Co z pałacem w Sobieszowie?
Taki był temat spotkania mieszkańców Sobieszowa z dyrektorem Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzejem Rajem, które w MDK Muflon zorganizowało Stowarzyszenie Sympatyków Sobieszowa. W spotkaniu uczestniczyła m.in. posłanka Zofia Czernow. Spotkanie było podzielone na dwie części. W pierwszej - dyrektor Andrzej Raj zaprezentował działania, które Karkonoski Park Narodowy podjął od momentu przejęcia pałacu w Sobieszowie tj. od 14.08.2013 r do dnia dzisiejszego.
- W pierwszej kolejności zostało zlecone opracowanie inwentaryzacji budowlanej, która w dalszym procesie inwestycyjnym była podstawą do ogłoszenia konkursu na koncepcję architektoniczno-rewitalizacyjną – mówił A. Raj. - Następnie zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, przeprowadzono badania archeologiczne i odkrywkowe, w celu wykrycia lub wykluczenia występowania ewentualnych polichromii – dodał.
Inne wykonane prace to m.in.: opracowanie inwentaryzacji zieleni, uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej i podłączenie wszystkich obiektów do systemu kanalizacji, badania gruntu i wody. Powołano też społeczny komitet odbudowy pałacu. Na bieżąco wykonywany jest monitoring i stałe zabezpieczenie istniejących obiektów oraz prace porządkowe.
Dyrektor przedstawił także koncepcję architektoniczno - rewitalizacyjną Centrum Muzealno - Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego Pałac Sobieszów z podziałem na etapy: projekt rozbiórek - do końca marca 2015 r., projekt etapu I - do końca października 2015 r., realizacja I etapu - do końca 2016 r., projekt etapu II - do końca września 2016 r., realizacja II etapu - do końca 2017 r., projekt III etapu - do końca września 2017 r., realizacja III etapu do końca 2018r. i zakończenie inwestycji 2019 r.
W drugiej części spotkania mieszkańcy zgłaszali swoje pomysły oraz pytania dotyczące planowanych funkcji poszczególnych obiektów. Poruszono kwestię formy przyszłej ekspozycji: historycznej, przyrodniczej i umieszczenia w niej informacji dotyczących historii Sobieszowa, Schaffgotschów oraz byłej szkoły. Uczestniczący spotkania deklarowali chęć podzielenia się z pracownikami Karkonoskiego Parku Narodowego informacjami dotyczącymi Pałacu w Sobieszowie.
- Od dwóch lat KPN jest właścicielem pałacu w Sobieszowie i zdeklarował, że zorganizuje tu Centrum Muzealno-Edukacyjne, które będzie atrakcją samą w sobie i jednocześnie będzie prezentowało region oraz nawiązywało do tych dobrych czasów, kiedy w tym obiekcie mieścił się Zarząd Ordynacji Schaffgotschów. Dziś zaprezentowałem jaki jest stan prac nad adaptacją i konserwacją całego obiektu i na jakim etapie jesteśmy oraz co chcemy zrobić i jakie są najbliższe perspektywy realizacji tego przedsięwzięcia. Chcę powiedzieć, że jest to duże wyzwanie dla nas, podjęliśmy się tego z pełną świadomością i jak na razie udaje nam się realizować wszystkie etapy zgodnie z założeniami, aczkolwiek wiemy i zdajemy sobie sprawę, że jest to przedsięwzięcie bardzo złożone, trudne, wymagające olbrzymich nakładów finansowych i organizacyjnych, ale tak jak wcześniej decydując się na podjęcie tego zadania obiecywałem, zrealizujemy to. Sądzę, że słowa dotrzymamy i w roku 2019 powinniśmy zakończyć prace adaptacyjne - mówił Andrzej Raj.
Prezes Stowarzyszenia Janusz Wojtas informuje natomiast mieszkańców, którzy prosili o przesunięcie spotkania (z powodu panującej grypy), że zostanie ono powtórzone w późniejszym terminie. Wszystkich zainteresowanych współpracą z KPN-em prosi się o kontakt pod adresem: Karkonoski Park Narodowy, ul. Chałubińskiego 23, tel. 075 75 533 48, e-mail - sekretariat@kpnmab.pl.