Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 679Wszystkich: 14215949

„Rowertour”, nr 5 (99) 2016

2016-05-05 06:27

     Majowy numer miesięcznika magazynu turystyki rowerowej "Rowertour" pełen jest ciekawych artykułów, porad i relacji, ale tym razem niewiele znajdą w nim miłośnicy Sudetów. Jako, że jednak nie samymi Sudetami człowiek żyje, oprócz położonych w Górach Izerskich Kotliny i Gierczyna, które znalazły się w dziale zatytułowanym "Rowerowa baza podjazdów", szczególnie polecamy teksty o Podlaskim Szlaku Bocianim (to z własnego doświadczenia), Szwajcarii Połczyńskiej, Rumunii, a także nieco dalej położonej Malcie. Korespondencje z Peru i Alaski potraktujmy jako ciekawostki. Cenne są również artykuły o technice rowerowej i poradnik, jak radzić sobie z rowerem w pociągu. Na koniec warto poczytać o rowerach dla osób niepełnosprawnych, które produkowane są w Polsce...

Podlaski Szlak Bociani 
Rajd po Podlasiu będzie dla nas sporym wyzwaniem. Nie licząc dwóch weekendów na początku lata, była to nasza pierwsza rowerowa wyprawa. Wraz z 15-miesięcznym Franiem oraz 4,5-letnim Tadziem ruszyliśmy do Białowieży, która miała być punktem startowym naszej wyprawy Podlaskim Szlakiem Bocianim. Po drodze dołączyła do nas 5-letnia Marysia ze swoim tatą Jarkiem, później dojechała do nas jeszcze jej mama, Magda.

Połczyn-Zdrój i okolice
Niebiesko-zielony horyzont ozdobiony białymi chmurami i stokrotkami. Otwarte przestrzenie i delikatny wiatr, roznoszący zapach mleczy, oraz trawy pomiędzy soczystymi wzniesieniami. Czyżby widokówka z alpejskiej krainy? Na szczęście nie jest to an i daleka Szwajcaria ani zatrzymany na fotografii kadr. Jesteśmy w północno-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Drawskim.

Morawy: Góry Hostyńskie
Przejeżdżamy nad drugą najgłębszą jaskinią na świecie, aby wjechać prawie do nieba, przed bramy bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, położonej na wysokości ponad 700 metrów n.p.m. Jesteśmy w Czechach, na wschodnich Morawach, gdzie przed wiekami Cyryl i Metody krzewili wiarę chrześcijańską. Poruszamy się po obfitujących w pamiątki historyczno-kulturowe drogach rowerowych wzdłuż rzeki Beczwy i Gór Hostyńskich.

Z Warszawy na Mazury
Dwa rowery, dwie sakwy, dwie osoby, ale tylko jeden dzień i ambitny plan przejechania 216 kilometrów z Warszawy na Mazury. Wyczyn czy wypad możliwy dla każdego? Czy faktycznie trzeba mieć świ etny sprzęt i nadzwyczajną kondycję, by w ciągu jednego dnia przejechać na rowerze ponad 200 kilometrów? Okazuje się, że niekoniecznie.

Rowerowa baza podjazdów > Góry Izerskie: Kotlina i Gierczyn
Góry Izerskie tworzy szereg grzbietów górskich. Najbardziej na północ wysunięty jest Grzbiet Kamienicki. Granica między górami a pogórzem jest tu szczególnie widoczna, północne stoki cechują się znacznym spadkiem. Teren na trzech kilometrach obniża się o ponad czterysta metrów. Na tych zboczach już wiele lat temu rozlokowały się dwie wsie – Kotlina i Gierczyn.

Rowerowy globtroter > przygotuj rower do wyprawy
Teoretycznie sprawa jest prosta – do turystyk i rowerowej są przeznaczone rowery trekkingowe. Mają one koła w rozmiarze 28”, niezbyt szerokie opony od 1 do 1,5”, bagażnik, błotniki, oświetlenie, nóżkę oraz wygodną kierownicę.

Poradnik > rower w pociągu
Tak, naprawdę są tacy cykliści, którzy nigdy nie przewozili swoich rowerów pociągiem! Warto tę barierę pokonać, bo niezależnie od tego, co tu i ówdzie można usłyszeć, kolej to mimo wszystko najlepszy sposób na szybkie przemieszczenie się bez konieczności pedałowania, a zatem poszerzenie możliwości rowerowego poznawania świata.

Przegląd > rowery crossowe w cenie 2600-2800 złotych
Rowery crossowe to sprzęt opracowany z myślą o rekreacji – czasem mniej, czasem bardziej nastawiony na sport, ale nigdy nie przeznaczony do wyścigów. I bardzo blisko spokrewniony z rowerami trekkingowymi, z którymi łączy go nie tylko rozmiar kół, ale i większość stosowanego osprzętu: amortyzatory, opony i napędy. Geometria tych dwóch rodzajów rowerów jest tak podobna, że gdyby zamienić je osprzętem niewielu by zgadło, który jest który!

Styl życia > Stanisław Misiarz
Stanisław Misiarz mieszka w Tychach, gdzie od roku 1987 prowadzi zakład produkcji sprzętu rehabilitacyjnego. Jego życiową misją jest pomaganie niepełnosprawnym w przełamywaniu barier. Pasja stała się jego zawodem. Poza specjalnymi rowerami produkuje też wózki inwalidzkie, foteliki samochodowe, a nawet meble do rehabilitacji. Pracując, zaniedbał własne zdrowie, porusza się z coraz większym trudem, lecz wciąż nie ma czasu, aby zadbać o siebie...

Korespondencja > Peru
Wyjeżdżamy z Boliwii, wjeżdżając do Peru od strony południowej. Kraj wita nas jedną wielką piaskownicą, ciągnącą się przez setki kilometrów. Raz po raz zza pustynnych wydm wynurza się odrobina oceanu, ciesząc oko swoim bezkresem.

Korespondencja > Kanada i USA: Kolumbia Brytyjska, Jukon, Alaska
Ostatnie trzy dni upływają nam na pieczołowitych przygotowaniach. Od Anchorage – naszej mety – dzieli nas 2400 kilometrów odludnych, leśnych ostępów Kolumbii Brytyjskiej, Jukonu i Alaski. Trasa, którą zamierzamy obrać, zanim dobijemy do Alaskan Highway, to droga nr 37, bardziej znana jako Cassiar Highway. Do pokonania mamy 725 kilometrów pełnych dzikiej zwierzyny.

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook