Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-10-21 10:26

  Co jakiś czas prezentujemy Wam nowe mapy, które ukazują się na rynku wydawniczym. Dzisiaj o kilku, które wydały w ostatnim czasie wydawnictwa PLAN (wrocławski i jeleniogórski). Na początek o dwóch mapach, które już wcześniej można było kupić, ale teraz są również w coraz popularniejszej wśród turystów wersji wodoodpornej

 • 2020-10-08 07:35

   "Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny" jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy na południowym wschodzie

 • 2020-09-10 10:01

  W najnowszym numerze czasopisma "Sudety" (nr 2/173 - lipiec-sierpień 2020) znajdziemy jak zwykle sporo ciekawych informacji z Sudetów. Dużo miejsca, bo aż siedem stron, poświęconych zostało Karkonoszom w poezji. Edward Białek prezentuje w artykule wrażenia z podróży po Karkonoszach (i ich najbliższych okolicach), jakie w formie literackiej przekazali nam m.in. Hermann Stehr, Theodor Körner, czy Kazimierz Brodziński

 • 2020-09-10 08:50

  Góry Olbrzymie, gdyż taką właśnie nazwę nosiły Karkonosze i Góry Izerskie do początków XIX wieku traktowane jako jedno pasmo, mają w sobie coś z bigosu. Wszystko jest w nich wymieszane: wpływy gospodarcze, kulturowe i polityczne. Stanowią ostoję Ducha Gór, gdzie jawa miesza się ze snem, a rzeczywistość z baśnią. Są jednym z najpóźniej poznanych europejskich regionów. Tajemnicze i pociągające. Aromatyczne jak długo warzony bigos. Odzwierciedleniem ich poplątanych dziejów jest regionalna kuchnia

 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 12683Wszystkich: 7969251

Zieleniec z nowymi inwestycjami w sezonie narciarskim 2020/2021

2020-10-13 22:25

     W jednym z największych narciarskich w Polsce ośrodków - Zieleniec Ski Arena -  rozpoczęło się ostatnie odliczanie do rozpoczęcia nowego sezonu. Trwają przeglądy techniczne, prace serwisowe, na ostatniej prostej są też nowe inwestycje, których w tym sezonie będzie w Zieleńcu wiele.

     Przygotowania do nowego sezonu ruszają pod Orlicą zwykle jeszcze w trakcie wakacji. Podobnie było i w tym roku, choć pandemia COVID-19 wymusiła niewielkie zmiany w harmonogramie prac. Mimo że do pierwszego #szusowanka pozostały mniej więcej dwa miesiące, Zieleniec jest na ostatniej prostej, jeśli chodzi o przeglądy techniczne oraz przede wszystkim w odniesieniu do nowych inwestycji, które z pewnością ucieszą wszystkich narciarzy i snowboardzistów.

Nowa kolej kanapowa i elementy infrastruktury

     W trakcie zbliżającego się sezonu narciarskiego oddana do użytku zostanie nowa kolej linowa. Będzie to model Tatralift (typ TS-4), który wyposażony będzie w 4-osobowe kanapy, niewyprzęgane z liny. Kolej powstaje na terenie ośrodka Diament i będzie uzupełnieniem dla znajdujących się tam wyciągów talerzykowych Diament 1 i Diament 2. Po ukończeniu jej budowy w całym Zieleńcu dostępnych będzie aż 30 wyciągów, w tym 7 nowoczesnych kolei linowych oraz ponad 23 km tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności, z których większość dostępna będzie aż do godziny 21:00.

     Warto podkreślić, że nowa kanapa będzie też kolejnym elementem modernizacji całej narciarskiej infrastruktury w Zieleńcu. Zanim jeszcze rozpoczęły się prace przy jej budowie, istotnej modernizacji poddany został sąsiadujący z nią stok, który został odpowiednio wyprofilowany i wydłużony tak aby w możliwie najlepszym stopniu spełniać rolę stoku dydaktycznego oraz doszkalającego. 

     Dodatkowo, co jest niezwykle istotne w kontekście naśnieżania, zwiększona została pojemność zbiorników wodnych, które wyposażone zostały dodatkowo w system tzw. wież chłodniczych, produkowanych przez firmę SuperSnow. Wentylatorowa wieża chłodnicza poprzez swoje działanie chłodzi wodę, przygotowując ją m.in. do przekazania armatkom na stoku. Woda jest schładzana i napowietrzana, dzięki czemu wzrasta wydajność urządzeń naśnieżających oraz zmniejszają się koszty wynikające z zużycia energii. Dodajmy, że jest to jedyny tego typu system w całym regionie.

     „Wszystkie podejmowane przez nas działania są efektem zaplanowanej i realizowanej od kilku sezonów strategii. Ma ona dwa podstawowe cele: rozwój infrastruktury narciarskiej ze szczególnym uwzględnieniem jej właściwości dydaktycznych oraz sukcesywną poprawę systemu naśnieżania stoków” - mówi menedżer zielenieckiej stacji, Grzegorz Głód. „Mamy świadomość, że zimy są coraz mniej śnieżne. Dlatego sukcesywnie poprawiamy wydajność naszego systemu naśnieżania, który pozwoli na odpowiednie przygotowanie stoków nawet wobec minimalnych opadów” - dodaje Grzegorz Głód.

Nowy parking 

     W tym sezonie przyjeżdżający do Zieleńca pasjonaci sportów zimowych otrzymają do dyspozycji także kolejny parking, który pomieści 160 samochodów. Będzie on także zlokalizowany w sąsiedztwie ośrodka Diament i ułatwi korzystanie z nowej infrastruktury narciarskiej. Warto podkreślić, że zarówno parkingi jak i większość zielenieckich hoteli i pensjonatów położona jest przy samych stokach, co sprawia, że na narty czy snowboard można wysiąść prosto z samochodu czy wyjść wprost z hotelowej narciarni.

Wieża widokowa na Orlicy

     Ostatnią nową inwestycją w Zieleńcu, która zainteresuje zdecydowanie szersze grono odwiedzających, jest wieża widokowa na szczycie Orlicy (1084 m n.p.m.). Będzie ona miała drewnianą konstrukcję z elementami murowanymi z kamienia o wysokości 25,5 m i trzy podesty spoczynkowe na poziomach 8,75m, 13,65m i 18,55m, z których rozciągać się będzie piękna panorama na okoliczne pasma górskie. U podstawy wieży znajdzie się zadaszone miejsce z ławkami i stołami, przeznaczone dla wypoczywających turystów. Dotrzeć do niej będzie można łatwym i komfortowym szlakiem (zielonym) z Zieleńca. Wieża widokowa zostanie oddana do użytku na pewno jeszcze w tym roku. Będzie to miało miejsce najprawdopodobniej w okolicy rozpoczęcia sezonu narciarskiego 2020/2021, czyli na przełomie listopada i grudnia.

Zieleniec Ski Arena
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomek Nawrot2020-10-24 09:29

  Wyszaleć?... Nie podoba mi się Pion Twoje określenie. Życzyłbym sobie na przyszłość bardziej adekwatne. Co do covid, temat ściśle związany z "sudeckością". "Nie pojedziemy do Czech na wycieczkę" - cały wpis dotyczy tematu pandemii...

 • Waldemar Brygier2020-10-23 11:37

  Postaram się baczniej przyglądać zamieszczanym tutaj komentarzom pod kątem ich "sudeckości"...

 • Pion2020-10-23 11:33

  Waldemarze. Chyba już czas wykasować z szacownego forum niekończące się komentarze nie na temat. Może wprowadzisz na NS rubrykę stricte covidową aby ci adwersarze mogli się tam wyszaleć.

