Będzie rewitalizacja pałacu w Sobieszowie
Karkonoski Park Narodowy ma już projekt i pozwolenie na rewitalizację pałacu w Sobieszowie, a także odbudowę jednej ze stodół kompleksu czworaków i zagospodarowanie otaczającego terenu. – Obecnie trwa kompletowanie środków na tę inwestycję, a następnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na prace przy I etapie zadania – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. Chodzi o kompleks, w którym funkcjonował obecny Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych w Sobieszowie. W kwietniu 2013 roku miasto przekazało go Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu, który chce tu stworzyć centrum edukacyjne.
- Pierwszy etap zadania chcemy zakończyć na przełomie 2017 i 2018 roku – mówi Andrzej Raj. – Obejmuje on zarówno rewitalizację pałacu wraz z instalacją ekspozycji edukacyjnej na parterze, jak i zagospodarowanie terenu wokół. Chcemy również odbudować jedną ze stodół w południowo- zachodniej pierzei, która zostanie pokryta fotowoltaiką i przeznaczona na cele edukacyjne. Obecnie przygotowywany jest projekt do drugiego etapu prac – dodaje dyrektor KPN. Pierwszy etap budowy Centrum Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego ma kosztować kilkanaście milionów złotych. Część pieniędzy KPN chce pozyskać z unijnej kasy.
Pałac ma zostać zaadaptowany do celów muzealnych i administracyjnych. W centrum edukacyjnym ma powstać również Muzeum Historii Gospodarowania w Lasach Karkonoskich od XVII w. do czasów współczesnych, ośrodek edukacji ekologicznej (trzeci taki obiekt KPN po Szklarskiej Porębie i Karpaczu), centrum konferencyjno-warsztatowe z salami z możliwością wykorzystania ich do organizacji imprez kulturalnych i społecznych oraz pracownie: plastyczna, metalurgiczna i inne.