50-lecie odkrycia Jaskini Niedźwiedziej
Pół wieku temu odkryto najpiękniejszą polską jaskinię – Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie. Dla jaskini to niewiele, jednak dla osób związanych z jej odkrywaniem, badaniem, ochroną i udostępnianiem to znaczący jubileusz. Z tego powodu wszyscy zaproszeni goście spotykali się w Stroniu Śląskim i Kletnie w dniu 24 września 2016 r. aby wziąć udział w uroczystościach związanych z 50 -tą rocznicą odkrycia Jaskini.
Do Centrum Edukacji Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim przybyło prawie 300 osób, gdzie odbyła się część oficjalna, na której nie zabrakło odznaczeń, przemówień, akcentów muzycznych oraz sympatycznego występu dzieci z Przedszkola Miejskiego w Stroniu Śl. Jaskinia Niedźwiedzia została wyróżniona przez Ministra Sportu i Turystyki odznaką honorową „Za zasługi dla Turystyki”. Następnie uroczystości przeniosły się do Kletna do Jaskini Niedźwiedziej, gdzie miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej osobom zasłużonym dla jaskini, a niestety już nieżyjącym. Po odsłonięciu tablicy ok. 120 osób zwiedziło Jaskinię, a następnie wszyscy udali sie na poczęstunek do kamieniołomu Kletno I.
Odkrycie Jaskini Niedźwiedziej 14 października 1966 r. było przypadkiem, który na zawsze zmienił życie wielu osób, zmienił też oblicze Gminy Stronie Śląskie, która zyskała rozgłos i obiekt turystyczny, który przyciąga jak magnes co roku rzesze turystów. To fenomen przyrody, który od momentu odkrycia stanowi cenny obiekt badań naukowych, a od chwili udostępnienia dla ruchu turystycznego jest atrakcją o randze międzynarodowej. Od udostępnienia 1983 roku, Jaskinię zwiedziło ok. 2 mln. 300 tys. osób.
Jaskinia została odkryta podczas prac eksploatacyjnych w kamieniołomie Kletno III 14 października 1966 roku. Po odstrzale, pracownikom odsłonił się otwór, a w jego wnętrzu natknięto się na dużą liczbę kości ssaków. Kilka dni później dokonano fachowych oględzin miejsca, oszacowano długość korytarzy (wówczas odkryto 200 metrów) i zbadano znajdujące się wewnątrz jaskini kości, które okazały się być szczątkami prehistorycznych zwierząt, głównie niedźwiedzia jaskiniowego – stąd też wzięła się nazwa jaskini. W następnych latach prowadzono dalszą eksplorację i prace badawcze, a od 1977 roku jaskinię wraz z otuliną uznano prawnie chronionym rezerwatem przyrody. Dla ruchu turystycznego jaskinia otwarta została w czerwcu 1983 roku. Korytarze jaskini rozłożone są horyzontalnie i znajdują się na kilku poziomach połączonych tzw. kominami, ich łączna długość wynosi obecnie prawie 5 kilometrów. Różnica pomiędzy poziomem górnym i dolnym wynosi maksymalnie ok 100 m. Tym samym jest to jedna z największych
Trasa turystyczna wiedzie przez część udostępnionych do zwiedzania partii środkowych wygodną i oświetloną trasą turystyczną. Dolne partie jaskini, w których znajdują się najbardziej okazałe formy naciekowe podziwiać można na filmie zrealizowanym przez speleologów w nowo odkrytych partiach Jaskini Niedźwiedziej w 2012 roku. Od niedawna jaskinia oferuje też nową atrakcję – przygoda ze speleologią czyli przejście ekstremalne w Starych Dolnych Partiach Jaskini Niedźwiedziej. W jaskini panuje unikalny mikroklimat, z temperaturą 6 stopni Celsjusza i wilgotnością powietrza zazwyczaj sięgającą 100 %, to właśnie dzięki tym warunkom powstają zjawiskowe nacieki, z których słynie jaskinia, w jej wnętrzu żyją także różne gatunki nietoperzy, natrafiono również na ślady kuny i ryjówki górskiej.
Z okazji jubileuszu pojawi się ciekawa publikacja w formie albumu pt. „Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie 50 lat od odkrycia - historia, ludzie, przyroda” oraz odznaka okolicznościowa. Korzystając z okazji zapraszamy Mieszkańców Stronia Śląskiego na bezpłatne zwiedzanie jaskini które odbędzie się w niedzielę 6 listopada, wystarczy dokonać rezerwacji w siedzibie Spółki przy ulicy Kościuszki 20a w Stroniu Śląskim (w budynku basenu) lub telefonicznie: 74 814 12 50. Więcej o jaskini na www.jaskinianiedzwiedzia.pl.