Buda pod Wąsem – zapomniane schronisko
Karkonosze, jako najwyższe sudeckie pasmo, zawsze były jednym z najważniejszych celów dla szerokich rzesz turystów górskich. Do ich obsługi potrzeba było silnie rozwiniętej infrastruktury, między innymi schronisk i restauracji, które byłyby w stanie podołać setkom i tysiącom przewijających się przez nie ludzi. Nic więc dziwnego, że na przedwojennych mapach znajdujemy miejsca, o których dziś już nikt nie pamięta. Jednym z nich jest z pewnością schronisko Schnurrbart-Baude (Buda pod Wąsem)…
Umiejscowione było na wysokości nieco ponad 800 metrów npm, na terenie dzisiejszego Karpacza Górnego, jak podaje Jacek Suchodolski w swej książce „Architektura schronisk górskich w Sudetach”, mniej więcej pół godziny marszu od miasta. Budynek powstał prawdopodobnie przed 1750 rokiem, a jako obiekt turystyczny wymieniany jest w źródłach pisanych już na początku XIX wieku. Pełnił wówczas rolę obiektu noclegowego i gastronomicznego. W swej historii buda przeszła kilka modyfikacji, dokonanych między innymi w 1884 roku, gdy ją przedłużono, a także w 1905 roku, gdy nadbudowa piętra pozwoliła zwiększyć o 12 ilość miejsc noclegowych. Kilka lat później okazało się to niewystarczające i tuż obok rodzina Teichmannów postawiła duży hotel Teichmannbaude, dzisiaj znany jako Orlinek.
Stara Schnurrbart-Baude spłonęła w sierpniu 1923 roku. Już w dwa lata później, na jej miejscu postawiono nowy, murowany, parterowy budynek ze spadzistym dachem. Nie zachował się do naszych czasów, bo po II wojnie światowej został rozebrany.