Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Wraz z początkiem sierpnia na tory wróciły lub zostały wydłużone trasy kolejnych pociągów Kolei Dolnośląskich. Zmianą zostało objętych w sumie 18 połączeń, które wcześniej, z uwagi na epidemię koronawirusa, uległy ograniczeniu. Koleje Dolnośląskie zdecydowały się na przywrócenie kolejnych połączeń na trasach, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pasażerów. Jest to kolejny etap odmrażania połączeń kolejowych, które miało swój początek w maju tego roku.
- Mamy świadomość, że Dolnoślązacy oczekują, by pełna siatka połączeń wróciła jak najszybciej, bo wielu osobom cięcia kursów, jakie wymusił na nas koronawirus, wciąż uprzykrzają życie. Uruchamiamy więc kolejne połączenia, bo o ile nie stanęliśmy jeszcze w pełni na nogi, o tyle wsłuchujemy się w głos naszych pasażerów. Chciałbym również zapewnić, że robimy co w naszej mocy, by wszystkie nasze pociągi wróciły na tory jak najszybciej – komentuje Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.
W efekcie piątego etapu przywracania połączeń, praca eksploatacyjna przewoźnika osiągnie poziom blisko 83% planu z przed epidemii.
Więcej pociągów do Krotoszyna i Wałbrzycha
Pociągi przywracanych relacji dotrą do miast znajdujących się w całym województwie. Do rozkładu jazdy powrócą m.in. połączenia do Krotoszyna, Jelcza-Laskowic, Węglińca czy Legnicy. Dodatkowo, pasażerowie będą mogli skorzystać z nowego połączenia relacji Wałbrzych Miasto – Wrocław Główny. Pociągi w stronę Wałbrzycha odjeżdżać będą o godzinie 13:23, natomiast powrót do stolicy Dolnego Śląska planowany jest na godzinę 19:28.
Zmiany w rozkładzie obejmą również terminy kursowania pociągów. Dotychczasowe połączenie z Wrocławia Głównego (odjazd 13:35) do Krotoszyna (przyjazd 15:18) oraz powrotne, odjeżdżające ze stacji Krotoszyn o godzinie 16:18, zmienią częstotliwość swoich kursów. Od 1 sierpnia pociąg tej relacji będzie kursować codziennie. Zmianie ulegnie również połączenie Wrocław Główny (11:31) – Wałbrzych Miasto (12:23), które zostanie wydłużone do stacji końcowej Szklarska Poręba Górna.
Pełna lista zmian oraz aktualny rozkład jazdy są dostępne na stronie internetowej przewoźnika.
"...cięcia kursów, jakie wymusił na nas koronawirus..." - on nic nie wymusił, wymusiła pandemia urzędniczej głupoty.
Czy to nie skandal, że zakażeń przybywa a lasy wciąż otwarte? Teraz to chyba nawet zbliżanie się do pojedynczego drzewa winno być zakazane - to oczywiście idąc torem urzędniczego rozumowania naszych umiłowanych geniuszy Karpat i Sudetów.