Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 4060Wszystkich: 6360970

Wallensteinowie zastąpią Clam-Gallasów

Święto Valdštejna we Frýdlancie. Fot. Kamil Košun / denik.cz
Święto Valdštejna we Frýdlancie. Fot. Kamil Košun / denik.cz
2020-02-22 08:22

     Czeski Narodowy Instytut Dziedzictwa w 2019 roku wiele uwagi poświęcił przybliżeniu dokonań rodu Clam-Gallasów. O wydarzeniach z tym związanych pisaliśmy na naszych łamach w ubiegłym roku wielokrotnie. Mamy jednak kolejny, 2020 rok i kolejny ród, który będzie można bliżej poznać. To rodzina Wallenstein, z której najsłynniejszym jej przedstawicielem, doskonale znanym turystom podróżującym po północnych Czechach, był Albrecht, świetny wódz i polityk z okresu wojny 30-letniej.

     Po zabójstwie Albrechta z Valdštejnu, o rodzinie nie było już tak głośno na kartach historii, niemniej jednak aż do powstania Czechosłowacji był to jeden z najbogatszych rodów, w którego rękach pozostawało ponad 50 tysięcy hektarów ziemi. Warto też pamiętać, że po Wallensteinach zachowało się wiele ciekawych zabytków Architektury, jak piękna i okazała loggia w Jičínie, praski pałac, w którym swą siedzibę ma dzisiaj senat Republiki Czeskiej, czy przepiękne ogrody, gdzie w sercu stolicy można poczuć się, jak w innym świecie.

     W ramach wydarzeń, które będą organizowane pod wspólnym tytułem „Valdštejnowie – lwy trzech cesarzy” będzie można m.in. odwiedzić niedostępne na co dzień miejsca związane z rodziną, zorganizowanych zostanie wiele imprez w obiektach należących do Valdštejnów, a także przybliżone zostaną znaczące postacie związane z rodem. Pierwsze z wydarzeń już 25 lutego. Będzie to wykład „Upadek Albrechta z Valdštejnu lub okrutny koniec księcia frýdlanckiego”, który wygłoszony zostanie we frýdlanckim muzeum. O kolejnych imprezach będziemy starali się informować na bieżąco.

Waldemar Brygier - NaszeSudety 
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Paweł Rembarz2020-02-29 20:09

  Nigdy nie mogłem pojąć zamiłowania i sympatii Czechów, do ich całkowicie nie czeskich...elit.

Komentarz
Facebook