Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

 • 2022-06-30 10:33

  Każdy Polak słyszał o Nysie Łużyckiej, rzece wyznaczającej zachodnią granicę naszego kraju, ale mało kto zastanawia się, skąd ten przymiotnik „łużycka” w jej nazwie. W powszechnym przekonaniu z Niemcami sąsiaduje na tym odcinku Dolny Śląsk. Nic bardziej mylnego! Po obu stronach granicy na Nysie leżą Łużyce — prastara kraina, przed z górą tysiącleciem zasiedlona przez czwarty, obok Polaków, Czechów i Słowaków, naród zachodniosłowiański — Serbów Łużyckich

 • 2022-01-19 22:46

  Skąd wzięła się nazwa Karpacz? Czy w Karkonoszach znajdziemy nazwy "tatrzańskie"? Kogo nazywa się „pierwszą damą karkonoskich opowieści”? Kto ma więcej Karkonoszy? My czy Czesi? Gdzie w Karkonoszach miała staną olbrzymia pieczarka? To tylko niektóre z zagadek, jakie znalazły się w najnowszej książce Waldemara Brygiera i Anny Zygmy, zatytułowanej "555 zagadek o Karkonoszach". Aby poznać wszystkie tematy (zagadki) poruszone w książce, trzeba zatem przeczytać ich jeszcze 550!

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 52Wszystkich: 12933374

Wieża na Kalenicy otwarta

źródło: FB Andrzej Hordyj
źródło: FB Andrzej Hordyj
2022-11-17 21:33

     Burmistrz Bielawy Andrzej Hordyj, na swoim facebookowym profilu, poinformował że 14 listopada, odbiorem technicznym zakończono modernizację wieży widokowej na Kalenicy (964 m npm) w Górach Sowich, tym samym udostępniając ją dla turystów. Wiekowa wieża wymagała już remontu, bo zużyta konstrukcja zagrażała bezpieczeństwu odwiedzających ją osób.

    W trakcie remontu m.in. wzmocniono płytę fundamentową, oczyszczono z rdzy konstrukcję i zabezpieczono ją powłoką antykorozyjną, dodano nowe balustrady przy schodach i na podestach, wykonano również nowe powierzchnie komunikacyjne na pomostach i schodach. Prace kosztowały ponad 330 tysięcy złotych i w całości zostały sfinansowane przez Gminę Bielawa.

[wab]
 

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Zielarka z Grabowca2022-11-22 09:23

  Wieża koło Niemczy "umarła" już dawno, ale cóż się dziwić, skoro ten rejon w soboty i niedziele jest praktycznie wykluczony komunikacyjne. Jeśli ktoś nie chce jechać z Wrocławia swoim autem i "robić pętelki", to bida. Cała nadzieja w restytucji pociągu.
  A czy ktoś wie, jak jest z dostępnością wieży na Gromniku?

 • Jacek Łuc2022-11-21 21:35

  Bardzo dobra wiadomość. Byłem tam niedawno po ponad 40 latach i stan wiezy był ztrważajacy. Chciałbym zgłosić postulat nagłośnienia koniecznosci przywrócenia do użytku podobnej wiezy na Wzgórzach Niemczańskich na Ostroszu. Świetny punkt widokowy na Przedgórze Sudeckie i Sudety. Lokalizacja wieży w poblizu Niemczy i parku w Wojsławicach to dodatkowy atut. Wiosną 2021 roku nawiazałem kontakt z Nadleśnictwem w Henrykowie, Urzedem miasta i gminy w Niemczy oraz ze Starostwem Powiatowym w Dzierżoniowie. Żadnych konkretów nie uzyskałem.

 • Tomasz Drożdż2022-11-21 08:24

  Doskonała wiadomość! Wieży na Kalenicy od dawna należał się solidny remont. Cieszę się, że publicznie złożona obietnica wykonania remontu, została dotrzymana. Pomimo kłopotów prawnych i finansowych. Bez zbędnej pompy i prostackiego bicia piany (bez czego nie obeszło się na Śnieżniku).
  Remont obszedł się z wieżą na Kalenicy bardzo dyskretnie i z szacunkiem dla ażurowej (koronkowej?) konstrukcji wieży. Nadal jest minimalistyczna i prawie niezauważalna. Wystaje ponad korony drzew tyle ile trzeba, aby można było ogarnąć bardzo ciekawe panoramy. Genialny miejscowy projekt, doskonała (też miejscowa) realizacja, a teraz - troskliwy gospodarz, który przeprowadził konsekwentnie i z głową solidny remont.
  Chyba więc prędzej wybiorę się w Góry Sowie niż na Śnieżnik 😀
  Chyba prędzej

Komentarz
Facebook