Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 3458Wszystkich: 6456852

Z Karpacza do Szklarskiej autobusem

2020-06-19 20:07

     Położenie dwóch najpopularniejszych po naszej stronie karkonoskich kurortów aż się prosi o bezpośrednie połączenie autobusowe. Jak dojechać z Karpacza do Szklarskiej i ze Szklarskiej do Karpacza? Takie pytania pojawiają się w naszej redakcyjnej poczcie niezwykle często. Wreszcie możemy odpowiedzieć konkretem!

     Przed wojną, zarówno do Karpacza, jak i do Szklarskiej Poręby, w słoneczne weekendy pociągi przybywały niemal co chwilę, nawet z tak odległych miast jak Berlin. Wylewające się z nich masy turystów szły w góry, przechodziły Karkonosze pomiędzy obiema miejscowościami i wieczorem wracały do domu. Ci startujący ze Szklarskiej wracali z Karpacza, zaś ci którzy wędrówkę rozpoczynali w Karpaczu, wracali ze Szklarskiej Poręby. Jak wyglądała sama wędrówka, opisuje w swoich wspomnieniach nestor polskiej turystyki, Mieczysław Orłowicz, patron najdłuższego sudeckiego szlaku (Głównego Szlaku Sudeckiego), nie pozostawiając na niemieckich turystach suchej nitki…

     Jeleniogórski PKS od 26 czerwca wznawia kursy pomiędzy Szklarską Porębą a Karpaczem. Informacja ta z pewnością ucieszy wielu turystów, którzy swój urlop planują w tym roku w Karkonoszach. Autobusy z obu miejscowości będą startowały o godz. 8:10, 9:15, 16:50 oraz o 18:00. Warto tutaj dodać, że w Karpaczu autobusy będą zaczynały swoje kursy (i kończyły je) na przystanku Biały Jar, a więc nie będą kursowały do Karpacza Górnego. Z połączenia będzie można korzystać codziennie.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Kamila Wawrzynkiewicz2020-08-07 20:31

  A skąd dokładnie rusza autobus ze Szklarskiej Poręby? Wiem że to przystanek Szklarska Poręba Górna. Bilet można kupić u kierowcy? Bo przez internet opcja jest niedostępna.

 • Tomek Nawrot2020-07-20 08:09

  Hmm... Za każdym razem, gdy byłem w Szklarskiej i Karpaczu widziałem wiele autobusów, także na drodze łączącej te dwie miejscowości. Jadąc własnym samochodem nie zauważyłem też żadnych odcinków nie nadających się do jazdy autobusem. Poza tym zakładając, że trzeba byłoby wyremontować krótki odcinek drogi, to koszt tego jest niewspółmiernie niski od wybudowania od podstaw kolejki łączącej Szklarską z Karpaczem, nieprawdaż?

 • Adam Włoch2020-06-29 10:16

  Śmiem twierdzić, że te drogi jednak nie istnieją. Droga biegnąca przez Miłków nie nadaje się do prowadzenia ruchu w takim natężeniu, jak obecnie.

 • Tomek Nawrot2020-06-26 09:51

  Koszt budowy byłby bardzo duży, a drogi dla autobusów już istnieją.

 • Tomasz Fraszczyk2020-06-23 00:00

  Warto w tym miejscu przypomnieć starą koncepcję połączenia Szklarskiej Poręby i Karpacza lekką kolejką górską z elementami kolei zębatej:
  https://www.parawedrowna.pl/2020/04/karkonoska-kolej-gorska-komunikacj a-szynowa-region-jeleniogorski.html

Komentarz
Facebook