Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 26890Wszystkich: 5773270

Zima w końcu na dobre zawitała w Karkonosze

2015-01-09 17:48

     Zima w Karkonoszach rozpoczęła się w tym sezonie bardzo późno. Mimo, że pierwsze opady śniegu na Śnieżce wystąpiły już 22 września 2014 roku, to trwała pokrywa śnieżna zaczęła się tworzyć dopiero na początku grudnia 2014 r. 

     Przez dłuższy czas miąższość pokrywy śnieżnej w Karkonoszach była niewielka. Sytuacja zmieniła się po intensywnych opadach śniegu obserwowanych w dniach 3-5 styczna 2015 r., w wyniku których grubość warstwy sniegu powyżej górnej granicy lasu w wielu miejscach przekroczyła 50 cm. Opady śniegu występowały przy udziale silnego wiatru, który powodował przenoszenie śniegu z miejsc wywiewania do miejsc jego akumulacji. To spowodowało duże zróżnicowanie miąższości pokrywy śnieżnej od 30-40 cm na dowietrznych częściach stoków do nawet 150 cm w obniżeniach terenowych, zaspach oraz w kotłach polodowcowych i niszach niwalnych.

     W okolicach Szrenicy średnia miąższość pokrywy śnieżnej w strefie górnej granicy lasu wynosi obecnie ok. 70 cm, średnia gęstość ogólna pokrywy śnieżnej wynosi ok. 290 kg/m3, a średni zapas wody w pokrywie śnieżnej wynosi ok. 200 mm. W strukturze wewnętrznej pokrywy śnieżnej zaobserwowano występowanie ok. 2 cm grubości warstwę lodu, nad którą znajduje się wierzchnia warstwa śniegu przewianego. Taka sytuacja stanowi potencjalne zagrożenie w przypadku wystąpienia głębokiej odwilży, która jest prognozowana na dni 9-10 stycznia 2015 r. Jeśli prognozy się potwierdzą i odwilż dotyczyć będzie również górnych partii Karkonoszy, woda pochodząca z opadów deszczu i tajania wierzchniej warstwy śniegu może na stromo nachylonych stokach penetrować w głąb pokrywy śnieżnej, a zwilżywszy nieprzepuszczalną warstwę lodową doprowadzić do powstania warstwy poślizgowej, po której bardzo prawdopodobne jest ześlizgiwanie się wierzchniej warstwy śniegu powodując powstawanie lawin śniegu mokrego.

     Mimo, że Karkonoski Park Narodowy co roku zamyka najbardziej zagrożone lawinami odcinki szlaków turystycznych, nie można jednak wykluczyć umyślnego bądź przypadkowego znalezienia się osób w terenie zagrożonym lawinami. Dlatego też ważne jest, aby osoby te były dobrze poinformowane o stopniu aktualnego zagrożenia lawinowego. Taki codziennie aktualizowany komunikat lawinowy jest publikowany przez Karkonoską Grupę GOPR.

     Aktualnie, wraz z nowymi opadami śniegu i towarzyszącym im silnym wiatrem, warunki dla uprawiania turystyki w górach znacznie się pogorszyły, w wielu miejscach utworzyły się zaspy o miąższości nawet 150 cm oraz na wielu odcinkach szlaków, gdzie śnieg został wywiany, występuje oblodzenie. Dodatkowo Karkonoska Grupa GOPR ogłosiła 2 stopień zagrożenia lawinowego. W związku z tym prosimy turystów wybierających sie w najbliższym czasie w Karkonosze o odpowiednie przygotowanie się i zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajcie: w tej chwili w górach warunki są prawdziwie zimowe i bardzo trudne!

[Krzysztof Krakowski - Stacja Monitoringowo-Badawcza KPN]
Karkonoski Park Narodowy - www.kpnmab.pl

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook