Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

  • 2023-10-22 12:08

    Tragiczne historie, które na przestrzeni wieków miały miejsce w Karkonoszach przedstawili autorzy książki „Zabójcze Karkonosze”. W pierwszej części Szymon Wrzesiński – historyk i publicysta w rzetelny sposób przedstawia dzieje katastrof naturalnych, które nawiedzały Karkonosze. Przeczytamy o niszczycielskich powodziach, lawinach czy tragicznych w skutkach gwałtownych burzach i zapoznamy się z przypadkami ich ofiar. Autor wzbogaca historie licznymi relacjami świadków i zapisami z kronik

  • 2023-09-11 20:54

    Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów

  • 2023-09-06 20:12

    Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 304Wszystkich: 13557101

Wieża na Kalenicy otwarta

źródło: FB Andrzej Hordyj
źródło: FB Andrzej Hordyj
2022-11-17 21:33

     Burmistrz Bielawy Andrzej Hordyj, na swoim facebookowym profilu, poinformował że 14 listopada, odbiorem technicznym zakończono modernizację wieży widokowej na Kalenicy (964 m npm) w Górach Sowich, tym samym udostępniając ją dla turystów. Wiekowa wieża wymagała już remontu, bo zużyta konstrukcja zagrażała bezpieczeństwu odwiedzających ją osób.

    W trakcie remontu m.in. wzmocniono płytę fundamentową, oczyszczono z rdzy konstrukcję i zabezpieczono ją powłoką antykorozyjną, dodano nowe balustrady przy schodach i na podestach, wykonano również nowe powierzchnie komunikacyjne na pomostach i schodach. Prace kosztowały ponad 330 tysięcy złotych i w całości zostały sfinansowane przez Gminę Bielawa.

[wab]
 

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Zielarka z Grabowca2022-11-22 09:23

    Wieża koło Niemczy "umarła" już dawno, ale cóż się dziwić, skoro ten rejon w soboty i niedziele jest praktycznie wykluczony komunikacyjne. Jeśli ktoś nie chce jechać z Wrocławia swoim autem i "robić pętelki", to bida. Cała nadzieja w restytucji pociągu.
    A czy ktoś wie, jak jest z dostępnością wieży na Gromniku?

  • Jacek Łuc2022-11-21 21:35

    Bardzo dobra wiadomość. Byłem tam niedawno po ponad 40 latach i stan wiezy był ztrważajacy. Chciałbym zgłosić postulat nagłośnienia koniecznosci przywrócenia do użytku podobnej wiezy na Wzgórzach Niemczańskich na Ostroszu. Świetny punkt widokowy na Przedgórze Sudeckie i Sudety. Lokalizacja wieży w poblizu Niemczy i parku w Wojsławicach to dodatkowy atut. Wiosną 2021 roku nawiazałem kontakt z Nadleśnictwem w Henrykowie, Urzedem miasta i gminy w Niemczy oraz ze Starostwem Powiatowym w Dzierżoniowie. Żadnych konkretów nie uzyskałem.

  • Tomasz Drożdż2022-11-21 08:24

    Doskonała wiadomość! Wieży na Kalenicy od dawna należał się solidny remont. Cieszę się, że publicznie złożona obietnica wykonania remontu, została dotrzymana. Pomimo kłopotów prawnych i finansowych. Bez zbędnej pompy i prostackiego bicia piany (bez czego nie obeszło się na Śnieżniku).
    Remont obszedł się z wieżą na Kalenicy bardzo dyskretnie i z szacunkiem dla ażurowej (koronkowej?) konstrukcji wieży. Nadal jest minimalistyczna i prawie niezauważalna. Wystaje ponad korony drzew tyle ile trzeba, aby można było ogarnąć bardzo ciekawe panoramy. Genialny miejscowy projekt, doskonała (też miejscowa) realizacja, a teraz - troskliwy gospodarz, który przeprowadził konsekwentnie i z głową solidny remont.
    Chyba więc prędzej wybiorę się w Góry Sowie niż na Śnieżnik 😀
    Chyba prędzej

Komentarz
Facebook