Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 647Wszystkich: 14214491

Poznaliśmy wyniki konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”

2022-11-10 20:06

     Zakończyła się kolejna edycja konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska” zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. W tym roku wsie na Dolnym Śląsku po raz czternasty udowodniły, że nie tylko są miejscami pełnymi folkloru i tradycji, ale również potrafią wspólnie działać i dzielić się kreatywnością. Wyniki konkursu zaprezentował wicemarszałek Grzegorz Macko. W spotkaniu uczestniczyli także Renata Surma - Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej oraz Grzegorz Suduł, Dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych w urzędzie marszałkowskim.

     - Konkurs w którym rokrocznie wybieramy najpiękniejszą dolnośląską wieś to już tradycja. Jak co roku komisja konkursowa miała trudny wybór ze względu na wiele interesujących zgłoszeń. Ostatecznie zdecydowała się nagrodzić perłę południowej części Dolnego Śląska – Międzygórze – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko. - Dziękuję władzom gminy Bystrzyca Kłodzka za zgłoszenie do konkursu miejscowości Międzygórze i gratuluję wygranej, która dla każdego kto kiedykolwiek był w pięknym Międzygórzu z pewnością jest uzasadniona. Gratuluję również nominowanym i tym wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznym konkursie – dodaje wicemarszałek.

     Celem rywalizacji jest propagowanie działań mieszkańców oraz zachęcanie ich do pracy na rzecz swoich miejscowości. Konkurs od wielu lat wyłania spośród dolnośląskich wsi te najbardziej twórcze i najpiękniejsze. Komisja konkursowa w dziewięcioosobowym składzie w październiku podróżowała po Dolnym Śląsku, aby lepiej poznać zgłoszone miejsca i przedsięwzięcia do konkursu.

     - Dziękuję komisji konkursowej, która odwiedziła naszą gminę, ale przede wszystkim naszym mieszkańcom, którzy na co dzień dbają o nią. Planujemy w najbliższym czasie przeprowadzić dodatkowe inwestycje infrastrukturalne, dzięki którym nasza gmina stanie jeszcze bardziej atrakcyjna dla wszystkich, którzy zechcą ją odwiedzić. Czeka nas ogrom pracy, ale już teraz w imieniu swoim i mieszkańców bardzo serdecznie dziękują za to wyróżnienie. - mówi Renata Surma, Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej.

     Członkowie Komisji odwiedzali urokliwe miejsca, nietuzinowe budowle, zabytkowe kościoły, oglądali przedstawienia teatralne oraz występy zespołów ludowych. Koła Gospodyń Wiejskich oraz sołectwa przygotowały swoje popisowe potrawy i rękodzieła. W każdym z miejsc doskonale widoczna była współpraca między lokalnymi władzami, organizacjami pozarządowymi, Lokalnymi Grupami Działania, kościołami, związkami wyznaniowymi i mieszkańcami.

     - Komisja w pierwszej kolejności obejrzała wszystkie przedstawione przez kandydatów prezentacje w wersjach elektronicznych a następnie udała się w teren wizytując wszystkich uczestników konkursu. Cieszy nas fakt wzrostu zainteresowania gmin konkursem, co idzie również w parze z ogólnym wzrostem poziomu, pomysłowości i zaangażowania społecznego wśród uczestników konkursu. Niesłabnące zainteresowanie konkursem i społeczna chęć pokazywania istotnych sołeckich osiągnięć potwierdza potrzebę dalszej kontynuacji tego konkursu w roku przyszłym - co już dzisiaj planujemy – wyjaśnia Grzegorz Suduł, Dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych w urzędzie marszałkowskim.

     Ostatecznie komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach: Najpiękniejsza Wieś oraz Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi. Tegoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem: do kategorii Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi wpłynęło pięć zgłoszeń, a w kategorii Najpiękniejsza wieś kandydatów do tytułu było dziesięciu.

     W kategorii „Najpiękniejsza wieś” spośród 10 zgłoszonych wsi Komisja Konkursowa wybrała z wielkim trudem trzech laureatów konkursu:
I miejsce zajęła wieś Międzygórze z gminy Bystrzyca Kłodzka.
II miejsce zajęła wieś Pogwizdów z gminy Paszowice.
III miejsce zajmuje wieś Gola Świdnicka z gminy Marcinowice.

     W kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi” ze zgłoszonych 5 projektów Komisja Konkursowa wybrała trzy najlepsze. Najlepszym Przedsięwzięciem Odnowy Wsi w 2022 roku został projekt pn. „Świetlica wiejska Nasz drugi dom” zrealizowany we wsi Bagno w gminie Oborniki Śląskie. Laureatem II miejsca jest przedsięwzięcie „Promocja Idei Odnowy Wsi Dolnośląskiej poprzez organizację festynu integracyjnego pn. Święto Miodu oraz wydanie materiałów promocyjnych”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez pszczelarzy ze wsi Raszków w gminie Radków. III miejsce zajęło przedsięwzięcie pn. „Teatralne przygody we wsi artystycznych tradycji” zgłoszone przez wieś Ostroszowice w gminie Dzierżoniów

[materiały prasowe UMWD]
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Andrzej Szczawny2022-11-13 10:29

    Werdykt w pełni zasłużony. Międzygórze jest i było zawsze klimatyczne , choć bynajmniej nie z powodu jakości powietrza w sezonie grzewczym.

  • Tomek Nawrot2022-11-11 09:14

    "Najlepszym Przedsięwzięciem Odnowy Wsi w 2022 roku został projekt pn. „Świetlica wiejska Nasz drugi dom” zrealizowany we wsi Bagno w gminie Oborniki Śląskie." - W Obornikach Śl. mieszkam:) Dzisiaj z osobą, która realizowała ten projekt, a która jest jednocześnie sołtysem Bagna, będę przeprowadzał wywiad do lokalnej gazety, m.in. na temat tego projektu.

Komentarz
Facebook