Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 13542Wszystkich: 6435982

Zamknięty most graniczny na Izerze zostanie rozebrany

Fot. Urząd Miasta Szklarska Poręba
Fot. Urząd Miasta Szklarska Poręba
2020-07-03 08:26

     Po spotkaniu 2 lipca 2020 r. w Orlu postanowiliśmy w najbliższym możliwym terminie zlikwidować istniejący most graniczny na rzece Izerze. Most jest w absolutnie awaryjnym stanie i grozi zawaleniem do rzeki. Gmina Kořenov zaplanowała w tym roku rozebranie starego i budowę nowego mostu, który jest już zaprojektowany. Jest też wyłoniony wykonawca, z którym jest zawarta umowa.

     Pierwotnie rozpocząć się miała zaraz po zejściu śniegu, lecz stan epidemii uniemożliwił przekraczanie granicy (most będzie stawiany od polskiej strony), co nam te plany pokrzyżowało. Myśleliśmy, że stary most jeszcze przetrwa letni sezon, ale wezwany specjalista dał jednoznaczną rekomendację: most jest niebezpieczny i musi zostać zamknięty. Na moście zostały umieszczone zakazy wstępu. Niestety turyści nie respektują tych oznaczeń, więc teraz musimy przystąpić do radykalnego rozwiązania – zburzenia mostu. Budowa nowego rozpocznie się wiosną 2021 r., tuż po odtajaniu śniegu. Jest szansa, że na przyszły sezon letni zostanie uruchomiony. Jedyne, co się w aktualnej sytuacji zmieniło wobec pierwotnego planu, to brak mostu w przyszłym sezonie zimowym. Gdyby budowa ruszyła w tym roku już od wiosny, przeprawa byłaby zamknięta tylko do końca października.

     Z uwagi na bezpieczeństwo uwzględniając aktualną sytuację, jest to jedyne możliwe rozwiązanie. Liczymy na wyrozumiałość i wierzymy, że w przyszłe lato spotkamy się na otwarciu nowego mostu.

Luboš Marek - starosta gminy Kořenov
Mirosław Graf - burmistrz Szklarskiej Poręby
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomek Nawrot2020-07-12 09:51

  Czyli trzeba postawić znak drogowy z limitem wagi plecaka do 5 kg :)

 • Silesiophilus2020-07-10 21:00

  Trza zakazać nosić wielkie i ciężkie plecaki! Od tego kładki sie psujo. Można to podłączyć pod ustawę o zakazie wstępu do lasów w kwietniu.

 • Pion2020-07-06 12:08

  Arkadiusz Lipin miał pewnie na myśli mapy.cz. Tu rzeczywiście jest sygnatura Uzavirka pro pesi a cyklisty. Czyli na lyzach wolno ;-D Mama zawsze powtarzała: ucz się synku języków.

 • Tomek Nawrot2020-07-05 18:39

  "na mapie JEST informacja o zamkniętym moście" - zdarzył się cud? Otwieram mapę, chwilę. NIE MA, cud się nie zdarzył! Most jest zaznaczony i nie ma żadnej informacji o jego zamknięciu. A mapę mam aktualną: Karkonosze, Góry Izerskie, Compass, wydanie II, 2020 r. Rozumiem, że miałeś na myśli mapy elektroniczne? Mi chodziło o mapy papierowe. Niemniej dobrze, że zwróciłeś na to uwagę.
  Pionie, mam podobną refleksję. Za szybko coś się skończył. Chyba nie był zbyt dobrze wykonany.

 • Pion2020-07-04 19:11

  15 lat jak na most to troszkę słabo. Ale to chyba jest/była zwykła kładka. Na pewno nie wiem, bo nie byłem w Orlem po wybudowaniu tejże. My Polacy pieszkom damy radę i bez kładki. Chyba, ze duza woda będzie. Gorzej mają rowerzyści...

 • Arkadiusz Lipin2020-07-03 21:48

  Gdyby się Pan dobrze przyjrzał, zobaczyłby Pan, że na mapie JEST informacja o zamkniętym moście. Mapa została zaktualizowana dzień po zamknięciu mosty, tydzień temu.

 • Tomek Nawrot2020-07-03 10:46

  To cenna informacja dla wybierających się tam. Mapa sama nie zaktualizuje się o i informację o zamkniętym moście.

Komentarz
Facebook