Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2018-09-19 07:14

  “Ten dom ma tajemnicę. Skarby i sekrety Dolnego Śląska” to już siódmy tom przewodników innych niż wszystkie. Tym razem autorka poprowadzi Was szlakiem zamków i pałaców, w których rozegrały się mroczne wydarzenia, zaprosi na wspólnie poszukiwanie zaginionych kolekcji, opowie nie tylko o skarbach, ale i o do dziś niewyjaśnionych zbrodniach. Wśród bohaterów tej książki odnajdziecie m.in. rosyjską kochankę właściciela zamku Czocha, czy zamordowaną przez wuja młodą milionerkę z Wlenia...

 • 2018-09-19 07:08

  To już drugi z serii przewodników emocjonalnych Wydawnictwa Ad Rem. Tym razem w osobistej, pełnej oryginalnych skojarzeń opowieści Czytelnik zabrany zostaje do podziemnego świata Kowar, odbywa podróż w czasie do miasta, w którym jeszcze nie tak dawno wydobywano uran. Autor Jarosław Szczyżowski ukazuje Kowary jak miasto oglądane w negatywie. Jakby rzeczywistość nie przyznawała się tutaj do samej siebie, odwracała na lewą stronę, udawała. Ale co? I dlaczego?

 • 2018-09-04 09:23

  Przewodnik prowadzi po atrakcyjnych turystycznie i licznie odwiedzanych latem i zimą masywów górskich okalających Kotlinę Kłodzką, którymi są: Góry Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Złote i Bardzkie. Opisano liczne uzdrowiska: Kudowa, Polanica, Duszniki, Lądek oraz zabytkowe miasta i miasteczka: Kłodzko, Bystrzyca, Złoty Stok, Srebrna Góra, Radków, Ścinawka, Wambierzyce

 • 2018-09-04 07:50

  W sprzedaży jest już wrześniowy numer magazynu turystyki rowerowej "RowerTour". Jak w każdym numerze, wewnątrz znaleźć mozna wiele ciekawych informacji, inspiracji do niezwykłych podróży, a także nowinki sprzętowe i wieści ze świata dwóch kółek. Tym razem redakcja proponuje m.in. eksplorację Świętokrzyskiego Parku Narodowego, single tracki w okolicach Szczecina, a także relacje z rowerowych wędrówek po Korsyce, Sardynii, Czechach oraz miejscach egzotycznych...

 • 2018-07-25 07:25

  Z niezwykłą regularnością ukazuje się Magazyn turystyki górskiej "npm", którego 209. numer pojawił się właśnie na półkach w księgarniach i kioskach. Wśród wielu ciekawych artykułów warto zwrócić uwagę na rozmowę z Rafałem Fronią, prywatnie właścicielem jeleniogórskiego wydawnictwa "Plan", którego mapy znają wszyscy miłośnicy Sudetów, himalaistą, a ostatnio autorem książki "Anatomia góry"

Wizyt:
Dzisiaj: 849Wszystkich: 2907481

Z Bruntalu do Malej Moravki znów pociągiem

Fot. Śląskie Stowarzyszenie Kolejowe
Fot. Śląskie Stowarzyszenie Kolejowe
2018-07-09 09:26

     Niezwykle malownicza linia kolejowa z Bruntalu do Malej Moravki w Jesionikach przestała służyć turystom i miejscowym dziewięć lat temu. Od tego czasu trwały starania o jej ponowne uruchomienie i wreszcie w tym roku udało się to i znów pomiędzy obydwoma miejscowościami możemy podróżować pociągiem. Na razie tylko w weekendy i dni świąteczne, za to aż pięć razy w jedną i pięć razy w drugą stronę. Linię obsługuje wagon spalinowy z przełomu lat 50/60 XX wieku.

     Linia ma szansę powodzenia jako linia wożąca turystów. W ubiegłym roku zorganizowanych zostało kilka przejazdów, na które bilety sprzedały się szybko, do ostatniego miejsca. Członkowie Śląskiego Stowarzyszenia Kolejowego, które zorganizowało przejazdy, wpadli wówczas na pomysł, by w kolejnym roku stworzyć regularną linię. Tak też się stało i przez okres wakacji mamy niepowtarzalną okazję, by z niej skorzystać.

     Trasa z Bruntalu do Malej Moravki jest ciekawa nie tylko z powodu widoków, jakie rozpościerają się z okien wagonów, ale także z powodów technicznych. Jeśli pominąć koleje zębate, to mamy tu do czynienia z największym przewyższeniem na linii kolejowej, nie tylko w Republice Czeskiej, ale prawdopodobnie w całej Europie. Największe przewyższenie znajduje się pomiędzy stacjami Světlá Hora, która położona jest na wysokości 605 m npm, Rudną pod Pradědem (733 m npm), a Malą Moravką, która położona jest na wysokości 640 m npm. Różnica wysokości wynosi tutaj aż 44 metry na jeden kilometr.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook