Chcą zagospodarować górę Chełmiec

  • Fot. Dariusz Gdesz

    Fot. Dariusz Gdesz

     Chcą zagospodarować górę Chełmiec (851 m n.p.m.), która w przeszłości była jedną z największych atrakcji turystycznych regionu wałbrzyskiego. Teraz władze Szczawna-Zdroju, do którego należy największa część masywu Chełmca wraz z jego wierzchołkiem zamierzają przywrócić mu dawną świetność. 

     – Kiedy niedawno byłem na Chełmcu z przykrością stwierdziłem, że dawna infrastruktura turystyczna jest w kiepskim stanie – mówi Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdroju. – Dlatego chcę powrócić do tematu zagospodarowania Chełmca. W pierwszej kolejności zamierzamy ucywilizować szlaki turystyczne i rowerowe od strony Wałbrzycha i Boguszowa-Gorce. 

     Przed niespełna dwoma laty w związku z planowaną budową obwodnicy Szczawna-Zdroju i Wałbrzycha u podnóża masywu Chełmca, powrócił także temat budowy na górze ośrodka sportów zimowych. Już w 2006 r. na zlecenie władz Szczawna-Zdroju została przygotowana koncepcja zagospodarowania części masywu Chełmca, właśnie pod tego typu inwestycję. Mimo, że przedsięwzięcie było wówczas jedynie w fazie wstępnej koncepcji, swój głośny sprzeciw dla jego realizacji wyraziły wówczas organizacje ekologiczne. Podkreślały, że funkcjonowanie ośrodka narciarskiego niekorzystnie wpłynie na sąsiadujący z nim obszar Natura 2000.

     Do tematu powrócono pod koniec 2013 r. w związku z planowaną budową obwodnicy Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei wystąpiła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji. Pod uwagę brane są trzy warianty przebiegu drogi. Dwa zahaczają o wałbrzyską dzielnicę Konradów. Natomiast trzeci jest wytyczony u podnóża masywu Chełmca i przebiega częściowo przez tereny Natura 2000. Zwolennikami trzeciego wariantu jest większość mieszkańców Konradowa, władze Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju. Jeśli zapadnie decyzja o przebiegu drogi przy Chełmcu, to będzie również otwarta droga do budowy ośrodka narciarskiego. 

     – Wiążemy nasze plany z Chełmcem jako centrum aktywności sportowej. W jego bliskim sąsiedztwie jest położone nasze centrum rekreacyjno-sportowe Aqua-Zdrój – wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Należy jednak podkreślić, że nie jest to przedsięwzięcie, którego realizację planujemy w najbliższym roku. 

     Prezydent Wałbrzycha dodaje, że miasto ma już opracowaną koncepcję przebudowy stadionu na Nowym Mieście. W tej chwili to jest priorytetowa inwestycja miasta jeśli chodzi o infrastrukturę sportową. W sprawie zagospodarowania Chełmca, Wałbrzych nie chce działać samodzielnie, tylko we współpracy ze Szczawnem i Boguszowem-Gorce, do których góra administracyjnie również należy. Na razie pewne jest, że jeśli ruszą prace w masywie Chełmca, to Wałbrzych chce by były finansowane z puli, którą otrzyma Aglomeracja Wałbrzyska na realizację zadań związanych z infrastrukturą sportową i rekreacyjną. 

     Na razie najmniej entuzjastycznie do zagospodarowania Chełmca podchodzą władze Boguszowa-Gorc. Nie zamykają się na pomysły związane z zagospodarowaniem masywu góry. Podkreślają jednak, że w tej chwili priorytetem dla nich jest dokończenie inwestycji związanej z ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym przy górze Dzikowiec (836 m n.p.m.). 

     – W tej chwili najważniejszym zadaniem jest dla nas budowa nowej drogi dojazdowej do Dzikowca – mówi Paweł Sosialuk, zastępca burmistrza Boguszowa-Gorc. – W pierwszej kolejności planujemy budowę odcinka o długości około 650 m przy linii kolejowej.

Artur Szałkowski – www.naszemiasto.pl
CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl