Skąd wzięła się nazwa Karpacz? Czy w Karkonoszach znajdziemy nazwy "tatrzańskie"? Kogo nazywa się „pierwszą damą karkonoskich opowieści”? Kto ma więcej Karkonoszy? My czy Czesi? Gdzie w Karkonoszach miała staną olbrzymia pieczarka? To tylko niektóre z zagadek, jakie znalazły się w najnowszej książce Waldemara Brygiera i Anny Zygmy, zatytułowanej "555 zagadek o Karkonoszach". Aby poznać wszystkie tematy (zagadki) poruszone w książce, trzeba zatem przeczytać ich jeszcze 550!
Blisko dwie dekady minęły od wydania pierwszego srebrnogórskiego albumu „Srebrna Góra. Spojrzenie w przeszłość". Przez ten czas intensywnie poszukiwaliśmy kolejnych ilustracji i pocztówek, zdobywaliśmy nowe informacje o tym niezwykłym miasteczku i górującej nad nim twierdzy. Efektem naszych wysiłków jest album, który z przyjemnością oddajemy teraz w Państwa ręce: „Srebrna Góra. Zwierciadło czasu"
Dawno, dawno temu… – każde dziecko Wam powie, że tak zaczynają się wszystkie dobre opowieści. W tej książce znalazł się zbiór legend i historii powtarzanych szeptem, z ust do ust, przez zaaferowanych mieszkańców śląskich miejscowości położonych w pobliżu naszych pięknych, rodzimych zamków i pałaców lub pozostałych po nich ruin
Jak funkcjonował tajny zakład prowadzący strategiczną produkcję na potrzeby jednego z mocarstw zimnej wojny? Czy był zamaskowany głęboko pod ziemią i niemożliwy do wykrycia przez samoloty rozpoznawcze wroga? Czy jego załogę odizolowano od społeczeństwa? W przypadku obiektu, któremu na potrzeby toczącego się śledztwa nadano kryptonim J.G., rzeczywistość była zgoła odmienna. Zakład rozpoczął funkcjonowanie kilka lat po zakończeniu drugiej wojny światowej
Komiks autorstwa rysownika Michała Stawickiego oraz historyka Arnolda Kordasiewicza wydany został przez Urząd Miasta w Dzierżoniowie w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy na matowym kredowym papierze. Na 28 stronach komiks przedstawia historię Zakładów Radiowych od przybycia założycieli fabryki w 1945 roku, poprzez moment położenia kamienia węgielnego pod budowę nowego zakładu w 1964 roku aż do 2006 roku, czyli od produkcji telewizora „Tosca” do zakończenia działalności firmy Diora
Wzgórza Strzegomskie położone są pomiędzy dolinami Nysy Szalonej i Strzegomki na północno-zachodnim krańcu Przedgórza Sudeckiego. Na południu od Sudetów oddziela je Obniżenie Podsudeckie, zaś na północy łagodnie przechodzą w Wysoczyznę Średzką. Z powodu otaczających je równin, wyglądają dość imponująco, mimo że osiągają zaledwie 353 metry (Krzyżowa Góra) i są najniższą częścią Przedgórza. Poprzecinane są licznymi dość głębokimi dolinami rzek, co łatwo sobie uzmysłowić, na przykład podczas wycieczek rowerowych, gdzie w zrealizowanie trzeba włożyć sporo wysiłku.
W krajobrazie Wzgórz Strzegomskich dominują wzgórza porośnięte lasami, na których często można spotkać wychodnie skalne, które okazały się odporniejsze na warunki zewnętrzne niż reszta skał. Charakterystyczne, zwłaszcza w południowej części są kamieniołomy, w których wydobywa się granit i kaoliny.
Warto jeszcze wspomnieć, że Wzgórza Strzegomskie są dzielone na trzy pasma, a mianowicie:
- pasmo południowe - to najwyższa część, zbudowana z granitu (masyw Strzegom-Sobótka). Wyróżnić tutaj można kilka charakterystycznych wznieiseń: Góra Zwycięstwa (323 m), Czeska Góra (321 m), Gęsie Góry (351 m), czy wreszcie najwyższą Krzyżową Górę (353 m)
- pasmo środkowe - na północ od linii Rogoźnica-Goczałków Górny-Jaroszów. Dominują tutaj kopulaste wierzchołki dochodzące do 288 m (Jagodne). Liczne wyrobiska świadczą o bogatej przeszłości górniczej tego regionu
- pasmo północne - w wielu miejscach zachowały się ślady górnictwa złota.
Te dane pochodzą ze strony Geoportalu, z okresu kiedy dane wysokościowe podawane były z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
Jedlice (Gęsie Góry) - 354,81 m npm
Góra Świętego Jerzego - 354,24 m npm
Góra Krzyżowa - 353,37 m npm
Skąd te dane wysokościowe geografie odkrywco?