Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1012Wszystkich: 13723151

Wrocławski gastronomik kończy 70 lat!

2018-02-12 21:32

     Z absolwentami wrocławskiego Zespołu Szkół Gastronomicznych z ul. Kamiennej spotykamy się podczas wycieczek, wakacyjnych wyjazdów, czy zwykłego wyjścia na rodzinny obiad, od kilkudziesięciu lat (szkoła powstała w 1947 roku). Pracują w hotelach, pensjonatach, gotują dla nas w restauracjach i wreszcie obsługują nas przy restauracyjnych stolikach. To od nich często zależy, jak wspominać będziemy wyjazd, czy rodzinny obiad „na mieście”.

     Od samego początku szkoła zmienia się i doskonali sposób nauczania, próbując nadążyć za wciąż zmieniającymi się trendami w gastronomii, hotelarstwie i turystyce. Przynosi to wymierne efekty między innymi w postaci sukcesów, jakie odnoszą uczniowie w Olimpiadzie Hotelarskiej i konkursach wiedzy o turystyce i hotelarstwie. Obecnie kształci się w niej około 750 uczniów, w klasach o profilu gastronomicznym, hotelarskim i turystycznym. Absolwenci szkoły uzyskują tytuły kucharza, kelnera, a także technika hotelarstwa, obsługi turystycznej oraz żywienia i usług gastronomicznych. 
 

     Z okazji przypadającego w tym roku 70-lecia szkoły, przygotowane zostało nowe logo placówki, które zaprezentowano dzisiaj podczas konferencji prasowej. Jest przejrzyste, nowoczesne i zawiera wszystkie elementy ważne dla szkoły. – Logo ma kształt tarczy szkolnej. Znajduje się na nim kilka ważnych elementów, np. czapka kucharska nawiązująca do głównego profilu szkoły, litera „W”, która w oczywisty sposób wiązana jest z Wrocławiem, ale w naszym zamyśle jest również kołnierzykiem kelnerskim, jest książka czyli wiedza, ale dla nas to także otwarta karta menu oraz skrzydła pozwalające polecieć w świat, który z kolei symbolizuje globus na ostatnim polu – mówi Magdalena Mańkowska z Kocham Jeść, która zainicjowała i koordynowała stworzenie nowego logo.


     Zespół Szkół Gastronomicznych może pochwalić się wieloma sukcesami swoich uczniów w branżowych konkursach i olimpiadach. Między innymi, w ubiegłym roku Adrian Szot został laureatem Olimpiady Wiedzy o Turystyce, a Sylwia Wójcik Pierwszą Wicemistrz Wiedzy Hotelarskiej. To nie jej pierwszy sukces, bo w 2016 roku została finalistką Olimpiady Hotelarskiej. Zapytaliśmy jąo plany na przyszłość oraz jakie trzeba posiadać umiejętności, by tak wysoko uplasować się w gronie najlepszych:

     - Na pewno trzeba lubić to, co się robi i czuć powołanie. Jeśli zrozumiemy, że hotelarstwo to sztuka gościnności i sztuka nawiązywania relacji, to pozwala nam to zdobywać wysokie miejsca w branży, którą sami przecież dla siebie wybraliśmy. Szkoła ma bardzo dobrą opinię wśród młodych ludzi w mieście i gdy stanęłam przed wyborem, stwierdziłam że hotelarstwo to jest dziedzina, w której chciałabym działać, stąd tutaj jestem. Uczę się na ostatnim roku, ale mam nadzieję dalej kształcić się w hotelarstwie i ufam, ze coś z tego będzie, tym bardziej, że po Olimpiadach, Polska Akademia Gościnności wystawia nam listy polecające, które pozwalają zdobyć dobrą pracę.

     Szkoła ma duże wsparcie wśród uznanych zawodowców, którzy niejednokrotnie są jej absolwentami. Wspierają młodszych kolegów swoją wiedzą, dzielą się doświadczeniem i umiejętnościami. Są wśród nich szefowie kuchni wrocławskich restauracji, menadżerowie restauracji i hoteli, specjaliści od lat związani z branżą gastronomiczną, a także lokalni producenci żywności, którzy dzielą się wiedzą o produkcji np. produktów kiszonych, czy serów. To wszystko powoduje, że nauka w Zespole Szkół Gastronomicznych odbywa się na wielu płaszczyznach, nie tylko w szkolnych klasach i pracowniach, ale również poza budynkiem szkoły. Pozwala to mieć nadzieję na wysoki poziom absolwentów, co w prostej linii przełoży się na zadowolenie nas, gości pensjonatów, hoteli oraz restauracji.

Waldemar Brygier – NaszeSudety                                                                                                                                                     
Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Silesiophilus2018-02-15 21:31

    Taaaaaaaaaaaaaaaaaak, to były czasy!

Komentarz
Facebook