Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2019-08-18 15:37

  Dzieje Bystrzycy Kłodzkiej, niewielkiego dolnośląskiego miasta, sięgają początku XIV w. W 1319 r. otoczone już obwarowaniami pełniło ono rolę ważnego ośrodka w południowej części Ziemi Kłodzkiej. Jego mieszkańcy przybywali z ziem niemieckich i śląskich. Średniowieczna Bystrzyca miała układ typowy dla lokacji na prawie niemieckim, który doskonale widać do dziś

 • 2019-08-15 21:24

  Kolej podsudecka na ponad 200-kilometrowym szlaku tworzy wyjątkową możliwość zobaczenia zarówno głównych pasm sudeckich, jak i zwiedzenia wielu śląskich miast pochodzenia średniowiecznego o bogatym dziedzictwie kulturowym i materialnym. Książka opisuje dzieje powstania i funkcjonowania linii kolejowej powstałej dwuetapowo: w latach 1844‒1858 pomiędzy Legnicą, Świdnicą i Ząbkowicami Śląskimi i w latach 1874‒1876 pomiędzy...

 • 2019-08-15 21:20

  Książka "Mosty kolejowe na Śląsku do 1945 roku" umożliwia poznanie bogatych dziejów najważniejszych obiektów mostowych oraz prześledzenie rozwoju mostowej myśli inżynieryjnej stosowanej na Śląsku Pruskim przez ponad 100 lat funkcjonowania kolei. Od epoki wielkich kamiennych mostów sklepionych przez okres dominacji konstrukcji stalowych po stosowanie technologii żelbetowej…

 • 2019-08-03 10:12

  Ukazał się 170. numer czasopisma „Sudety. Przyroda, kultura, historia”. To spory wyczyn, bo po pierwsze i najważniejsze, tyle wydanych numerów robi wrażenie, a po drugie, bo ostatnio czasopismo ukazuje się z tak dużą nieregularnością, że wielu wróżyło mu szybko koniec. Tak się na szczęście nie stało i oto mamy kolejną dawkę artykułów, które w mniejszym lub większym stopniu zainteresować mogą miłośników Sudetów

 • 2019-07-16 08:31

  Dwustronna mapa rowerowa "Ziemia kłodzka" w skali 1:50 000. Na mapie w czytelny sposób zaznaczone zostały znakowane trasy rowerowe, a także szlaki turystyczne, atrakcje krajoznawcze, trasy narciarstwa biegowego, ośrodki narciarskie oraz szlak konny. 

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 17Wszystkich: 3652099

Wielkie liczenie zwierząt w Karkonoszach

Cietrzewie. Fot. Archiwum Lasy ČR
Cietrzewie. Fot. Archiwum Lasy ČR
2015-10-06 07:18

     Cztery lata trwało liczenia motyli, ptaków, nietoperzy i jeleni w Karkonoszach, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie gór. Projekt „Fauna Karkonoszy”, będący największym przedsięwzięciem liczenia zwierząt w historii, dobiegł właśnie końca.

     Okazało się, że na terenie Karkonoszy żyje 20 gatunków nietoperzy. Wiele z nich odkrytych zostało w miejscach, o których wcześniej przyrodnicy nie wiedzieli, na przykład borowce leśne znalezione zostały w buczynach koło Špindlerovego Mlýna.

     Wśród ptaków zarejestrowano 194 gatunki, w tym 162 gatunki gniazdujące w Karkonoszach. W porównaniu do poprzednich badań zniknęło lub nie zostało zarejestrowanych w czasie ostatnich czterech lat dziewięć gatunków, w tym głuszec zwyczajny. Z kolei znaleziono dziesięć nowych gatunków, na przykład rzadkiego dzięcioła trójpalczastego, w ilości aż 10 gniazdujących par.

     20 lat temu zarejestrowano zaledwie jedną parę kląskawki zwyczajnej, a obecnie jest ich w Karkonoszach około 40-50 par. Alarmujący jest za to stan liczebny czajki zwyczajnej, który zmniejszył się w porównaniu do poprzednich badań aż o 80%. Ma to z pewnością związek z gospodarką polną i łąkową w niższych partiach Karkonoszy.

     Wyniki monitoringu świata motyli pokazały, że zniknął cały szereg rzadkich gatunków, ale z drugiej strony pocieszającym jest fakt, że w wielu lokalizacjach dobrze radzą sobie modraszki, chronione nie tylko przez krajowe, ale również europejskie prawo.

     W ramach przeprowadzonego projektu, telemetryczne obroże dostało 50 karkonoskich jeleni i łań, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Dzięki obrożom przyrodnicy mogą zbierać informacje o całorocznej aktywności zwierząt, co przyczyni się do lepszej organizacji prac związanych z ochroną miejsc, które te ssaki często niszczą.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl na podstawie: Aleš Vaníček – denik.cz
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook