Atrakcje Jawora
Jawor poznałem odwiedzając pobliski Park Krajobrazowy Chełmy. Miasto znane jest ze znajdującego się w nim Kościoła Pokoju. Ma jeszcze jedną, równie znaczącą atrakcję. To muzeum regionalne. Wcześniej muzea regionalne kojarzyły mi się z niezbyt wyszukanymi zbiorami. W tym przypadku jest inaczej. To jedno z najlepszych muzeów, w jakim byłem.
Przyciągnęły mnie do niego budynki, w których się znajduje. Do sekularyzacji w 1810 r. był tu klasztor Bernardynów i kościół. W bogatych zbiorach muzeum znajdują się minerały i kamienie szlachetne pochodzące z terenu Sudetów. Są bardzo interesujące znaleziska archeologiczne z terenu Jawora i okolic z czasu od epoki kamienia do VI w. Zobaczyć też można pięknie wykonane eksponaty broni białej i palnej.
W budynkach dawnego klasztoru i kościoła znajdują się polichromie z XVI i XVII w., malowidła pochodzące z innych obiektów, głównie kościołów, a także inne eksponaty śląskiej sztuki sakralnej. Bogato przedstawione są na jednej ze stron internetowych
paskonikstronik.blogspot.com/2018/04/gotyckie-wnetrza-muzeum-regionalnego-w.html.
Bardziej współczesnych czasów dotyczy ekspozycja przygotowana z firmą Mercedes, która pod Jaworem wybudowała swoją fabrykę. W muzeum przedstawiona została historia firmy udokumentowana m.in. zdjęciami samochodów.
W Jaworze warto też zobaczyć rynek wraz z interesującym budynkiem ratusza oraz największą atrakcję dendrologiczną miasta - pomnikową aleję dębową usytuowaną przy ulicy nazwanej bardzo podobnie, Alei Dębowej. Obszernie i wnikliwie przedstawił ją na swojej stronie mój znajomy, pasjonat drzew i grzybów, Paweł Lenart: lenartpawel.pl/aleja-debowa-z-jawora-w-drzewna-dal.html.
Wszystko, o czym pisałem, można zobaczyć za dnia. A po zmroku? Zapraszam do oglądnięcia zdjęć.