 • Tomek Nawrot2020-10-22 09:51

  Hmm... Interesujący przypadek. Przytocz proszę moje wypowiedzi, w których rzekomo napisałem, że według mnie wszyscy rządzący to idioci. Przy okazji - w Twoim komentarzu jest błąd, bowiem kraj nie może być idiotą. Bo co oznacza, że jak napisałeś, kraj jest idiotą?
  I jeszcze jedno - masz imię i nazwisko? Bo nie chce mi się wierzyć, ale może rzeczywiście w dowodzie masz napisane eee?

  Kwestia rządzących to bardzo szeroki temat. Jednak najistotniejsze w nim są dwie rzeczy. Po pierwsze, żeby nie trafiały do rządu osoby przypadkowe, niekompetentne, o wątpliwej moralności. Po drugie, żeby decyzje podejmowane przez nich były optymalne i żeby były stworzone ku temu odpowiednie warunki. Nie może być jednowładztwa, które nadal jest powszechne. Nie może być tak, że najwięcej władzy skupionej jest w rękach pojedynczych osób: premiera, prezydenta, którzy podejmują decyzje niejednokrotnie sprzeczne z radami osób najbardziej kompetentnych w danym temacie. Niby mamy demokrację, ale nadal rządzenie w głównej mierze oparte jest tak, jak kiedyś na królu. Niby mamy demokratyczne wybory, ale jest to farsa wyborcza. Bowiem wybory w obecnej postaci nie pozwalają na wyłonienie najbardziej kompetentnych, najbardziej mądrych osób w państwie. Nie pomogą zmiany osób rządzących, dopóki nie zmieni się sposób ich wybierania.

  Co do radzenia sobie z epidemią przez rządy różnych państw, bo chyba tego dotyczy ostatni komentarz, to jest różnie. Te państwa, które spóźniły się z wprowadzaniem odpowiednich działań podczas pierwszej fali, z reguły wyciągnęły wnioski i teraz dobrze odrabiają lekcję. Przykładem są Włochy. Wcześniej była tam najbardziej dramatyczna sytuacja. Teraz jest u nich nominalnie tylko o 1 tys. więcej dziennie zakażeń niż w Polsce. Ale biorąc pod uwagę, że u nich testuje się o wiele więcej osób, to realnie zakażeń jest teraz więcej u nas. I tak, jak wiele państw radzi sobie teraz lepiej niż podczas pierwszej fali, tak u nas jest odwrotnie. W dużym stopniu zmarnowane zostały pozytywne efekty lock downu. Państwo wypłacało ogromne pieniądze tytułem rekompensat strat, ale poprzez zaniedbania i ignorancję w okresie od czerwca do teraz, ten ogromny koszt w dużej części został zmarnowany. Powinno powołać się komisję mającą na celu zbadanie tej sprawy i wskazanie osób za to odpowiedzialnych. Tym bardziej, że to nie tylko sprawa ogromnych pieniędzy, ale także utraty zdrowia i życia przez wiele osób.

  Prymusem światowym w dziedzinie radzenia sobie z covid jest Tajwan. Tam OD KWIETNIA DO TERAZ NIE BYŁO ANI JEDNEGO PRZYPADKU ZAKAŻENIA. To dzięki bardzo trafnym decyzjom i działaniom tam podjętych, przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Dzięki nim pozyskiwane były informacje, z jakimi osobami kontaktowały się osoby zarażone lub mogące być zarażone, testowało i kierowało na kwarantannę. Ktoś mógłby powiedzieć, że pozyskuje się i wykorzystuje prywatne informacje - gdzie kto przebywa i z kim się kontaktuje. Nie wiem, czy śmiać się czy płakać, gdy widzę w tv, gdy protestują u nas ludzie, że ogranicza im się wolność w związku z covid. Oczywiście, że się ogranicza, ale jest to konieczne i jest to dla dobra ich i wszystkich innych. Myślę, że sukces Tajwanu to nie tylko podjęte odpowiednie działania przez rząd, ale także dyscyplina tamtejszej społeczności charakterystyczna dla azjatyckich narodów.

 • eee2020-10-21 22:33

  Tomaszu Nawrocie. Wg. Ciebie wszyscy rządzący od Chin , po Amerykę, Niemcy , Wielką Brytanie, Włochy, Hiszpanię i wszystkie kraje świata to idioci, tylko Ty i tobie podobni mają "rację". Jak będziesz miał gorączkę nie sprawdzaj temperatury tylko rozbij termometr. Od razu będziesz miał 36,6 stopni temperatury.

 • Tomek Nawrot2020-10-18 20:40

  "O tym, że ten cały covid do pięt nie dorasta "epidemiom" gryp sezonowych nie mówią żadni obywatele, a statystyki i..." - gdzie Ty człowieku żyjesz? Przyleciałeś przed chwilą z Marsa? Zobacz statystyki w szpitalach, gdzie brakuje łóżek dla mających covid i brakuje personelu medycznego. To jest nie dorastanie do pięt grypom??? ZGRYWASZ SIĘ CZY UDAJESZ CZŁOWIEKA NIESPEŁNA ROZUMU? Sugeruję włączenie wszystkich rezerw swojego umysłu - może zrozumiesz.

  Kto to jest profesor Gut? A może występuje on w TVPiS? Choć i tam skończyła się propaganda i ignorancja w tym temacie. Tak więc nie wiem, skąd go wytrzasnąłeś. Ale to nie dziwi, bo jak w każdej dziedzinie życia, tak i wśród naukowców, w tym profesorów, są odmieńcy. Ja oglądam wiadomości na TVN i Polsacie. I od początku pandemii nie było tam żadnego Guta. Natomiast byli inni profesorowie mówiący, że porównywanie covid do grypy jest totalną ignorancją lub niewiedzą.

  "Zaś sam wirus dezinformacji, wylewa się codziennie z odbiorników telewizyjnych i pierwszych stron gazet... I to jest właśnie prawdziwa epidemia, za którą podziękujmy głównie medialnym decydentom." - to ewidentnie potwierdza, że jesteś zwolennikiem teorii spiskowych. Były już na ten temat artykuły w Polityce i Newsweeku wyjaśniające, dlaczego ludzie im ulegają. Zachęcam do lektury. A jest to groźne zjawisko, bo potęguje niezrozumienie, co w przypadku covid przekłada się na liczbę ofiar śmiertelnych i wiele cierpienia. Stąd tak ważne jest przeciwdziałanie tym teoriom. Jednak rząd palcem nie kiwnął w tym temacie.

  "śmiertelność znikoma" - zakładam, że umiesz liczyć. To policz sobie, ile umrze osób, gdy zostaną zarażeni wszyscy. Twoi rodzice żyją? Dla przykłady moja mama ma 73 lata i choroby współistniejące. Znajduje się w najwyższej grupie ryzyka. W niej prawdopodobieństwa śmierci jest wysokie. Chciałbyś, aby życie tych osób zależało od rachunku prawdopodobieństwa?

  "Natomiast o "skuteczności" szmatek na twarzy..." - No to włączamy logiczne myślenie. Otóż podczas mówienia emitowane są kropelki śliny, w których urzęduje wirus u osób zarażonych. Kropelki te trafiając na przeszkodę w postaci tkaniny zatrzymują się na niej. Jeśli nie wierzysz, zrób eksperyment. Weź rozpylacz, może być płyn do mycia szyb, i rozpylaj z jednej strony na trzymaną szmatkę. Patrz, czy z drugiej strony widać kropelki w powietrzu, czy szmatka je zatrzymuje. Nie wierzysz? Zrób go i podziel się tu w komentarzu jego wynikiem.
  Słowacja była pierwszym krajem, który wykazał skuteczność maseczek i wprowadził obowiązek ich noszenia. Nie bez przypadku w kraju tym odsetek zarażonych i zmarłych był najniższy w całej Europie. Maseczki nie chronią przed zarażeniem osobę, która ją używa. Chyba, że jest profesjonalna i chroni przed wirusami, ale do tego potrzebne są jeszcze szczelne okulary. Natomiast CHRONI INNE OSOBY, ABY ICH NIE ZARAZIĆ, ABY WIRUS SIĘ NIE ROZPRZESTRZENIAŁ.

  Można dyskutować co do tego, że obecne środki przeciwdziałania epidemii nie są najlepsze. Jeśli jednak ktoś w tej sytuacji pisze to, co napisał, to jest to groźne, bo może wirusem niezrozumienia zarazić inne osoby na to podatne. Stąd nie można przejść obok tego obojętnie.

 • ano2020-10-17 16:22

  Do - Paweł Rembasz. Prosze zgłosić się do szpitala jako wolontariusz i tam wykazać się Swoją "odwagą" .

 • Paweł Rembarz2020-10-17 13:05

  @Tomek Nawrot.
  Narciarze z przyłbicami i maseczkami na stokach. Taak...bardzo "ciekawa" alternatywa dla ludzi spędzających czas na łonie Natury. Może następny krok to OP1?
  Ignorancja obywateli? A to ciekawe. O tym, że ten cały covid do pięt nie dorasta "epidemiom" gryp sezonowych nie mówią żadni obywatele, a statystyki i...sami lekarze (np. prof Gut- wirusolog). I tyczy się to nie tylko liczby zarażeń ale też śmiertelności, która wciąż pozostaje znikoma. Natomiast o "skuteczności" szmatek na twarzy już się nie będę wypowiadał, gdyż temat też już był wielokrotnie wałkowany i odpowiednio przedstawiany, nawet przez niedawnych członków rządu. Ale nic to- covidianie wiedzą lepiej. Zaś sam wirus dezinformacji, wylewa się codziennie z odbiorników telewizyjnych i pierwszych stron gazet. Ale jak to kiedyś powiedział jeden konusowaty minister: "kłamstwo powtórzone 1000x staje się prawdą". I to jest właśnie prawdziwa epidemia, za którą podziękujmy głównie medialnym decydentom. Zaczynam zresztą zachodzić w głowę, czy na łamach tej witryny, nie spełnia Pan zresztą roli tożsamej? I raczej znam już odpowiedz...

 • Tomasz Drożdż2020-10-16 18:58

  Może i dobre wiadomości, bo coś się niby rozwija.
  Jednakże całkowicie zgadzam się z p. Wiesławem Michna. Brak MPZP sprawia, że przebojowy inwestor przewalczy postawienie czegokolwiek i byle gdzie w Zieleńcu. Słusznie Pan zwraca uwagę na to, że nastąpiło przesłonięcie kościoła Św. Anny nowym budynkiem. Dodam - kiczowatym budynkiem, przeskalowanym w stosunku do otoczenia. Kiedyś, na dość ważnym spotkaniu dotyczącym strategii rozwoju infrastruktury turystycznej powiedziałem, że przykład bezczelności i bezkarności Gołębiewskiego w Karpaczu będzie promieniował na inne miejscowości, które zostaną podobnie zeszpecone. Niestety, miałem rację.

  Grzechem głównym Zieleńca jest to, że nikt nie jest zainteresowany sensownym połączeniem komunikacyjnym Dusznik Zdr., a dokładniej Podgórza z Zieleńcem. Wyciągiem kanapowym, kolejką wagonikową lub zębatą lub czymkolwiek innym, niż wąska i kręta droga. Logiczne jest, że samochody powinny zostać na parkingach na dole (jest miejsce), zamiast pchać się w korkach pod górę. Kto był w Zieleńcu w zimowe weekendy - wie o co mi chodzi. Hałas, smród, kierowcy, którzy nie umieją jeździć po zaśnieżonej drodze - to normalka tej miejscowości. A wieczorem - awantury przy wyjeździe z parkingów, korki itd. Plus dyżurni młodzieńcy, którzy za drobną opłatą pomagają wypchnąć samochody ze śniegowej brei albo siadają do bagażników tylnonapędowych BMW aby je dociążyć na wyślizganym podjeździe przed skrzyżowaniem, bo żaden z takich samochodów bez ich pomocy pod tę górkę nie podjedzie.

  Kompleks Duszniki Zdr. - Zieleniec ma warunki do tego, aby stać się wzorcowym obiektem sportowo - rekreacyjnym: zaplecze restauracyjno - noclegowe nie tylko na miejscu ale i w Dusznikach i porządną infrastrukturę narciarską w Zieleńcu. Marzy mi się, by kiedyś można było pozostawić samochód na dole, wjechać z nartami na górę wyciągiem, czy inną kolejką, skorzystać z uroków Zieleńca, a wieczorem zjechać na nartach do Dusznik. Tak jak robi się to np. w Austrii lub we Włoszech.

  Jestem realistą i obawiam się, że taki pomysł nigdy nie zostanie zrealizowany. Brak planu i interesy hotelarzy z Zieleńca skutecznie to zablokują. A Duszniki Zdr. nadal będą przesypiać swą szansę na ożywienie tego sympatycznego ale upadającego kurortu.

 • Adam Włoch2020-10-16 18:38

  Ktoś tu napomknął o jakimś rozwoju... Nie wiem, co rozwojowego jest w dewastowaniu przestrzeni i środowiska.

 • Tak i nie2020-10-16 17:49

  Jeżeli chodzi o zasłonięcie kościoła powstałym tam nowym budynkiem , to prawda. To unikatowe miejsce powinno być niezabudowane. Pozostałe inwestycje są potrzebne , pomimo zastrzeżeń do ich niekoniecznie ładnej architektury.

 • Wiesław Michna2020-10-16 10:19

  Przykład Zieleńca dowodzi, jak klasycznie sp .... ć piękną sudecką miejscowość. Brak planu zagospodarowania terenu, tylko studium. Każdy budynek w innym stylu. Powstający moloch Infiniti na 1000 miejsc (nieczystości chyba zaleją Duszniki, bo słabo jest tam z kanalizacją.) Ostatnia inwestycja p.Kamyczków obok "Hanki", która całkowicie zasłania z drogi widok kościoła. Wyciągów też absurdalnie dużo na tak małej powierzchni; jeden tuż obok cmentarza i kościoła. Jednym słowem ... PORAŻKA!

 • Tomek Nawrot2020-10-16 09:25

  Spokojnie. Maseczki, przyłbice i te sprawy ;) A tak na poważnie - to, co mamy obecnie, to efekt ignorancji nie tylko rządu, który zmarnował czas od maja, w którym mógł się przygotować na drugą falę, ale także ignorancja wielu obywateli, a szczególnie tych, którzy sieją dezinformację, jakoby covid był mniej groźny od zwykłej grypy i jakoby noszenie maseczek nie przynosiło efektu. To jest wirus dezinformacji i niedojrzałości intelektualnej - groźniejszy od covid, bo przyczynia się w dużym stopniu do tego, że koronawirus rozprzestrzenia się coraz bardziej.

 • Paweł Rembarz2020-10-15 20:22

  A za parę tygodni zapewne i tak wszystko pozamykają, bo krwiożerczy i zjadliwy wirus ruszy szturmem i pod tamtejsze wyciągi, by podstępnie zakażać przebywających tam narciarzy i turystów...

 • super2020-10-14 15:24

  Super - tak trzymać.

 • Tomek Nawrot2020-10-14 13:02

  Super! Fajnie się rozwija. Pamiętam, jak były 3 wyciągi linowe, a tu już 7. Bardzo dobra informacja o nowej wieży. Ponoć już tam spadł śnieg..

Komentarz
Facebook