Czy Śnieżnik stanie się drugą Śnieżką?
Czescy ekolodzy alarmują, że Masyw Śnieżnika staje się coraz popularniejszym wśród turystów miejscem. Wpływ na to ich zdaniem ma m.in. budowa Ścieżki w Obłokach w miejscowości Dolna Morava oraz rozbudowa tras narciarskich w tej miejscowości. Dużym zagrożeniem dla śnieżnickiej przyrody będzie również postawienie wieży widokowej na Śnieżniku oraz budowa 700-metrowego mostu w Dolnej Moravie, który ma połączyć przeciwległe zbocza doliny.
Ze zdaniem działaczy organizacji ekologicznej Duha nie zgadza się starosta Richard Novák. Zwraca uwagę, że z najbliższego Śnieżnikowi parkingu w Dolnej Moravie, na szczyt jest dziewięć kilometrów w dziewiczej przyrodzie i nie ma po drodze żadnej infrastruktury w postaci schroniska, czy nawet bufetu. Jak mówi, były plany by wesprzeć prywatnego przedsiębiorcę, który chciał odbudować schronisko pod szczytem, ale gdy ruiny dawnej Liechtensteinovej boudy znalazły się na terenie rezerwatu przyrody, w którym nie wolno stawiać nowych budowli, sprawa stała się nieaktualna.
Ekolodzy podnoszą argument, że u źródeł rzeki Morawy odnotowano 15 384 przejścia, co oznacza wzrost w porównaniu do roku poprzedniego o 78% i jest to namacalny dowód potwierdzający ich racje. Starosta Novák nie zgadza się jednak z twierdzeniem, że to goście Dolnej Moravy generują tak duży ruch na Śnieżniku. Ogromna ich większość przyjeżdża z miast i chce atrakcji na miejscu, bez długich wędrówek. Potwierdza to również monitoring prowadzony przez pracowników ChKO Jeseníky, którzy nie stwierdzili znaczącego wzrostu wejść na teren rezerwatu. Z pewnością ruch wzrósł, ale od strony polskiej, gdzie turyści mają bliżej z parkingów na szczyt Śnieżnika, a po drodze schronisko z działającą gastronomią.
Czy Śnieżnik zatem stanie się drugą Śnieżką, a Dolna Morava Pecem pod Sněžką? Szacuje się, że po budowie wieży widokowej na Śnieżniku ruch od polskiej strony zwiększy się dwukrotnie. Czy podobnie będzie od strony czeskiej? Dolna Morava, jeśli powstanie most w poprzek doliny (umieszczony będzie na wysokości 80-90 metrów nad dnem doliny) z pewnością przyciągnie rzesze żądnych emocji turystów, ale jak wielu z nich zdecyduje się na kilkugodzinną wędrówkę na szczyt Śnieżnika?