Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
17 czerwca 2013 roku Zarząd Oddziału Wrocławskiego PTTK ustanowił odznakę makroregionalną „Diadem Polskich Gór". Celem odznaki jest popularyzacja turystyki górskiej i krajoznawczej na terenie naszego kraju. „Diadem Polskich Gór" to zatem propozycja dla tych, którzy chcą systematycznie poznawać polskie góry. Odznakę uzyskuje się przez zdobycie najwyższych szczytów pasm i masywów górskich w Polsce, nie tylko w randze mezoregionów, lecz także wybranych mikroregionów. Regulamin odznaki wzorowany jest na regulaminach odznak „Korona Sudetów" i „Sudecki Włóczykij". „Diadem Polskich Gór" jest odznaką „otwartą": nie ma ograniczeń wiekowych, mogą ją zdobywać osoby niezrzeszone w PTTK, okres zdobywania odznaki jest nieograniczony, i zalicza się szczyty zdobyte przed dniem ustanowienia i wejścia w życie odznaki (choć tylko jako zdobyte jednokrotnie).
Spośród osiemdziesięciu szczytów, ujętych w załączonym do regulaminu wykazie, 33 dotyczą Sudetów. Niektóre z nich pojawiają się po raz pierwszy, biorąc pod uwagę odznaki typu „koronnego", np. Lesista Wielka i Szeroka w Górach Kamiennych, Włodarz w Górach Sowich czy Postawna w Górach Bialskich i Złotych. Do wykazu włączono też Jański Wierch, którego wschodnie stoki wraz z kulminacją Węglarza są jedynym fragmentem po polskiej stronie niewielkiego pasma górskiego Jestřebí hory (Góry Jastrzębie), będącego częścią mikroregionu Žácléřsá vrchovina i mezoregionu Broumovska vrchovina. Mimo odrębności geologicznej i morfologicznej od jednostek ościennych, jak Góry Krucze (część Gór Kamiennych), Kotlina Kamiennogórska i Góry Stołowe, prawdopodobnie ze względu na bardzo małą powierzchnię po stronie polskiej nazwa Góry Jastrzębie nie figuruje jeszcze oficjalnie w polskich podziałach fizjograficznych Sudetów.
W związku z pojawiającymi się od czasu do czasu tu i ówdzie kontrowersjami i dyskusjami, dotyczącymi problemu, które szczyty są faktycznie najwyższe w Górach Kaczawskich, Bardzkich i Bystrzyckich, w wykazie zostały ujęte wszystkie te, które pretendują do miana najwyższych, a więc Baraniec, Maślak i Okole w Gór Kaczawskich, Szeroka Góra w Górach Bardzkich i bezimienna kulminacja na północ od Jagodnej w Górach Bystrzyckich, nazywana przez niektórych „Jagodną pn.". Z tego też powodu niektóre z tych szczytów mają podaną wysokość orientacyjną, gdyż nie ma jak dotąd w literaturze podanych jednoznacznych wartości.
Rozbieżności co do ustalenia najwyższego szczytu dotyczą także Gór Bialskich i Złotych (cz. Rychlebské hory), gdyż niektórzy uznają za taki Bruska albo Smreka (czasami zwany Trójkrajnym). Jednak w tym przypadku nie zdecydowano się na włączenie do wykazu obu wspomnianych szczytów, ze względu na bliskość Smrka po czeskiej stronie — bezsprzecznie najwyższego wzniesienia całego mezoregionu — zaliczanego do odznaki „Korona Sudetów".
Podstawą weryfikacji odznaki jest książeczka wycieczek prowadzona przez zdobywającego w formie dzienniczka wycieczek. Zachęcamy do zdobywania odznaki!
Zobacz także:
książeczki odznak turystycznych w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej
Markowa odzież sportowa, artykuły sportowe z dużymi rabatami