Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 7006Wszystkich: 5647401

Pelhřimovski kościół otrzyma drzwi

Fot. Fidel Kuba / denik.cz
Fot. Fidel Kuba / denik.cz
2015-11-17 23:34

     Od czasu, gdy władze kościelne przekazały ekologom ruinę kościoła w zanikłej wsi Pelhřimovy, stale się tutaj coś dzieje i co rusz dostajemy informacje o zakończeniu kolejnych prac. Mała osada na ziemi osobłoskiej, tuż przy granicy z Polską, nie miała szczęścia w swej powojennej historii: mieszkańcy zostali wysiedleni, a wieś powoli zanikła. Jednym z nielicznych ocalałych budynków jest dawny kościół, którym dzisiaj opiekuje się stowarzyszenie Hnuti Duha Jeseniky.

     Przez dziesięciolecia świątynia pozbawiona była drzwi, co skutkowało jej częstą dewastacją przez wandali, którzy do wnętrza mieli nieograniczony dostęp. Teraz się to zmieni, bo jeszcze w listopadzie zamontowane zostaną drzwi: przy wejściu głównym, pod wieżą i do zakrystii. W wieży wstawione zostaną również okna, co uchroni wnętrze przed deszczem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

     Członkowie stowarzyszenia starają się, by główne drzwi do kościoła jak najbardziej przypominały oryginalne, które wiele lat temu zostały ukradzione wraz z piaskowcowym portalem. Ich wykonanie będzie możliwe na podstawie zachowanych archiwalnych fotografii. Podobnie będzie z kamiennym portalem, który też zostanie odtworzony na podstawie zdjęć.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook