Berlin bliższy Wrocławiowi dzięki ESK
Wrocław jako Europejska Stolica Kultury coraz szerzej otwiera się na swych sąsiadów, nie tylko w regionie, ale również poza granicami Polski. Trwa miesiąc lwowski, kilka dni temu w Görlitz otwarta została seria instalacji w ramach projektu Görlitzer Art, a już niedługo Wrocław stanie się bliższy Berlinowi, a Berlin Wrocławiowi. I to na kilka sposobów!
Przede wszystkim oba miasta połączy Pociąg Kultury, który będzie kursował w weekendy i święta (dodatkowo także 5 i 16 maja). Pierwszy skład ruszy z Berlina w sobotę, 30 kwietnia 2016 roku. Bilety będą kosztowały 19 euro (ok. 80 złotych) w jedną stronę, a podróż potrwa 4,5 godziny. Pociąg pojedzie od stacji Berlin Lichtenberg przez Berlin Ostkreuz, Cottbus, Forst, Żary i Żagań do Wrocławia Głównego. Ostatni kurs zaplanowany jest na 25 września 2016 r. Nazwa „Pociąg Kultury” zobowiązuje, dlatego w czasie podróży pasażerowie będą mogli skorzystać z podróżnej biblioteki, wziąć udział w spotkaniach, prezentacjach książek, wystawach i różnego rodzaju przedsięwzięciach performance. Ze stacji Berlin Lichtenberg skład wyruszał będzie o 8:31, do Wrocławia przyjedzie o 13:03. W drogę powrotną ruszał będzie o 19:21 (w niedziele o 16:29). Niestety, nie będzie możliwości przewożenia rowerów, organizatorzy zapowiadają również, że składy nie będą przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
9 maja ruszy z kolei projekt „Luneta 2016”. To niezwykłe przedsięwzięcie, które pozwoli wrocławianom przenieść się w czasie rzeczywistym wirtualnie do Berlina, a berlińczykom do stolicy Śląska. Wielkie, niebieskie kopuły przyciągać będą swym kształtem (6 metrów wysokości, 12 m średnicy) i kolorem, a wewnątrz czekały będą multimedialne urządzenia, które pozwolą we Wrocławiu spojrzeć na to, co w danej chwili dzieje się w Berlinie, na placu przy dworcu Friedrichstraße i na odwrót, w Berlinie będzie można obserwować plac przed dworcem kolejowym. Wrażenie będzie niesamowite, bo wnętrze kopuły pokryte będzie ekranami, na których zobaczymy przekaz z kamer w partnerskim mieście. Stworzy to iluzję przezroczystych ścian i poczujemy się, jak byśmy byli w miejscu oddalonym przecież o trzysta kilometrów. Instalacje w obu miastach można będzie odwiedzić do 3 lipca 2016 roku.
W Berlinie trwa obecnie wystawa (czynna jeszcze przez kilka dni, do 8 kwietnia), zatytułowana „Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek, nieznany ojciec Europy”. To kolejny przykład wspólnych działań w ramach ESK. Po Berlinie wystawa zawita do Wrocławia, gdzie będzie prezentowana od 13 maja 2016 roku.