują się na stronie internetowej klasztoru: www.klasterbroumov.cz, dostępnej również w języku polskim).

     Zakończone prace nie zaspokajają w pełni potrzeb zaniedbanej przez lata budowli. Mimo ogromu przeprowadzonych prac, zrewitalizowano mniej więcej zaledwie 1/5 całości, pozostałe pomieszczenia będą musiały poczekać na swoją kolej. Klasztor doczekał się nowej sieci wodociągowej, elektrycznej i ogrzewania, powstała w nim również sala koncertowa, studio nagraniowe oraz sale wykładowe. Remontowane są wciąż dawne cele zakonników, które zostaną zamienione w miejsca noclegowe.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook