Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-10-21 10:26

  Co jakiś czas prezentujemy Wam nowe mapy, które ukazują się na rynku wydawniczym. Dzisiaj o kilku, które wydały w ostatnim czasie wydawnictwa PLAN (wrocławski i jeleniogórski). Na początek o dwóch mapach, które już wcześniej można było kupić, ale teraz są również w coraz popularniejszej wśród turystów wersji wodoodpornej

 • 2020-10-08 07:35

   "Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny" jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy na południowym wschodzie

 • 2020-09-10 10:01

  W najnowszym numerze czasopisma "Sudety" (nr 2/173 - lipiec-sierpień 2020) znajdziemy jak zwykle sporo ciekawych informacji z Sudetów. Dużo miejsca, bo aż siedem stron, poświęconych zostało Karkonoszom w poezji. Edward Białek prezentuje w artykule wrażenia z podróży po Karkonoszach (i ich najbliższych okolicach), jakie w formie literackiej przekazali nam m.in. Hermann Stehr, Theodor Körner, czy Kazimierz Brodziński

 • 2020-09-10 08:50

  Góry Olbrzymie, gdyż taką właśnie nazwę nosiły Karkonosze i Góry Izerskie do początków XIX wieku traktowane jako jedno pasmo, mają w sobie coś z bigosu. Wszystko jest w nich wymieszane: wpływy gospodarcze, kulturowe i polityczne. Stanowią ostoję Ducha Gór, gdzie jawa miesza się ze snem, a rzeczywistość z baśnią. Są jednym z najpóźniej poznanych europejskich regionów. Tajemnicze i pociągające. Aromatyczne jak długo warzony bigos. Odzwierciedleniem ich poplątanych dziejów jest regionalna kuchnia

 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 13428Wszystkich: 7969996

Weekend pełen pary i zabytków techniki

Fot. Joanna Witek
Fot. Joanna Witek
2020-10-17 10:00

     Już w najbliższą sobotę 17 października w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej rozpocznie się Weekend pod Parą na Dolnym Śląsku - zobaczyć będzie można m.in. przygotowania do wyjazdu Muzealnego Pociągu po jednej z najbardziej malowniczych krajobrazowo tras w Polsce. Odwiedzający muzeum "od kuchni"  zobaczyć będą mogli pracę maszynistów – rozpalanie pieca, wszystkie czynności związane z obsługą lokomotywy, czyli obrządzanie parowozu, a także pracę drużyny parowozowej w trakcie obsługi Królowej Szlaków, lokomotywy parowej TKt48-18. Będzie też okazja przejechać się po Trasie Parowozowej po bocznicy muzeum.

     Przewozy realizowane będą o pełnych godzinach: 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00. Będzie też możliwość zwiedzania muzeum z wykwalifikowanymi przewodnikami, którzy opowiedzą o eksponatach i zapoznają gości z historią kolei nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

     18 października 2020 roku wyruszy Muzealny Pociąg Specjalny ANTRACYT z Jaworzyny Śląskiej, przez Wałbrzych, Głuszycę, Jedlinę-Zdrój, Nową Rudę aż do Kłodzka. Przejazd odbędzie po linii 286. Linia Wałbrzych - Kłodzko powstała w latach 1879-80 jako przedłużenie Śląskiej Kolei Górskiej. Przebiegała przez tereny obfitujące w doliny i wzgórza, co wymuszało budowę wielu wiaduktów, mostów i tuneli. Tak więc po drodze czeka uczestników wyjazdu przejazd 3 tunelami - w tym najdłuższymi tunelami kolejowymi w Polsce - pod Małym Wołowcem 1600 m i pod Świerkową Kopą w Świerkach, który liczy aż 1168 m. Co ważne na trasie leży wiele zabytków techniki i kultury, które umieszczone zostały na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki (https://mapazabytkow.pl/). I tak zwiedzić będziecie można Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej (https://muzeumkolejnictwa.pl/), Muzeum Porcelany w Wałbrzychu (https://muzeum.walbrzych.pl/), Starą Kopalnię – Centrum Nauki i Sztuki (https://starakopalnia.pl/), Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych (Wieża Nadszybowa Teresa) http://jmmazur.org/ Kopalnię Węgla w Nowej Rudzie (https://www.kopalnia-muzeum.pl/), a to wszystko na niezwykle malowniczej trasie pełnej zabytków techniki kolejowej. Przejazd prowadzony będzie przez zabytkową lokomotywę parową TKt48-18 oraz zestaw wagonów osobowych z końca lat 20., początku lat 30. XX wieku. 

     Pierwszym przystankiem na trasie będzie Wałbrzych – znany były ośrodek górnictwa węgla kamiennego, pełen zabytków techniki i kultury. Kolejnym przystankiem jest Jedlina-Zdrój – malownicze miasteczko leżące u stóp Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich z pałacem Jedlinka. Następnie udamy się do Głuszycy – kolejnego malowniczo położonego miasta na trasie przejazdu z możliwością zwiedzania Osówki. Z Głuszycy udamy się do Nowej Rudy, miasta słynnego z wydobycia węgla oraz obecnie, ulubionej destynacji noblistki Olgi Tokarczuk, która to unieśmiertelniła Nową Rudę na kartach swych książek oraz zwiedzaniem Kopalni Węgla. Pociąg dojedzie do Kłodzka i tam odwiedzić będzie można Twierdzę Kłodzką oraz Mini Euroland. Jak widzicie Państwo, ANTRACYT to już nie tylko pociąg typowo górniczy, ale i kulturalny – oprócz zdobyczy techniki, będziecie mogli obcować też z pięknej sztuki i przyrody.

ROZKŁAD JAZDY

08:33 Jaworzyna Śląska (Dworzec PKP)
09:15 Wałbrzych Główny (P)
09:30 Wałbrzych Główny (O)
09:38 Jedlina Zdrój (P)
09:41 Jedlina Zdrój (O)
09:45 Głuszyca (P)
10:15 Głuszyca (O)
10:47 Nowa Ruda (P)
10:49 Nowa Ruda (O)
11:16 Kłodzko Główne (P)

14:10 Kłodzko Główne (O)
14:38 Nowa Ruda (P)
14:40 Nowa Ruda (O)
15:11 Głuszyca (P)
15:26 Głuszyca (O)
15:30 Jedlina (P)
15:32 Jedlina (O)
15:40 Wałbrzych Główny (P)
15:55 Wałbrzych Główny (O)
16:07 Wałbrzych Miasto (P)
16:09 Wałbrzych Miasto (O)
16:36 Jaworzyna Śląska (P)

     Niespodzianką dla mieszkańców Kotliny Kłodzkiej oraz fotografów jest uruchomienie dodatkowego, krótszego pociągu "Neurode" po najciekawszej części tej linii. Pociąg wyruszy z Kłodzka o 12 10 i przyjedzie do Nowej Rudy, aby ponownie wrócić do Kłodzka o godz. 13 28. Bilety na przejazdy będzie można zakupić na pokładzie pociągu w dniu przejazdu. Bilety dostępne są również po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji: rezerwacje@muzeatechniki.pl.

CENY BILETÓW:
Jaworzyna Śl. – Wałbrzych Gł. N: 30 zł / U: 20 zł
Wałbrzych Gł. – Jedlina Zdr. – Głuszyca N: 30 zł / U: 20 zł
Głuszyca – Nowa Ruda N: 30 zł / U: 20 zł
Nowa Ruda – Kłodzko Gł. N: 30 zł / U: 20 zł
Kłodzko Gł. – Nowa Ruda N: 30 zł / U: 20 zł
Nowa Ruda – Głuszyca N: 30 zł / U: 20 zł
Głuszyca/Jedlina Zdr. – Wałbrzych Gł. N: 30 zł / U: 20 z
Wałbrzych Gł. – Jaworzyna Śl. N: 30 zł / U: 20 zł
Jaworzyna Śl. – Kłodzko Gł. – Jaworzyna Śl. N: 190 zł / U: 130 zł
Jaworzyna Śl. – Kłodzko Gł. lub Kłodzko Gł. – Jaworzyna Śl. N: 110 zł / U: 70 zł

UWAGA!
1. W pociągu obowiązuje bezwzględny nakaz zasłaniania nosa i ust. Nie stosowanie się do nakazu spowoduje brak możliwości udziału w przejeździe.
2. Liczba miejsc ograniczona. Pierwszeństwo w przejazdach dla osób posiadających potwierdzone rezerwacje.
3. Bilety ulgowe przysługują JEDYNIE dzieciom od lat 3 do 18.
4. Dzieci do lat 3 uczestniczą w przejeździe za darmo pod warunkiem przebywania na kolanach rodziców.
5. W związku z brakiem możliwości akomodacji, nie jest możliwe, by w przejeździe uczestniczyły osoby korzystające z wózków inwalidzkich oraz dzieci w wózkach niemowlęcych.

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook