Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2021-03-11 15:36

  „Śmierć, bale i skandale" to pozycja od lat ciesząca się dużym zainteresowaniem czytelników, którym już sam tytuł zdecydowanie sugeruje, jakiego rodzaju treści znajdziemy wewnątrz. Książka, którą trzymasz w rękach Drogi Czytelniku, otwiera nową serię, opisującą ciekawe i wystawne życie arystokracji od 1885 do 1945 roku. Przegląd 65 lat często niesamowitych i zapierających dech w piersiach przygód oraz historii przedstawicieli jednej z najbarwniejszych warstw społecznych

 • 2020-11-26 23:05

  Ukazująca się w roku jubileuszu 75-lecia polskiej administracji we Wrocławiu oraz 75-lecia wrocławskiego środowiska akademickiego książka w popularnonaukowy sposób przybliża powojenne początki funkcjonowania Uniwersytetu Wrocławskiego i ukazuje wysiłek podejmowany w tym zakresie przez Grupę Naukowo-Kulturalną pod przewodnictwem prof. Stanisława Kulczyńskiego

 • 2020-11-10 21:36

  Od lat panuje przekonanie, że w Karkonoszach nie ma regionalnej kuchni. Wszyscy są przekonani, że obecna kuchnia to przepisy pochodzące przede wszystkim z kresów. Myślimy tak dlatego, że spora część mieszkańców naszych terenów to potomkowie przesiedleńców z przedwojennych kresów Rzeczypospolitej. Nie jest jednak tak do końca. Przecież przed II wojną światową Karkonosze zamieszkiwane były przez ludność, która miała swoje przyzwyczajenia kulinarne

 • 2020-11-10 21:15

  „Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny” jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym, miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy

 • 2020-10-21 10:26

  Co jakiś czas prezentujemy Wam nowe mapy, które ukazują się na rynku wydawniczym. Dzisiaj o kilku, które wydały w ostatnim czasie wydawnictwa PLAN (wrocławski i jeleniogórski). Na początek o dwóch mapach, które już wcześniej można było kupić, ale teraz są również w coraz popularniejszej wśród turystów wersji wodoodpornej

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 5156Wszystkich: 10036177

Wieża widokowa przyciąga turystów

Wieża widokowa na Šibeníku. Fot. David Taneček, ČTK
Wieża widokowa na Šibeníku. Fot. David Taneček, ČTK
2021-02-05 22:24

     Nie od dziś wiadomo, że ciekawa infrastruktura przyciągnie turystów. Większość z nich musi mieć cel swej wędrówki, a wieże widokowe świetnie spełniają ten warunek. Jeżeli jeszcze mają ciekawy kształt, a widoki z nich zapierają przysłowiowy dech w piersiach – sukces jest murowany. Tak stało się na przykład w Novym Hrádku, niewielkiej miejscowości na ziemi náchodzkiej, o której wcześniej mało kto słyszał. Do czasu, gdy niecały rok temu, przed Świętami Wielkiej Nocy, otwarta została ponad wsią nowa wieża widokowa, usytuowana na wzniesieniu Šibeník (674 m).

     Wieża widokowa zbudowana została na bazie tubusu dawnej elektrowni wiatrowej. U jej stóp, w dawnej trafostacji powstaje centrum informacji turystycznej, które ma rozpocząć swą działalność wiosną. Wieża dostępna jest codziennie od wschodu do zachodu słońca, wstęp na nią jest wolny. W obecnym czasie są obostrzenia, które pozwalają na jednoczesne przebywanie na niej tylko dwóch osób, ale w słoneczne weekendy mało kto tego przestrzega, bo chętnych na podziwianie widoków z wieży liczyć można na setki każdego dnia. Starosta Novego Hrádka, Zdeněk Drašnar, w wypowiedzi dla portalu novinky.cz zauważa, że zainteresowanie wieżą przerosło wszelkie oczekiwania.

     Platforma widokowa znajduje się na wysokości 32 metrów nad gruntem, a dostać się na nią można kręconymi schodami, które przymocowane są wokół tubusu. Przy dobrej pogodzie podziwiać można m.in. Góry Orlickie, Karkonosze, ale i Kuněticką horę położoną w pobliżu oddalonych o prawie 30 kilometrów Pardubic. Wieża postawiona została przy jednym z najważniejszych szlaków w regionie – znakowanej na czerwono Drodze Jiráska (Jiráskova cesta).

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Jerzy K.Bieńkowski2021-02-08 23:02

  Tubus tubusem, ale ani słowa o nazwie. Sibenik to skrót od nazwy sibenice, czyli szubienica a to oznacza przeszłośc niezbyt miłą dla tych, którzy tutaj 'szybowali' do nieba.

 • Tomek Nawrot2021-02-08 21:31

  Tomek, rozumiem, że to Twoja subiektywna opinia. Moja subiektywna opinia jest taka, że wieża ta ma bardzo fajny kształt. Bardzo oryginalny, rzadko spotykany. Pomysł na taką konstrukcję bardzo mi się podoba. Myślę, że na temat jej piękna bardziej obiektywnie mogliby się wypowiedzieć wybitni fachowcy, np. architekci. Bezdyskusyjnie natomiast piękny jest z niej dookólny widok.

 • ano2021-02-08 20:00

  W tym przypadku nie zgadzam się z Panem Leszkiem . Oby wieża na Śnieżniku powstała jak najszybciej. Poprzedniczka była bardziej "szkaradna" i mało funkcjonalna, ale była stawiana w innej EPOCE i nic dziwnego że taka była.

 • Tomasz Drożdż2021-02-08 13:08

  Tomku, wymieniając wieżę w Wałbrzychu miałem na myśli tę nową (oddaną do użytku pod koniec grudnia 2018r.) wieżę na Borowej. Jest to dla mnie bardzo kontrowersyjna budowla, bo z jednej strony - wyrasta nieco nad zalesiony szczyt Borowej, a widoki z niej są wspaniałe, a z drugiej strony - sama w sobie jest szkaradna i bywa nazywana "wiklinowym koszem na śmieci". Próby dyskusji na ten temat na jakichś tam forach internetowych spowodowały wezbranie imponującej fali hejtu. Tak samo jest w wypadku poruszania tematu nowej topornej wieży w Świeradowie Zdroju. A sam Wałbrzych ma niespodziewanie dużo ciekawych punktów widokowych. o czym sam niedawno się przekonałem ze zdziwieniem ;-)

  Natomiast bardzo cieszy mnie to, że trwają przymiarki do budowy nowej wieży na torfowiskach k. Zieleńca. Stara była w tragicznym stanie i słusznie zakończyła żywot. A właśnie z wieży widokowej było doskonale widać torfowisko w całej okazałości.

 • Leszek Kumor2021-02-08 10:07

  Rzetelna, logiczna, krótka, powiem nawet "ZGRABNA" puenta [pointa], dla stawianych wież widokowych sformułowana przez Pawła Rembarza. Zgadzam się z nią.

  P.S. Cicha nadzieja. Może siły natury nie pozwolą wybudować szkaradnej "latarni górskiej" na Śnieżniku. W ostatnim zdaniu jestem naiwny, ale różne cuda się zdarzają.

 • Tomek Nawrot2021-02-08 07:46

  Moim zdaniem wznoszenie wież ma sens zarówno na płaskim terenie, jak i na szczytach, przy czym w tym drugim przypadku, gdy szczyt jest zalesiony. A o wieżach w Wałbrzychu nie słyszałem. Coś będzie budowane? Dlaczego Tomku uważasz, że wieże na terenie miasta są złe? Nawet jeśli wieża nie jest przepiękna, to chętnie na nią wejdę, aby podziwiać piękny widok.

 • Tomasz Drożdż 2021-02-07 18:36

  Paweł, pełna zgoda w temacie komercjalizacji wszystkigo, co jeszcze pozostało do skomercjalizowania. Każda dyakusja na FB na tamat nowych wież w Wałbrzychu itd. kończy się wylaniem wiadra pomyj na każdego, kto takie pomysły krytykuje. Bo to nowe inwestycje, które przyciągną turystów i siano dla miejscowych. A innym nic do tego. Nawet jeśli te nowe wieże są paskudne, szpecą krajobraz i swym szkaradztwem odpychają ewentualnych turystów. Dochodzi do tego łatwość pozyskania funduszy unijnych i nieokiełznana ambicja wójtów/prezydentów./ marszałków', którzy chcą tymi pomnikami przejść do historii. Taki mamy klimat...

 • Paweł Rembarz2021-02-07 13:52

  Ciekawa wieża. No a platforma na 32 metrach, to już "nie w kasze dmuchał". Uważam podobnie jak Tomek, że lepiej podobne konstrukcje stawiać na niższych wzniesieniach, niż usilnie "pchać" je na te najwyższe np. Śnieżnik. No ale tam widoki z wieży są jedynie pretekstem, do postępującego spopularyzowania szczytu. Najpierw wieża, potem wyciąg, a jak się da, może i...wesołe miasteczko. A czemuż by nie? Kasa nie śmierdzi, a tzw. ochrona przyrody, w większości i tak ogranicza się do tablic edukacyjnych i okresowego zamykania szlaków. W realnym życiu już tak różowo nie jest...niestety.

 • Tomasz Drożdż 2021-02-07 08:01

  Wydaje się, że wieża w takim raczej płaskim miejscu ma większy sens, niż wieże wznoszone na szczytach. Chętnie wlezę na tę wieżę, bo panorama powinna być imponująca.

 • ano2021-02-06 17:23

  SUPER. Muszę się tam wybrać kiedy będzie to możliwe.

Komentarz
Facebook