Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Prezentujemy najnowszy numer miesięcznika „Rowertour“, który w sierpniowym numerze nie oferuje co prawda nic dla miłośników sudeckich szlaków, ale z pewnością warto odnotować jego obecność na wydawniczym rynku. Polecamy szczególnie artykuł o Borach Tucholskich, trasach rowerowych wśród jezior Meklemburgii oraz artykuły o torbach na kierownicę i o gadżetach, które mogą się przydać podczas rowerowych wycieczek...
A oto pozostałe tematy sierpniowego „Rowertouru“:
Lubelszczyzna i Podkarpacie
Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus – przynajmniej jeśli chodzi o nasze pomysły na wyprawy rowerowe. Podczas tej ja chciałam odwiedzić swoje miejsca z dzieciństwa, a Maciek po prostu się zmęczyć. Ostatecznie spotkaliśmy się gdzieś pośrodku. Plan był prosty – wyruszyć gdzieś zza Warszawy i przez Janów Lubelski dojechać do Humnisk w Bieszczadach, z których pochodzę.
Bory Tucholskie
Z jednym musicie się zgodzić – ciekawych miejsc w Borach Tucholskich nie brakuje. I choć od lat spędzam tu wakacje (a konkretnie w Lińsku, 25 km na północny wschód od Tucholi), zawsze mam dylemat, w którą stronę popedałować. W tym rok u, podczas pięciodniowego pobytu, udało mi się zrealizować plan przejechania pięciu niezależnych od siebie jednodniowych tras.
Śląsk Cieszyński i Beskidy
Pięć języków, cztery dni, trzy państwa, dwie religie i tylko jeden ja. Spakowałem się już przedwczoraj, ale od paru dni leje. Dziś też ma padać, ale tylko do południa i tylko w górach. Wiatr? Północny, czyli zimny. Trzeba zrobić tak, żeby chociaż dął w plecy.
Rumunia
Plan mojej wyprawy był prosty. Samotnie dojechać rowerem z Polski nad Morze Czarne przez Słowację, Węgry i Rumunię, z czego dwa pierwsze kraje traktując jako tranzyt, a skupiając się tylko na zwiedzaniu ostatniego. Piękno Karpat zweryfikowało jednak wszystko.
Niemcy – Pojezierze Meklemburskie
Kochamy Niemcy – tym razem wybór padł na jeziora Meklemburgii, równie malownicze jak nasze Mazury czy Kaszuby, tyle że infrastrukturą rowerową biją je na głowę.
Wyspy Kanaryjskie: Gran Canaria – Lanzarote – Fuerteventura
Z czym kojarzą się Wam Wyspy Kanaryjskie? Z wakacjami w cieniu palmy, zarezerwowanymi dla zamożnych turystów? Czy z powulkanicznymi pustyniami i oazami zieleni, w których na szczęśliwej emeryturze mieszkają bogaci Europejczycy z północy kontynentu? Niestety, nie brzmi to zachęcająco.
Rowerowa baza podjazdów: Pogórze Rożnowskie – góra Wał
W paśmie pogórzy karpackich znajdziemy mnóstwo trudnych i krótkich ścianek, ale prawdziwych górskich przepraw o dużej różnicy wzniesień jest stosunkowo niewiele. Takich miejsc jest najwięcej przy przełomach rzecznych, gdzie urozmaicona rzeźba terenu wymusza agresywne trasowanie szos w poprzek grzbietów górskich. Taki układ mamy między innymi wokół góry Wał, której masyw od zachodu podmywa Dunajec, a od wschodu – Biała.
Akademia sakwiarza: gadżety przydatne w podróży
W sklepach turystycznych można znaleźć wiele niezwykłych gadżetów, które ułatwiają podróżowanie. Choć nie wszystkie z nich są niezbędne, niektóre naprawdę warto włączyć na stałe do wyprawowego ekwipunku. Mobilna łazienka, dobra czołówka czy kompaktowy zestaw narzędzi właśnie do nich należą.
Poradnik: torby na kierownicę
Torba na kierownicę pozwala zabrać w podróż najpotrzebniejsze drobiazgi i korzystać z nich praktycznie bez schodzenia z roweru. Jej montaż możliwy jest na zdecydowanej większości kierownic. Każdego roku przybywa na rynku nowych modeli, których mnogość może coraz bardziej utrudniać dokonanie wyboru. Na co w takim razie zwracać uwagę przy wyborze?
Raport: szlaki rowerowe w Polsce
Atrakcyjne, Bezpieczne i Wygodne – takie powinny być rowerowe szlaki turystyczne, zwłaszcza te długodystansowe. Niestety, polscy rowerzyści wciąż są skazani na krótkie odcinki takich tras lub wyjazd za granicę. Dlaczego? Po pierwsze, wspomniane cechy idealnego szlaku są albo ignorowane przez osoby i instytucje je tworzące, albo niewłaściwie rozumiane. Po drugie, wciąż brakuje skoordynowanych działań związanych z turystyką rowerową.
Styl życia: Jacek Herman-Iżycki
Pasjonują go podróże oraz fotografowanie, odwiedził 50 państw. Jacek Herman-Iżycki w roku 1980, jako pierwszy Polak, przejechał rowerem przez pustynny obszar Sahary; notatki oraz zdjęcia z tej wyprawy opublikował w wydanej właśnie książce „Rowerem przez Saharę i jeszcze dalej. Raport z podróży po Afryce w 1980 roku”.
Korespondencja: Jordania
Pustynia zmienia się codziennie, ale zmiany możemy dostrzec tylko wówczas, gdy czas pozwala nam się zatrzymać – dlatego pod Dżabal Umm ad Dami, na południu Jordanii, warto dojechać rowerem. Na brak postojów w drodze do najwyższej jordańskiej góry nie można narzekać!
Korespondencja: Meksyk
– Nie bierzcie tej fasolki, naprawdę nie polecam tej marki. Tortille, które kupiliście, najlepsze będą ze świeżym, białym serem i awokado. Odwracam się zaskoczona. Przede mną stoi szpakowaty, uśmiechnięty pan z wąsem. Podążamy ulicą za naszym nowym znajomym. Nie mogę uwierzyć w tak zaskakujący przebieg wydarzeń. Dopiero co wjechaliśmy do Meksyku, a tu już zapowiada się przygoda!
Zobacz także:
Strona www miesięcznika "Rowertour"