Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 11099Wszystkich: 6433539

Zmarł Martin Chaloupka

Martin Chaloupka. Fot. Petr Šimr - denik.cz
Martin Chaloupka. Fot. Petr Šimr - denik.cz
2015-07-20 08:58

     Do ostatniej chwili w jego oczach można było zobaczyć błyski, które charakteryzowały jego życie, działalność, humor i wielkie plany. Jeszcze na początku czerwca, na przekór chorobie, uczestniczył w ponownym odsłonięciu pomnika-fontanny sikającego kundelka, nowego symbolu Kryštofova Údolí, który przyciąga do wsi wciąż więcej i więcej turystów. Martin Chaloupka zmarł wieczorem, 17 lipca.

     Chaloupka urodził się 17 maja 1947 roku we Fryštácie (dzisiejsza Karvina). Kiedy w pierwszej połowie lat 80-tych kupił chałupę w Kryštofovym Údolí (koło Liberca), nie spodziewał się, że tak mocno zwiąże swe życie z tą miejscowością. Otworzył tutaj niedużą cukiernię, potem na starym śmietnisku zbudował pole do mini golfa. Kiedy Gertruda Antošová opowiedziała mu o starej tradycji budowy szopek betlejemskich i wspomniała, że część jednej z takich szopek leży w miejscowej gospodzie, w jego umyśle zrodziła się myśl utworzenia muzeum poświęconego szopkom.

      Kryštofovo Údolí, jak i licznie przybywający do wsi turyści, wiele zawdzięczają Martinowi Chaloupce. To na przykład dzięki niemu symbolem miejscowości stał się sikający pies. Jak sam mówił, w tym przypadku inspiracją dla niego była Bruksela. Wyjaśniał przy tym, że każdy wie, iż głównym miastem Unii Europejskiej jest Bruksela, ale mało kto wie, że główną wsią Unii Europejskiej jest Kryštofovo Údolí. Tak więc, skoro Bruksela ma swego sikającego chłopca, dlaczego Kryštofovo Údolí nie miałoby mieć sikającego psa, który jest tak typowym zwierzęciem na wsi?

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl

 

Zobacz także:
Kryštofovo Údolí ma nową atrakcję 
Uszkodzony pomnik sikającego psa

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook