Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Region Szumawa, nazywany, ze względu na swe położenie i przyrodę, zielonym dachem Europy, znajduje się na pograniczu Czech, Austrii i Bawarii. Znajdziemy tu jeziora polodowcowe, rozległe torfowiska i pozostałości dawnych puszcz, do których należy na przykład Puszcza Boubínska. Spośród rzadkich gatunków zwierząt żyją tu między innymi rysie. Szumawa jest prawdziwym rajem dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej. Kryształowo czysta woda rzeki Vydry, wioska górska Kvilda, trasa do Jeziora Czarnego i Diabelskiego czy wycieczka do źródła Wełtawy z pewnością oczaruje każdego turystę.
Region zachwyca nie tylko piękną przyrodą, ciekawe miejsca znajdą tu także miłośnicy średniowiecznych zabytków. W szumawskich lasach znajdziemy trzy romantyczne zamki, oddalone od siebie o około 20 kilometrów: potężne ruiny zamku Rabí, Kašperk, najwyżej położony zamek królewski w Czechach i Velhartice, z unikatowym mostem kamiennym.
Zamek Velhartice został zbudowany w latach 1290 - 1310 jako rodowa siedziba szlachty z Velhartic. Największego rozkwitu doczekał się za panowania Buška starszego i jego syna Buška młodszego z Velhartic, wiernych dworzan króla i cesarza Karola IV. Unikatem architektonicznym jest most kamienny łączący pałac, zwany Rajskim i przednią wieżę. Pod koniec XVIII wieku zamek zaczyna podupadać. W 1945 roku ostatni właściciele, szlachta z rodu Windischgrätzów, musieli opuścić zamek. Stał się on własnością państwa. Obecnie wnętrza średniowiecznego zamku i renesansowego pałacu są otwarte dla zwiedzających. Trasy zwiedzania prezentują życie społeczeństwa i arystokracji od XV do XVII wieku.
Zamek Kašperk leży na wysokości 886 m n.p.m. i jest najwyżej położonym zamkiem królewskim w Czechach. Został zbudowany w 1356 roku przez króla czeskiego i cesarza rzymskiego Karola IV, aby chronił granice kraju z sąsiednią Bawarią i zabezpieczał trakt handlowy, zwany Złotym Szlakiem. Zamek leży w otoczeniu pięknej, szumawskiej przyrody. Z wież zamkowych rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Na turystów czeka kilka tras zwiedzania, prezentujących życie codzienne mieszkańców zamku. Dla najmłodszych gości organizowane są specjalne zwiedzania w historycznych strojach.
Potężny zamek Rabí, ochraniający pokłady złota w rzece Otavie i szlak handlowy między miastami Sušice i Horažďovice, założyła prawdopodobnie około 1300 roku szlachta z Rýzmberka. Zamek był dwukrotnie oblegany i zdobyty przez husytów. To właśnie dzięki nim trafił na strony czeskich podręczników historii jako miejsce, w którym Jan Žižka, słynny przywódca taborytów, stracił swoje drugie oko. Obecnie pozostałości zamku Rabí, uważane są za największe ruiny zamkowe w Czechach. Otaczają je niemal trzy kilometry zachowanych murów obronnych. Warto wspiąć się na potężną wieżę, z której roztacza się wspaniały widok na okolicę, zajrzeć do głębokiej studni, ręcznie wyciosanej w skale i podziemi zamkowych, z naturalną szatą naciekową, w których znajdowały się cele więzienne. W komnatach zobaczymy między innymi średniowieczne piece kaflowe i modele zamku z różnych epok.
Na wycieczkę do regionu Szumawy możemy wybrać się po zwiedzeniu Pilzna. Odległość z Pilzna do zamku Velhartice wynosi 65 kilometrów. Po drodze warto zatrzymać się w mieście Klatovy, nazywanym bramą do Szumawy. Ciekawostką na rynku jest apteka Pod Białym Jednorożcem, z bogato zdobionym, barokowym umeblowaniem. Apteka pełniła swą funkcję do roku 1966, następnie otwarte zostało w tym miejscu muzeum aptekarstwa. Legendarny róg, od którego pochodzi nazwa apteki, można zobaczyć wprawdzie do dnia dzisiejszego, specjaliści doszli jednak do wniosku, że nie mamy tu do czynienia z rogiem mitycznego jednorożca, lecz z zębem narwala morskiego. W pobliżu rynku, pod kościołem jezuickim pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Ignacego znajdują się katakumby. Pełniły one funkcję grobowca dla członków zakonu, jego zwolenników i ważnych mieszczan. Ich zmumifikowane ciała można tu zobaczyć do dziś. Warto także wejść na galerię widokową Czarnej Wieży, która znajduje się w południowej części rynku i mierzy 81 metrów. Rozciąga się z niej piękny widok na miasto i Szumawę.
Informacje turystyczne o Czechach w języku polskim: www.visitczechrepublic.com/pl-PL