Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Już niedługo na rynku księgarskim ukaże się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 8290Wszystkich: 5120676

Niszczeją chata i wieża na Lázku

Fot. Petr Krňávek - denik.czFot. Petr Krňávek - denik.czFot. Petr Krňávek - denik.czFot. Petr Krňávek - denik.cz
Fot. Petr Krňávek - denik.cz
Fot. Petr Krňávek - denik.cz
Fot. Petr Krňávek - denik.cz
Fot. Petr Krňávek - denik.cz
2015-09-02 22:15

     Lázek, najwyższy szczyt Wyżyny Zabrzeskiej leży co prawda daleko od polskich granic, ale jest dość często odwiedzany przez polskich turystów, a to za sprawą faktu, że wchodzi w skład Korony Sudetów. Od dłuższego czasu osoby odwiedzające szczyt bywają mocno zaskoczone stanem zarówno wieży widokowej, jak i stojącej przy niej chaty. Opuszczony budynek staje się ofiarą wandali i złodziei, którzy próbują ukraść, co tylko się da.

     Wokół budynku walają się śmieci i zdewastowane wyposażenie. Wewnątrz chaty jest jeszcze gorzej. Złodzieje ukradli już instalacje elektryczne, wyrwali też ze ściany masywny, żelazny piec. W pokojach obraz nędzy i rozpaczy: stosy poniszczonych sprzętów, wszędzie bałagan.

     W ostatnich tygodniach wieżą widokową i chatą zainteresowali się radni miasta Lanškroun oraz podmioty tworzące Związek Gmin Ziemi Lanškrounskiej. Na ostatnim posiedzeniu związku jednomyślnie podjęto uchwałę, która umożliwia staranie się związku o odkupienie zabudowań na Lázku. Jeśli się to powiedzie, być może znów wieża odzyska dawny blask, a w sąsiadującej z nią chacie będzie można skorzystać z gastronomii.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl

 


Zobacz także:
Wieża widokowa na Lázku 

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Egon Sum2015-09-04 21:25

  To bardzo, ale to bardzo przygnębiająca wiadomość. Oj Lázku, Lázku, na co ci przyszło...

Komentarz
Facebook