Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 11129Wszystkich: 6433569

Czy Lučany dostaną pieniądze na wieżę widokową?

źródło: Urząd Miasta Lučany nad Nisą
źródło: Urząd Miasta Lučany nad Nisą
2015-07-21 09:49

     Władze województwa libereckiego rozważają możliwość finansowej pomocy miejscowości Lučany, która kilka lat temu za sumę ponad 2,5 miliona koron kupiła wieżę widokową Bramberk. Wieża wczesniej była własnością prywatnej firmy, która zbankrutowała i przez wiele lat turyści nie mieli dostępu wieży. Zmieniło się to w 2010 roku, kiedy Lučany wynajęły wieżę, a dzięki publicznej zbiórce wyremontowały schody prowadzące na platformę widokową.

     W ubiegłym roku informowaliśmy w artykule „Wieża widokowa na sprzedaż“ o chęci kupna wieży przez miasto i tak też się stało, ale do spłacenia pozostało jeszcze ok. 450 000 koron, co przekracza możliwości finansowe Lučan. Szkoda by było, aby popularna atrakcja turystyczne znów została zamknięta, dlatego z pomocą w spłacie długu chce przyjść województwo libereckie, które da 200 000 koron. Muszą się jednak na to zgodzić radni sejmiku wojewódzkiego.

     Historia punktów widokowych w tym miejscu sięga 1889 roku, kiedy to Niemieckie Towarzystwo Ještědu i Gór Izerskich postawiło drewnianą wieżę widokową. Wieża cieszyła się dużą popularnością, ale drewniana konstrukcja szybko się zużywała i na początku XX wieku już było wiadomo, że trzeba będzie ją zastąpić nową budowlą. Ostatecznie zakończyła swój żywot w 1911 roku. Myśl postawienia nowej wieży zrodziła się szybko, ale do jej realizacji doszło dopiero dziesięć lat później. Kamienną wieżę otwarto urocvzyście 16 czerwca 1921 roku. Stoi do dnia dzisiejszego.

Waldemar Brygier - NaszeSudety.pl

 

Zobacz także:
Wieża widokowa na sprzedaż 
Wieża widokowa Bramberk - opis 
 

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook