Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2023-01-29 17:54

  Wznowienie długo oczekiwanej przez miłośników naszego regionu książki Krzysztofa R. Mazurskiego "Miłość i dramaty królewny Marianny", wreszcie dojdzie do skutku. Premiera planowana jest na 6 marca 2023 roku i oczywiście od tego momentu książka będzie dostępna w naszej Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej. 6 marca to świetny moment na jej wydanie, tuż przed Świętem Kobiet, a więc i świętem wspaniałej kobiety, jaką była, związana mocno z Dolnym Śląskiem, królewna Marianna Orańska...

 • 2022-12-27 22:28

  Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 92Wszystkich: 13088387

Miletín i Karel Jaromír Erben

     Karel Jaromír Erben (1811–1870) był osobą, która mocno zasłużyła się w badaniach nad folklorem czeskim i słowackim. Był m.in. etnografem, pisarzem oraz, historykiem. Zbierał ludowe porzekadła, pieśni narodowe, a w swych pracach przypominał stare baśnie i legendy. Jego „Kytice z pověstí národních” przez historyków literatury traktowane są na równi z „Balladami i romansami” Adama Mickiewicza w literaturze polskiej. Jako ciekawostkę można jeszcze dodać, że w jednej ze swych prac, opisujących słowiańskie baśnie i legendy, zamieścił pięć utworów w języku kaszubskim.

     K.J. Erben urodził się 7 listopada 1811 roku w Miletínie. Nic więc dziwnego, że postanowiono tutaj uczcić swego rodaka (Erben spędził tu swe dzieciństwo i czasy młodzieńcze), upamiętniając miejsca z nim związane i łącząc je w formie ścieżki dydaktycznej.

     Ścieżka ma swój początek przy domu, w którym urodził się Karel Jaromír Erben, ale wędrówkę po niej można oczywiście rozpocząć w dowolnym punkcie. W domu rodzinnym pisarza znajduje się dzisiaj muzeum poświęcone jego twórczości, życiu oraz czasom, w których przyszło mu żyć. Z miasta trasa prowadzi na północ, do źródełka przy którym stoi postać Południcy, a wokół rosną łany macierzanki. Tutaj poznać można historię rodziny Erbenów (dawniej rósł w tym miejscu czereśniowy sad, w którym pracował ojciec małego Karela). Kolejnym przystankiem jest dawne miejsce straceń, gdzie karano mieszkańców Miletína, którzy byli na bakier z prawem. Milszym miejscem jest kolejny przystanek, będący przy okazji dobrym punktem widokowym na miasto, gdzie spotkamy rzeźbę jeźdźca na koniu, związanego z jedną z legend. Kolejne przystanki pozwalają na odwiedziny w dawnym miletíńskim uzdrowisku, podziwianie panoramy miasta spod krzyża postawionego w 1811 roku, roku urodzin Erbena oraz wizytę na miejscowym cmentarzu, gdzie pochowani są najbliżsi pisarza. Na koniec ścieżka powraca do centrum miasta, do rynku, który nazwany został imieniem, jakże by inaczej, Karela Jaromíra Erbena.

     Powyższy opis dotyczy podstawowej wersji ścieżki dydaktycznej, ale można też ją poszerzyć o kolejny etap, który wymaga pokonania ok. 15 kilometrów. Na jej trasie napotkamy miejsca związane z życiem i działalnością Erbena, a także z przedstawionym przez niego baśniami i legendami, m.in. kościół św. Jakuba w Červenej Třemešnej, znany z ballady „Poklad”, staw Hluboký z powieści „Vodník”, staw Nadýmák z powieści „Štědrý den”, czy dawny browar w Miletínie.

     Miletín jest miastem, które stać się może świetnym miejscem startu do licznych wycieczek w bliższe i dalsze okolice. W ciągu roku odbywa się tutaj tez szereg ciekawych imprez, które przyciągają turystów. W kwietniu odbywa się tradycyjna pielgrzymka, w maju spotykają się w Miletínie miłośnicy piwa, w czerwcu swoje dni mają turyści piesi, którzy spotykają się w ramach zlotu poświęconego K.J. Erbenowi, a lipcu warto tu zajrzeć dla jarmarku świętojakubowego, na którym królują wyroby lokalnych rzemieślników.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook